Sněhové zpravodajství 2.2.2018

Rakouské Alpy

Poté co zhruba týden svítilo převážně sluníčko a bylo neobvykle teplo, se podmínky v rakouských Alpách výrazně změnily. Sledovaná rakouská střediska hlásí mírné až husté sněžení. Oblačnost na úrovni středisek zhoršila viditelnost v řadě středisek. Na mnoha místech nezačalo sněžit dříve než během dopoledne, avšak teploty klesly pod bod mrazu a na úrovni ledovců se pohybovaly až kolem -10C.

Tyrolsko hlásí výrazné sněžení. Středisko Obergurgl (150/300 cm) hlásí 50 cm během čtvrtka. Údolí Gastein rovněž vypadá, že zde přibude velká vrstva sněhu, dle předpovědi zde připadne rovněž kolem 50 cm. Rovněž střediska s ledovci a výše položená střediska mohou očekávat výraznou vrstvu sněhu. Střediska v nižších polohách nebudou mít nového sněhu příliš mnoho. Čerstvý sníh zde sice osvěží sjezdovky, avšak nepůjde o žádné výraznější přírůstky a sním související pozitivní přínosy.

Dle sněhového zpravodajství nepřinese současná sněhová bouře takový negativní efekt jako v lednu, protože většina středisek má téměř všechny lanovky v provozu. Ve čtvrtek by mělo dle předpovědi sněžit nejvíce, o víkendu sice bude znovu sněžit, nikoliv však tak výrazně.

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek 1.2. zahájily francouzské Alpy den opět sněžením po delší době plné slunce a mírného počasí. Řada středisek hlásí výrazné sněžení, které hodně pomůže současným podmínkám pro lyžování. Pra Loup (110/260cm) má krásných 40 cm čerstvého sněhu a další sníh ještě připadne. Flaine (168/420cm) a Le Grand Bornand (55/240cm) mají příjemných 30 cm čerstvého sněhu.

Dle sněhového zpravodajství bude sněžit i o víkendu.

 

Švýcarské Alpy

Sněžení navštívilo švýcarské Alpy ve čtvrtek 1.2.2018. Ve většině středisek je zatím příliš brzy zjistit, jaký bude celkový přírůstek čerstvého sněhu, avšak v pátek již bude jasnější, co mohou střediska švýcarských Alp očekávat.
S ohledem na poslední dny klesla výrazně teplota. Ve středisku Engelberg (20/627cm) a Nendaz (20/360cm) se pohybovala kolem -11C. Viditelnost byla rovněž omezená, avšak většina lanovek neměla omezený provoz.

Davos/Klosters (130/248cm) mohou očekávat kolem 30 cm čerstvého sněhu ještě před koncem dne, zatímco blíže hranic s rakouskými Alpami připadlo ve středisku Samnaun(100/170cm) 31 cm. S příchodem víkendu by sněžení mělo mírně ustávat, do neděle bude jen lehce nebo mírně sněžit.

 

Italské Alpy

Oproti středě přinesl čtvrtek pokles teplot a čerstvý sníh pro většinu sledovaných středisek v italských Alpách. Zatím to vypadá, že nejvíce sněhu připadne mimo západní část italských Alp, Dolomity i severní střediska italských Alp mohou očekávat velké množství sněhu než střediska blízko hranice s francouzskými Alpami.

Dolomity budou mít dle sněhového zpravodajství až 60 cm čerstvého sněhu během 48 hodin, například Cortina (50/120cm) přinese o víkendu nádherné podmínky pro lyžování. Další střediska, která očekávají velkou vrstvu čerstvého sněhu, jsou ta blízko hranice se švýcarskými a rakouskými Alpami, tedy střediska Livigno (104/119cm), Madesimo (150/240cm) a Val Senales (150/260cm). Husté sněžení může zhoršit viditelnost a omezit tak lyžování. V západní části italských Alp připadne nejvíce v neděli a v pondělí.

 

Německé Alpy

Ve čtvrtek 1.2. bylo počasí opačné oproti tomu, jak bylo minulý týden. Ve všech střediscích německých Alp bylo oblačno s nadějí na lehké sněžení. Feldberg (18/60 cm) má příjemnou vrstvu sněhu oproti jiným střediskům, během noci a ráno připadlo 12 cm. Reit im Winkl (65/205cm) může očekávat 7 cm během čtvrtka, který příjemně osvěží podmínky pro lyžování. Oblačné počasí vydrží až do konce týdne. Dle sněhového zpravodajství bude sněžit o víkendu ve středisku Feldberg, avšak jen lehce.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk