Sněhové zpravodajství 2.2.2017

Rakouské Alpy

Začátek února je pro rakouské Alpy ve znamení převážně slunečného počasí pro většinu oblasti. Během 31.1. a 1.2. zde místy výrazně nasněžilo. Obergurgl má dle sněhového zpravodajství největší přírůstek sněhu, středisko Pitztal (148/183cm) má 30 cm nového sněhu a Sölden (20/235cm) 20 cm. Naproti tomu Kaunertal (36/230cm)nemohl 1.2. dovolit lyžování na svých svazích z důvodu lavinového nebezpečí kvůli 30 cm čerstvého sněhu, který připadl.

V jiných částech rakouských Alp zůstávají sjezdovky dobré, zvláště ve vyšších polohách, ale teploty jsou vysoké +7C, takže například středisko Scheffau (65/75cm) v oblasti Ski Welt má měkké svahy.

Dle sněhového zpravodajství bude v pátek 3.2. opět zataženo. Může připadnout až 10 cm čerstvého sněhu, sněžit bude i o víkendu, kdy by se mohlo místy objevit i sluníčko.

 

Francouzské Alpy

Podmínky pro lyžování jsou ve francouzských Alpách ve čtvrtek proměnlivé. Region Tarentaise nabízí skvělé lyžování na dobře upravených sjezdovkách v oblasti Espace Killy (65/135cm) ve střediscích Tignes a Val d´Isere, kde připadlo 10 cm čerstvého sněhu na konci ledna.

Portes du Soleil má nejlepší podmínky pro lyžování ve středisku Avoriaz (80/90cm), zatímco nižší střediska Morzine (10/20cm) a Les Gets (25/55cm) trpí oteplením na +3C.

Více na jihu jsou teploty kolem bodu mrazu jako např. ve středisku Les Deux Alpes (15/120cm), takže lyžování na ledovci je výborné, v provozu je 41 z 52 lanovek.

Dle sněhového zpravodajství bude o víkendu sněžit. V neděli bude padat nejvíce, v La Grave (15/130cm) očekávají až 50 cm, ve čtvrtek bylo toto středisko uzavřené kvůli bouřce.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy měli ve čtvrtek proměnlivé počasí. Sněhové podmínky pro lyžování jsou rozdílné, avšak většinou dobré až excelentní. Na začátku tohoto týdne svahy v nižších polohách měkly a byly těžké, vyšší svahy byly v dobrém stavu. Nejlepší lyžování nabízí střediska Davos/Klosters, kde dle sněhového zpravodajství připadlo na začátku tohoto týdne 44 cm sněhu.

Saas Fee (20/145cm) a Zermatt (5/120cm) nabízí skvělé podmínky ve vyšších polohách, avšak ve středisku Zermatt foukal silný vítr. Vyšší svahy oblasti Jungfrau jsou rovněž ve výborném stavu pro lyžování díky sněžení ze začátku týdne.

Dle sněhového zpravodajství přinese víkend další sněžení. V sobotu a v neděli bude sněžit nejvíce, teploty budou nižší než na začátku týdne.

 

Italské Alpy

Čtvrtek 2.2. byl pro italské Alpy ve znamení oblačnosti, s postupem dne by mělo začít sněžit. Nejdříve začne v oblasti Sella Ronda, čerstvý sníh již lehce padal v uplynulých dnech. Bohužel ho nebylo dostatek pro lyžování mimo sjezdovky, avšak na sjezdovkách jsou podmínky excelentní. Region Bormio má rovněž excelentní podmínky pro lyžování, avšak kvůli sněžení je zhoršená viditelnost.

Region Matterhorn má velmi dobré lyžování díky lehkému sněžení ze začátku týdne, jižně položené oblasti kolem Mont Blanc byly dle sněhového zpravodajství bez srážek. Jižní oblast Via Lattea nabízí i nadále skvělé lyžování, avšak bez výraznějšího sněžení.

Dle sněhového zpravodajství čekají italské Alpy větší srážky teprve o víkendu. Nejvíce bude sněžit v pátek a v sobotu, a sněžení bude pokračovat až do úterka 7.2.

 

Německé Alpy

Podmínky pro lyžování v německých Alpách se i nadále zhoršují. Ve čtvrtek bylo převážně slunečno a teplo po několika dnech proměnlivého počasí. Feldberg (20/35cm) má již některá místa na sjezdovkách ve zhoršeném stavu, i když se správci střediska snaží poškozená místa doplňovat sněhem, aby mohly být lanovky i nadále v provozu.

Oberstdorf (20/85cm) má podmínky na vyšších svazích excelentní, lehké sněžení se očekává tento týden. Půjde o těžký sníh. Déšť si vzal svou daň na nižších svazích.

V německých Alpách je tedy sníh různorodý, vyšší svahy stále nabízí skvělé lyžování, v nižších je sníh většinou měkký.
Dle sněhového zpravodajství bude i víkend velmi proměnlivý. Ve všech střediscích by mělo sněžit, ale bude i slunečno a oblačno. Na začátku příštího týdne by mělo opět lehce sněžit a mělo by se vrátit chladnější počasí, takže to vypadá, že pro německé Alpy zima ještě neskončila.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk