Sněhové zpravodajství 2.2.2015

Rakouské Alpy

Podmínky v Rakousku jsou v tuto chvíli fantastické, přes víkend napadlo opět spoustu čerstvého sněhu a sněžení pokračovalo na některých místech i v pondělí 2.února. Týden začal poměrně zataženým počasím a bylo velmi chladno, teploty se držely pod bodem mrazu.

Region Ski Juwel se středisky Niederau (dle sněhového zpravodajství 50/125 cm), Wildschönau (50/125 cm) a Alpbach (50/125 cm) si užil skvělý víkend s čerstvým sněhem, podmínky jsou dobré i pro freeride. V pondělí bylo v provozu 46 z 47 vleků.

Některé oblasti Rakouska, zejména region Arlberg, obdržely v minulém týdnu téměř metr nového sněhu. V Lech/Zürs (110/180 cm) nasněžilo v neděli 25 cm a lyžování je vynikající.

Předpověď na následující týden naznačuje větší oblačnost s lehkým sněžením.

 

Francouzské Alpy 

Ve Francii byly zaznamenány za poslední dobu výjimečné sněhové součty. Například horní svahy v Chamonix/Argentiere (sněhové zpravodajství hlásí 55/250 cm) obdržely téměř dva metry sněhu za posledních sedm dní. Bohužel však lavinové nebezpečí je na úrovni 4 nebo i vyšší! 

Avoriaz (230/280 cm), kde přibylo nejvíce sněhu, hlásí z horních svahů tři metry sněhu (ve čtvrtek 29.ledna to bylo jen 170 cm) a výhled pro zbytek sezony je fantastický. V současné době však středisko upozorňuje na nebezpečí lyžování mimo sjezdovky, od nedělního odpoledne nasněžilo dalších 50 cm čerstvého sněhu a nebezpečí lavin je vysoké. 

Dále na jih, v Pyrenejích, muselo být v pondělí uzavřeno několik středisek z důvodu lavinového nebezpečí, které dosáhlo úrovně 5. Bareges/La-Mongie (200/260 cm) je jedním z těchto středisek, v pondělí ráno přibylo 70 cm čerstvého sněhu, což za víkend činí téměř dva metry nového sněhu, protože sněhová bouře začala koncem minulého týdne. Cauterets (130/230 cm) je ve stejné situaci, všechny vleky musely být uzavřeny.  

Další přívaly sněhu se očekávají v průběhu týdne v Alpách i Pyrenejích. Je hlášeno 20-50 cm, nejvíce nasněží ve střediscích Tignes a Val d´Isere. Lavinové nebezpečí tedy pravděpodobně zůstane vysoké po celý týden. První známky jasnějšího počasí se očekávají v sobotu 7.února.

 
  

Švýcarské Alpy

Husté sněžení stále pokračuje ve Švýcarsku, v severních a západních částech je zaznamenán více než metr. Nový sníh však i zde vede k velmi vysokému lavinovému nebezpečí a je doporučována extrémní opatrnost, především při pohybu mimo sjezdovky. Jakmile se však sníh usadí, budou podmínky výjimečné.

Největší poklesy sněhu byly zaznamenány směrem k hranici s Francií, v Leysin (dle sněhového zpravodajství 95/120 cm) a Les Mosses (95/120 cm) uvádí dalších 40 cm čerstvého sněhu z pondělního rána. V Crans-Montana (60/210 cm) přibylo v pondělí 25 cm, za posledních sedm dní to už je více než metr nového sněhu.

Engelberg (95/365 cm) se může pochlubit jednou z nejhlubších sněhových základen v zemi, v pondělí nasněžilo dalších 20 cm a ve středisku Andermatt (70/400 cm) 30 cm.

V prognóze na tento týden je ještě více sněhu, očekává se až 50 cm. Nejsilnější pády jsou předpovídány na jihozápadu, ve střediscích jako je Grimentz-Zinal a Saas-Fee a také v centrálních Alpách ve středisku Murren a Grindelwald. Od pátku se počasí uklidní a můžeme se těšit na nejlepší podmínky za tuto sezónu. 

 

Italské Alpy

V současné době je v Itálii velmi chladno, teplota se pohybuje kolem -13C, ale podmínky jsou v celé zemi vynikající. V pondělí 2.února bylo slunečno.

Arabba (sněhové zpravodajství udává 45/110 cm) hlásí výborné podmínky. Na začátku víkendu nasněžilo 10 cm, což výrazně osvěžilo stav sjezdovek. V provozu bylo celkem 27 vleků, obloha byla jasná, takže začátek lyžařského týdne byl skvělý.

Užijte si sluníčka, dokud trvá, protože postupem dalších dní se očekávají mraky a začne padat sníh. Husté sněžení se očekává v polovině týdne.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk