Sněhové zpravodajství 19.3.2015

Rakouské Alpy

Jeden z resortů, který určitě stojí za návštěvu, zejména s blížícími se velikonočními svátky, je Obergurgl (dle sněhového zpravodajství 25/159 cm). Díky vysoké nadmořské výšce a zasněžovacími zařízeními na většině sjezdovek můžete očekávat vynikající podmínky.

Ve čtvrtek 19.března bylo v provozu 20 z 21 vleků a lyžování bylo skvělé, zejména v oblasti Hochgurgl. Dole v obci je teplota o něco vyšší, kolem 5C, ale horní svahy hlásily průměrnou teplotu okolo -5C. Čtvrteční počasí bylo polojasné, s dobrou viditelností.

V pátek bude ještě jasno, ale v sobotu přijdou husté mraky, které přinesou i čerstvý sníh ve většině zemi.

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek 19.března si Francie užila fantastické slunečné počasí. Nejlepší podmínky nabízí vyšší střediska, jako je Tignes (sněhové zpravodajství hlásí 100/160 m), Val d´Isere (100/160 cm) a Val Thorens (115/200 cm).

Střediska Bonneval-sur-Arc (90/180 cm) a Val Cenis (60/310 cm) mají také velmi dobré sněhové podmínky díky množství čerstvého sněhu z poslední doby. V Bonneval nasněžilo 16.března 25 cm nového sněhu, z Val Cenis bylo ze stejného dne hlášeno 15 cm sněhu.

Pyrenejská střediska Bareges/La Mongie (160/340 cm) a Cauterets (310/410 cm) nabízí výborné lyžování, 16.března tam také lehce sněžilo.

Směrem k víkendu se očekává oblačné počasí a ve všech střediscích nasněží nový sníh. Nejsilnější sněžení očekáváme v La Grave (30/160 cm), kde by mohlo nasněžit kolem 40 cm o víkendu a do konce příštího týdne téměř 80 cm sněhu. Údolí Chamonix (0/180 cm) by mohlo obdržet ve stejném období také dobré množství sněhu, spolu s oblastí Haute Maurienne Vanoise a Espace Killy. Střediska Flaine (37/185 cm) a Les Deux Alpes (60/210 cm) obdrží 40-50 cm nového sněhu do pátku 27.března.

 

Švýcarské Alpy

Podmínky v jednotlivých švýcarských střediscích se v tuto chvíli liší, některé resorty hlásí měkké sjezdovky a rozbředlý sníh, zatímco jiná střediska stále hlásí pevné svahy s množstvím sněhu. Samozřejmě nejlepší podmínky nabízí vyšší střediska, jako je Zermatt (dle sněhové zpravodajství 0/240 cm) a Saas Fee (69/295 cm), která poskytují vynikající lyžování.

Ve čtvrtek 19.března si Zermatt užil neuvěřitelně modré oblohy, rozptýlené mraky se vznášely nad Matterhornem. Byl to úžasný den nejen pro lyžování, ale i pro fotografování. Některé vleky na horních svazích musely být v důsledku povětrnostních podmínek uzavřeny, ale drtivá většina lyžařského areálu byla v provozu.

O víkendu přijdou mraky, které přinesou velkou šanci čerstvého sněhu.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek 19.března se držela teplota ve většině italských středisek nízko, což znamenalo, že sníh neměknul tak snadno jako ve většině ostatních evropských lyžařských zemích. Slunce svítilo a viditelnost tak byla vynikající.

V regionu Milky Way (dle sněhového zpravodajství 140/180 cm) panovaly jarní podmínky, nižší svahy byly poměrně měkké, zejména v odpoledních hodinách. V posledním týdnu však v této oblasti přibylo množství sněhu, z pondělí 16.března je hlášeno více než metr nového sněhu, takže lyžování je díky tomu stále vynikající.

Stejně jako u francouzských a švýcarských sousedů, také v italských Alpách se předpokládá čerstvý sníh během víkendu a v průběhu příštího týdne. Nejvíce sněhu nasněží v Dolomitech, střediska Val di Fassa, Canazei (40/130 cm) se očekává téměř metr nového sněhu do konce příštího týdne.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk