Sněhové zpravodajství 19.12.2016

Rakouské Alpy

Menší množství čerstvého sněhu připadlo na vyšší svahy rakouských Alp během víkendu. Sníh byl velmi vítaný a osvěžil sjezdovky.

Region Ski Welt hlásí kolem 5 cm čerstvého sněhu, který napadl na sjezdovky ve střediscích Ellmau (25/50 cm), Hopfgarten (24/50 cm) a Soll (25/50 cm). Svahy na úrovni střediska stále není možné sjet a jsou většinou pokryté umělým sněhem. Směrem k městu Salzburg přišla dobrá zpráva ze střediska Rauris (40 cm), kde začala sezona a lyžování je možné na upravených sjezdovkách, v provozu je 5 z 10 lanovek.

Dle sněhového zpravodajství bude v tomto týdnu převážně slunečno, avšak teploty kolem -1C by měly umožnit zasněžování pro střediska jako např.Kaunertal (17/92 cm). Vánoce by měly přinést oblačnost, takže můžeme směrem k Novému roku očekávát lehké přírůstky sněhu.

 

Francouzské Alpy

V pondělí 19.12. bylo ve francouzských Alpách oblačno, místy se sněžením. Střediska hlásí další lanovky a sjezdovky v provozu. Chamrouse (0/50 cm) je v provozu, avšak s omezeným lyžováním - pouze svah Lacs Robert je upravený a přístupný. Další lanovky se otvřely ve Font Romeu (30/30 cm), Foux d´Allos (10/120 cm) a La Rosiere (10/60 cm).

Isola2000 má v provozu 18 z 19 lanovek, podmínky zde jsou jedny z nejlepších v zemi. Dle sněhového zpravodajství připadne v nadcházejích dnech velké množství sněhu. La Grave je aktuálně otevřené pro lyžování (0/60 cm). Avšak sníh je tvrdý a může být místy nebezpečný. Středisko Samoens nebylo možné kvůli nedostatku sněhu otevřít, což je případ i několika dalších areálů.

 

Švýcarské Alpy

Proměnlivé počasí panovalo v pondělí 19.12.ve švýcarských Alpách. Většina středisek hlásí zataženo po několika slunečných týden. Oblasti kolem vrcholu Matterhorn jsou jedinými, která disponují dle sněhového zpravodajství čerstvým sněhem. Zermatt (105 cm) a Saas Fee (30/112 cm) očekávají do středečního rána více než metr nového sněhu!

 

Italské Alpy

Proměnlivé podmínky nabídly italské Alpy v pondělí 19.12. Mnoho středisek obdrželo o víkendu čerstvý sníh. Nejvíce sněhu hlásí Val Senales (5/90 cm) a to 25 cm. Od oblasti Sella Ronda na východě až po údolí Aosta na západě byla viditelnost velmi špatná kvůli silné oblačnosti a sněžení.

Kolem Matterhornu mělo středisko Cervinia (30/160 cm) kvůli silnému větru omezené lyžování, i když dobrou zprávou je, že zde připadlo kolem půl metru sněhu. Střediska v oblasti Monterosa očekávají dle sněhového zpravodajství úžasné sněhové přírůstky. Alagna (220 cm) a Gressoney la Trinite (180 cm) očekávají přes půl metru sněhu do středečního rána.

Dle sněhového zpravodajství se po třech dnech sněžení opět vrátí slunečno a jasná obloha.

 

Německé Alpy

Německé Alpy nabízely v pondělí 19.12.omezené lyžování. Oberstdorf (30/40 cm) je v omezeném provozu, sníh je většinou umělý. Mimo sjezdovky sníh není vůbec. Feldburg (0 cm) zůstává uzavřený a čeká na čerstvý sníh.

 

Sněhové zpravodajství:

Dobrou zprávou pro Alpy je, že se konečně vrátí sněžení do většiny oblíbených středisek. Během nadcházejících 7 dnů může místy napadnout až k metru sněhu. Nejvíce mohou očekávat oblasti: kolem Matterhornu (Zermatt, Cervinia atd.), kolem údolí Aosta, údolí Terantaise (Trois Vallées, Espace Killy, Valmorel), střediska oblasti Via Lattea a jižní Alpy (Isola2000, Limone). Zde by mělo nejvíce sněžit. Rakouské Alpy jsou však mimo hlavní proud nadcházejícího sněžení.