Sněhové zpravodajství 19.1.2015

Rakouské Alpy

Rakousko si užilo skvělý víkend, napadl čerstvý sníh. Výše položená střediska obdržela až 20 cm v průběhu soboty a neděle, nižší střediska pak 15 cm. Podmínky na sjezdovkách se výrazně zlepšily, stejně tak i terén mimo sjezdovky.

Kaprun (dle sněhového zpravodajství 60/280 cm) hlásí 20 cm nového sněhu a svahy jsou ve vynikající formě. Spousta prašanu je i mimo sjezdovku. V provozu bylo v pondělí 18 vleků a počasí bylo slunečné. Nutné je věnovat pozornost lavinovému bezpečnostnímu upozornění z Kitzsteinhornu, který v této sezoně zažil již několik lavin. Lyžařské podmínky jsou však v tuto chvíli vynikající.

Výborné lyžování je k dispozici také v Arlbergu po víkendovém sněžení. Ve středisku Lech (55/100 cm) napadlo 20 cm a v pondělí 19.ledna byly v provozu všechny vleky. V nedalekém St.Anton (25/205 cm) napadlo pouze 10 cm sněhu, ale přesto jsou podmínky v celém areálu velmi dobré.

V příštích několika dnech bude ve středním a východním Rakousku pokračovat slunečné počasí, zatímco na západě země se objeví více mraků, které mohou přinést i slabé sněžení.

 

Francouzské Alpy

Přes víkend sněžilo také ve francouzských Alpách a v Pyrenejích. Většina středisek obdržela alespoň 20 cm čerstvého sněhu, některá dokonce více než 50 cm. V pondělí 19.ledna bylo zamračené počasí, místy lehce sněžilo.

V St Gervais (sněhové zpravodajství hlásí 59/115 cm) nasněžilo v sobotu 60 cm nového sněhu a v nedalekém Chamonix (10/125 cm) 67 cm na horních svazích. Podmínky se zlepšují i v terénu mimo sjezdovku.

Skvělé lyžování je v nabídce regionu Espace Killy, v pondělí běželo 71 z 81 vleků. Podmínky ve Val d´Isere (50/100 cm) byly o víkendu výborné.

Ve francouszkých Pyrenejích také přes víkend sněžilo a další sněžení se očekává během týdne. Cauterets (100/160 cm) hlásí spoustu nového sněhu, v provozu bylo v pondělí 12 vleků a 18 sjezdovek. V Bareges/La Mongie (80/120 cm) nasněžilo 30 cm během neděle.

Minulý týden jsme informovali o špatných podmínkách v některých nižších střediscích, které se potýkají s nedostatkem sněhu. Sníh během víkendu tak byl velmi vítaný a mohl být otevřen další terén ve střediscích Foux d´Allos (30/140 cm) a Villard de Lans (40/45 cm), ačkoli k otevření celého areálu je k zapotřebí ještě více sněhové pokrývky.

Během týdne se očekává další sněžení, prognóza do pátku slibuje 20-40 cm sněhu. Nejvíce bude sněžit ve čtvrtek.

 

Švýcarské Alpy

Jih země zažil v pátek a sobotu velmi silné sněžení. Všechna střediska hlásí výborné podmínky, lyžování je vynikající.

Nejvíce sněžilo v jihovýchodní části země, na svazích St Moritz (dle sněhového zpravodajství 40/152 cm) více než 50 cm čerstvého sněhu. Některé části ledovce Engadin obdržely metr nového sněhu během 48 hodin o víkendové bouři. Výborné podmínky byly hlášeny také na Pontresiny (61/116 cm).

Střediska regionu Jungfrau se také radují z nového sněhu - Grindelwald (8/132 cm) a Murren (50/133 cm) hlásí 47 cm. V sobotu byl zahájen závod Lauberhorn World Cup Downhill ve Wengen (20/95 cm), ale kvůli přívalům nového sněhu musel být závod přesunutý až na neděli.

Výborné podmínky jsou hlášeny také ze střediska Verbier (20/105 cm) a z oblasti 4 údolí, kde bylo v pondělí spuštěno 74 z 82 vleků.

V neděli na většině území bylo ještě slunečno, ale v pondělí se začaly objevovat mraky, které přinesly hlavně na západě země slabé sněžení. Následující týden vypadá zasněženě, zejména na severu a západě, s prognózou přibližně 40 cm sněhu, nejsilnější sněžení bude ve čtvrtek.

 

Italské Alpy

Itálie dosud neměla mnoho sněhu, uplynulý víkend však vše vynahradil. Ve většině středisek napadlo kolem 40-50 cm, v některý oblastech dokonce přes metr sněhu. V pondělí 19.ledna bylo smíšené počasí, jasná obloha se střídala s mraky.

V Chiesa (sněhové zpravodajství udává 40/150 cm) nasněžilo o víkednu nejvíce, a to až 150 cm. Sjezdovky jsou velmi dobře upravené a sníh najdeme i mimo svahy. Přesto však mimo sjezdovky dbejte zvýšené opatrnosti, základní vrstva může být slabá a místy se objevují výběžky skály a kameny. V podnělí bylo poměrně chladno, ale obloha byla slunečná.

Předpověď na týden očekává velmi oblačno ve všech střediscích, je hlášeno další sněžení, především v Cervinii.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk