Sněhové zpravodajství 18.3.2016

Rakouské Alpy

V mnoha střediscích napadl v tomto týdnu čerstvý sníh, ve čtvrtek 17.března bylo jasno na většině území. Viditelnost byla vynikající, stejně jako jízdní podmínky.

Jediný resort, který si neužil jasné slunečné počasí, byl Bad Kleinkirchheim (dle sněhového zpravodajství 25/65 cm). Nejvíce nového sněhu napadlo tento týden na ledovci Pitztal (242/348 cm), který hlásí 11 cm sněhu ze středy 16.března. Následovala střediska Galtür (45/125 cm) a Gargellen (95/105 cm), kde spadlo ve stejný den 10 cm nového sněhu. Na ostatních místech přibylo kolem 8 cm sněhu.

Ledovec Pitztal se také pyšní nejhlubší sněhovou základnou v Rakousku. Na horních svazích leží téměř tři a půl metru sněhu. Nedaleké středisko Kaunertal (248/332 cm) je na druhém místě s více než 330 cm sněhu na horních svazích.

Jasné a slunečné počasí zůstane i během víkendu, v některých oblastech se mohou místy objevit občasné mraky. Příští týden předpokládá hustší oblačnost, teploty porostou, takže na místech pod 2500 m se bude mísit déšť se sněhem.

 

Francouzské Alpy

Lehký sněhový poprašek během týdne zajistil velmi dobré lyžování, které je v současné době v nabídce francouzských středisek.

V regionech Tři údolí a Espace Killy jsou sjezdovky ve výborném stavu. Střediska Courchevel (sněhové zpravodajství udává 148/207 cm) a Val Thorens (160/290 cm) obdržela kolem 5 cm nového sněhu, což příjemně osvěžilo svahy před víkendem. Střediska Tignes (153/265 cm) a Val d´Isere (153/263 cm) mají v provozu všechny vleky.

Na jihu zůstávají areály ve fantastické kondici, středisko Bonneval sur Arc (140/350 cm) hlásí 10 cm čerstvého sněhu. Podobné podmínky jsou i jinde ve Francii, poprašek sněhu ze středy zlepšil stav sjezdovek ve střediscích napříč oblastí Pyrenejí a Portes du Soleil.

Slunce bude svítit v mnoha regionech na začátku víkendu, v průběhu neděle přijde oblačnost. V sobotu se očekává husté sněžení ve vybraných oblastech v Pyrenejích. Teploty v příštích dnech budou růst ke +2C.

 

Švýcarské Alpy

Konec týdne ve Švýcarsku byl slunečný, lyžařské podmínky jsou výborné díky novému sněhu, který napadl během tohoto týdne. Nejlepší podmínky lze nalézt především na horních svazích, kde se díky nižším teplotám drží sníh v dobré kondici. Příkladem toho můžou být například střediska Saas Fee (dle sněhového zpravodajství 110/328 cm) a Engelberg (30/380 cm). Jarní slunce si začíná vybírat svou daň, nižší svahy ve středisku Grindelwald (6/193 cm) začínají těžknout.

Prognóza na víkend je smíšená - mnoho středisek bude pokračovat se slunečnou a jasnou oblohou, středisko Lenzerheide (80/180 cm) předpovídá modré nebe během celého víkendu. Oproti tomu v Zermattu (15/230 cm) bude zataženo s možností lehkého sněžení.

 

Italské Alpy

Po celé Itálii jsou stále k dispozici výborné podmínky, v průběhu týdne spadl na mnoha místech lehký poprašek sněhu.

Dolomity jsou před víkendem ve fantastické kondici, ve všech střediscích napadl čerstvý sníh a zajistil tak, že sjezdovky jsou skvěle připraveny. Středisko Campitello (sněhové zpravodajství hlásí 40/170 cm) obdrželo 20 cm nového sněhu, především v průběhu středy. V nadcházejících dnech bude svítit slunce, takže podmínky budou ideální.

Region Mléčná dráha obdržel ve středu poprašek sněhu, hlášeno je 5 cm napříč všemi resorty. Svahy v celém regionu jsou ve výborném stavu, dostupných je 268 km sjezdovek. Středisko Sauze d´Oulx (70/110 cm) také hlásí výborné podmínky, užijete si zde skvělé lyžování v hlubokém prašanu mimo sjezdovky.

Střediska v údolí Aosta a Monterosa také zlepšily své podmínky díky nedávnému sněžení. V Courmayeur (85/205 cm) napadlo 20 cm nového sněhu. Kolem 10 cm čerstvého sněhu připadlo ve střediscích Cervinia (50/220 cm) a La Thuile (60/290 cm), výborné podmínky jsou aktuálně k dispozici i mimo sjezdovky.

Ve většině regionů bude začátek víkendu slunečný, v průběhu neděle se objeví oblačnost. Ta bude přetrvávat po většinu příštího týdne, může také lehce sněžit. Teploty se zvýší, bude kolem +1C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk