Sněhové zpravodajství 18.2.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 18.února dominovala v Rakousku během dopoledne tepelná inverze. To znamená, že v údolí bylo zataženo, avšak na horních svazích bylo jasno. V průběhu dne se oblačnost rozptýlila a viditelnost byla vynikající. Podmínky na sjezdovkách jsou skvělé díky nedávnému sněžení.

Nejvíce sněhu nabízí samozřejmě nejvýše položená střediska a ledovce, jako je Sölden (dle sněhového zpravodajství 15/258 cm) a Kaunertal (211/258 cm). Oba areály hlásí přes dva a půl metru sněhu na horních svazích.

V příštích dnech se očekává podobný ráz počasí. Oblast Arlberg předpokládá 50-60 cm nového sněhu do konce příštího týdne.

 

Francouzské Alpy

Lyžování ve Francii bylo ve čtvrtek 18.února velmi dobré. Všechna střediska obdržela v posledním týdnu čerstvý sníh, počasí v Alpách bylo převážně slunečné a poskytovalo vynikající viditelnost. Naopak v Pyrenejích byla viditelnost snížena hustými mraky, které však přináší možnost čerstvého sněhu před víkendem.

Středisko s největším množstvím sněhu je Chamonix (sněhové zpravodajství udává 40/410 cm), kde v oblasti Aiguille du Midi naměříme přes čtyři metry sněhu. Tato oblast není standartní lyžařský areál, ale jedná se o přístupový bod ke známé freeridové trase Vallée Blanche. Středisko La Rosiere (158/310 cm), které je propojeno s italským areálem La Thuile, hlásí více než tři metry sněhu na horních svazích. Podobně jsou na tom letoviska Alpe d´Huez (149/300 cm), Les Arcs (130/300 cm) a Vallorcine (40/300 cm).

V nejbližších dnech se očekává další sněžení v Alpách i Pyrenejích, nejvíce nasněží v severních Alpách, včetně údolí Chamonix, Grand Massif a Portes du Soleil. Tyto lokality obdrží kolem půl metru čerstvého sněhu do konce příštího týdne.

 

Švýcarské Alpy

Ve čtvrtek 18.února byl krásný start do nového dne, ale v průbhěu odpoledne se přihnaly mraky a na západě země lehce sněžilo.

Nejdéle bylo slunečno na východě země. Středisko Samnaun (dle sněhového zpravodajství 50/125 cm) je ve výborném stavu, skvělé podmínky na sjezdovkách jsou hlášeny i ze střediska Ischgl. Perfektní lyžování nabízí středisko Flims/Laax (20/225 cm), zejména na ledovci Vorab vedle nové gondoly La Siala.

Skvělé lyžování má v nabídce středisko Verbier (50/220 cm) a Nendaz (60/230 cm). V provozu je 78 lanovek a sjezdovky jsou ve výborném stavu.

Ve čtvrtek odpoledne se zatáhlo, což bylo prvním příznakem pro páteční sněžení. Připadne kolem 10 cm sněhu, o víkendu se opět vrátí slunce a mírnější počasí. Teploty klesnou znovu v pondělí a předpověď očekává 20-40 cm čerstvého sněhu.

 

Italské Alpy

V italských letoviscích bylo ve čtvrtek převážně jasno s krásným výhledem a vynikající sněhovou pokrývkou. Většina středisek v Dolomitech hlásí čerstvý sníh. Areál Arabba (sněhové zpravodajství udává 44/70 cm) obdržel ve středu 17.února 30 cm nového sněhu.

Dále na západ, Val Senales (20/105 cm), byl také ve výborném stavu s 20 cm čerstvého sněhu. I přesto, že se v Itálii nachází celá řada ledovcových lyžařských středisek, nejhlubší sněhovou základnou se pyšní neledovcový areál La Thuile (85/290 cm). Na horních svazích leží téměř tři metry sněhu.

Všechna italská střediska očekávají v příštích dnech nový sníh. Nejvíce připadne v areálech Cervinia (75/240 cm) a Courmayeur (110/220 cm) a to něco málo přes 30 cm sněhu do konce příštího týdne.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk