Sněhové zpravodajství 18.12.2014

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek bylo v Rakousku oblačno, v nižších nadmořských výškách pršelo, ve vyšších místech padal lehce sníh. Teplota se zvedla na 6C a to bohužel zabránilo umělému zasněžování. Dobré lyžování je možné na horních svazích a ve vysoko položených střediscích.

Sölden (dle sněhového zpravodajství 0/190 cm) nabízí dobré lyžování na horních svazích, v provozu dnes bylo 24 vleků. Ve středu napadlo 5 cm čerstvého sněhu, sjezdovky jsou upravené.

Očekává se, že aktuální teplé počasí bude ustupovat a teploty klesnou zpět pod bod mrazu. Na víkend je hlášeno zataženo, v sobotu je dobrá šance čerstvého sněhu. Některá střediska očekávají až 8 cm.

 

Francouzské Alpy

Dnes bohužel pršelo také ve Francii. Ve středu však nasněžilo až 20 cm ve výškách 2000-2500 m, takže doufejme, že se o víkendu otevřou další výše položené terény.

Nejlepší podmínky opět zůstavají na ledovcích.

Tignes (sněhové zpravodajství hlásí 25/40 cm) se dočkal 20 cm na ledovci Grande Motte a na spojnicích na Val d´Isere (10/40 cm). Val Thorens (60/100 cm) hlásí 20 cm čerstvého sněhu a vzhledem ke své nadmořské výšce sněžilo i ve čtvrtek.

V nižších střediscích, jako například Portes du Soleil, situace nevypadá dobře. Horní svahy se ve středu dočkaly sněhu, ale poslední zprávy z webkamer z dnešního dne naznačují, že dolní svahy již v důsledku deště tají.

Mnoho středisek plánovalo na tento víkend otevření, avšak kvůli dnešnímu dešti není ještě jisté, která střediska budou muset otevření posunout.

 

Švýcarské Alpy

Ve Švýcarsku bylo ve čtvrtek proměnlivé počasí. Ve středu a v noci na čtvrtek spadlo až 30 cm čerstvého sněhu, ale ve čtvrtek ve většině středisek pod 2500m panovaly vysoké teploty a v důsledku toho i déšť.

Nejvíce sněhu napadlo v Bernese Oberland, ve střediscích jako je Gstaad (0/65 cm), Wengen (0/25 cm) a Crans-Montana (5/40 cm). Nicméně kvůli čtvrtečnímu dešti bylo k dispozici jen velmi omezené lyžování a podmínky na sjezdovkách byly těžké.

Nejlepší lyžování v průběhu týdne bylo ve středisku Zermatt (sněhové zpravodajství udává 5/95 cm) a Saas-Fee (25/190 cm). Nový sníh by měl o víkendu zlepšit lyžařské podmínky, ale jakmile dorazí v sobotu chladné počasí, sjezdovky mohou namrzat.

Pátek a sobota by měly přinést mnohem chladnější počasí a je šance na lehké sněžení, zejména na severu Švýcarska.

 

Italské Alpy

V Itálii ve čtrtek panovalo smíšené počasí. Někde svítilo slunce a sem tam se objevily mraky, zatímco v dalších resortech pršelo. Itálii v poslední době zasáhlo tak teplé počasí, že déšť padal dokonce i ve vysokohorském letovisku Val Senales (5/260 cm).

Vynikající podmínky si stále drží ledovec Presena (40/350 cm), ve čtvrtek bylo v provozu 20 vleků. Teplota se pohybovala kolem 2C.

Cesena, Courmayeur, Claviere a Macugnaga jsou stále zavřené a čekají na zlepšení podmínek.

O víkendu můžete očekávat mnohem jasnější oblohu. Teplota bude klesat a pohybovat se kolem nuly. Kolem Vánoc přijde studená fronta, která přinese čerstvý sníh.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk