Sněhové zpravodajství 18.1.2016

Rakouské Alpy

V pondělí 18.ledna bylo lyžování v Rakousku vynikající. Obloha byla jasná a slunečná, ve většině středisek napadlo dostatek čerstvého sněhu. Bylo poměrně chladno.

Nejhlubší základny nabízí ledovcové areály. Zejména ledovec Kaunertal (dle sněhového zpravodajství 216/249 cm) s téměř dvěma a půl metry sněhu na horních svazích. Ledovec Pitztal (136/194 cm) a Sölden (15/214 cm) jsou také ve výborné formě, na horních svazích najdeme kolem dvou metrů sněhu.

Středisko Damüls/Mellau (70/170 cm) nabízí skvělou sněhovou pokrývku, kolem poloviny tohoto týdne zde může nasněžit další nový sníh. Region Arlberg disponuje pokrývkou do 165 cm, v úterý a ve středu se dočkáme dalšího sněžení. Ke konci týdne se vrátí sluneční paprsky.

Ve středu týdne se lehké sněžení objeví ve většině středisek, směrem k víkendu bude opět jasno a slunečno.

 

Francouzské Alpy

Ve Francii byl leden zatím velmi zasněžený měsíc. Za posledních sedm dní obdrželo mnoho středisek kolem metru nového sněhu, poskytující dobré podmínky i mimo sjezdovky. Víkend tak zasněžený nebyl, což umožnilo novému sněhu usadit se. Díky tomu byly v pondělí 18.ledna ideální lyžařské podmínky. Lehké sněžení se může objevit v úterý, v pondělí ráno padal čerstvý sníh v Pyrenejích. Prognóza pro tento týden očekává převážně slunečné počasí.

Za poslední týden připadlo v severních Alpách kolem metru čerstvého sněhu - jedná se o oblasti Portes du Soleil, Grand Massif, údolí Chamonix, Tři údolí, Espace San Bernardo, Paradiski a Espace Killy. Podmínky na sjezdovkách jsou fantastické, dobré možnosti najdeme i mimo svahy. Avšak riziko lavin zůstává na vyšších úrovních, opatrnost je stále na místě. V některých lokalitách se riziko snížilo z úrovně 5 na 3.

Dále na jih, v jižních Alpách a Pyrenejích, je lyžování také velmi dobré a to i přesto, že sněhová nadílka za poslední týden tu nebyla tak bohatá jako na severu.

 

Švýcarské Alpy

O víkendu padal na většině území čerstvý sníh a zajistil tak vynikající podmínky. V severním a východním Švýcarsku připadlo v pondělí 18.ledna 10-20 cm sněhu na horních svazích - oblasti zahrnují střediska Andermatt (sněhové zpravodajství hlásí 45/190 cm), Engelberg (80/310 cm) a Flims/Laax (40/190 cm). Bohužel středisko Zermatt (25/180 cm) neobdrželo žádný nový sníh.

V tomto týdnu se očekává slabé sněžení na mnoha místech, nejvíce na jihozápadě a východu země. Připadne jen několik centimetrů, ale sjezdovky tak zůstanou v dobrém stavu pro následující dny. Konec týdne bude slunečný, teploty se budou držet kolem -5C.

 

Italské Alpy

Start do nového týdne přinesl polojasné počasí. V Dolomitech bylo slunečno a sjezdovky v celém regionu jsou ve velmi dobrém stavu. Slunce bude svítit po většinu týdne.

V údolí Aosta lehce sněžilo, připadlo 10 cm nového sněhu, což udrží svahy ve skvělém stavu. Ke konci týdne se vrátí slunečná obloha. Region Mléčná dráha spustil o víkendu další lanovky a otevřel mnohem více terénu ve střediscích Sestriere (dle sněhového zpravodajství 30/40 cm) a Sauze d´Oulx (30/40 cm).

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk