Sněhové zpravodajství 17.12.2015

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 17.prosince bylo většinou zataženo, v nižších oblastech s deštěm. Nad 2000 m se jednalo o srážky sněhové.

Nejlepší lyžování v současnosti nabízí ledovcová střediska. Z ledovce Hintertux (dle sněhového zpravodajství 25/110 cm) je hlášeno až 10 cm čerstvého sněhu, v provozu je všech 19 lanovek, včetně nové 6ti sedačkové lanovky Larmstange. Ledovec Stubai (15/100 cm) je také ve skvělé kondici, napadlo 5 cm nového sněhu a spuštěno je 18 vleků.

V západní části země také připadlo kolem 10 cm sněhu, nejsilněji sněžilo v oblasti Silvretta Montafon (0/40 cm). V provozu je 20 vleků v celé oblasti. Nedaleká střediska Lech (30/35 cm) a Zürs (30/35 cm) mají spuštěno 37 vleků a 118 km sjezdovek. Jedná se tedy v tuto chvíli o nejrozsáhlejší otevřenou lyžařskou oblast v Rakousku.

Mnoho středisek dále na východ je položeno v nižších nadmořských výškách, z toho důvodu zde dnes převážně pršelo. Jedná se o oblasti Ski Welt a Ski Amadé. Pár centimetrů sněhu bylo zaznamenáno na nejvyšších svazích. Navzdory počasí a díky neuvěřitelné práci zasněžovacích zařízení je otevřeno větší množství terénu ve srovnání s loňskem.

Směrem k vánočnímu týdnu se očekává slunečné nebe s teplotami nad 5C, což může mít za následek další ztrátu sněhu. Nadcházející víkend očekává výjimečně vysoké teploty kolem 10C, které jsou typické spíše pro duben.

 

Francouzské Alpy

Ve Francii bylo ve čtvrtek jasno a slunečno.

V současné době je výborné lyžování k dispozici ve středisku Val d´Isere (sněhové zpravodajství udává 32/65 cm) a v oblastech Tři údolí a Espace Killy - střediska Tignes a Val Thorens (50/90 cm) stále nabízí jedny z nejlepších lyžařských podmínek v celé Evropě.

Podmínky v Haut Savoie zůstávají mírné. Lehký poprašek sněhu v polovině týdne zajistil, že horní svahy jsou v dobré kondici. Středisko Avoriaz (20/40 cm) má v provozu 22 z 34 vleků a umožňuje přístup k 25 svahům.

Jižní Alpy stále trpí kvůli nedostatku sněžení. Otevření areálů Valloire a Valfrejus, původně plánované na 12.prosince, muselo být odloženo. Dobré lyžování, především na horních svazích, je k dispozici ve střediscích Risoul (25/25 cm) a Isola 2000 (30/30 cm).

Podobné počasí jako ve čtvrtek bude pokračovat i o víkendu. Změny nastanou v polovině příštího týdne, kdy jsou očekávány lehké srážky, zejména v oblasti Portes du Soleil.

 

Švýcarské Alpy

Pěkné počasí pokračovalo na většině území i ve čtvtek 17.prosince.

Podmínky v jihozápadním Švýcarsku se po lehkém sněžení ve středu zlepšily, na horních svazích připadlo 10 cm sněhu. Střediska Saas Fee (dle sněhového zpravodajství 12/121 cm) a Zermatt (4/125 cm) jsou v dobrém stavu, v obou střediscích je k dispozici 150 km sjezdovek.

Na východě země se některá střediska také těšila z několika centimetrů nového sněhu. Nejvíce napadlo v Samnaun (2/40 cm) - hlášeno je 10 cm čerstvého sněhu ze středečního rána.

Střediska v severním Švýcarsku se bohužel sněhu nedočkala, nicméně lyžařského terénu je dostatek. Střediska Engelberg (35/155 cm), Gstaad (5/85 cm) a Adelboden (0/45 cm) se můžou pochlubit v průměru 50 km otevřených sjezdovek. Očekává se, že toto číslo poroste, neboť areály zintenzivnily před Vánocemi zasněžování.

Dobré počasí bude pokračovat i přes víkend, na severu se očekávají vysoké teploty. Na některých místech bude padat déšť se sněhem.

 

Italské Alpy

Několik centimetrů čerstvého sněhu přistálo v pár střediscích v Itálii. Nejvíce sněhu napadlo ve Val Senales (dle sněhového zpravodajství 5/85 cm), kde je hlášeno 10 cm na horních svazích.

Dobré množství přírodního sněhu nabízí středisko Cervinia (5/120 cm), jinde je lyžování umožněno převážně na umělém sněhu.

Propojená oblast Mléčná dráha (30/40 cm), která se připojuje k Montgenevre ve Francii, je otevřený, avšak v oblastech Claviere nebo Cesana nejsou v současnosti v provozu žádné vleky. Celkem je spuštěno 12 lanovek - 6 v Montegenevre, 4 v Sestriere a 2 v Sauze d´Oulx. Na italské straně je otevřeno jen 10 km z celkových 320 km.

Oproti tomu v Dolomitech bylo ve čtvrtek k dispozici 500 km upravených sjezdovek v celé oblasti Dolomiti Superski, spuštěno bylo 268 vleků.

Před Vánocemi se neočekává žádné významné sněžení, i když teploty o něco poklesnou.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk