Sněhové zpravodajství 17.11.2015

Rakouské Alpy

V pondělí 16.listopadu byl v Rakousku krásný den se slunečnou a jasnou oblohou.

Ledovec Hintertux (dle sněhového zpravodajství 0/100 cm) ztratil v předchozím týdnu hodně sněhové pokrývky na nižších svazích. Kirchberg (0/35 cm) se netěší moc dobrému startu sezony, k dispozici je pouze jeden vlek a zasněžený svah. Situace se ještě zhoršuje, o uplynulém víkendu roztálo dalších 15 cm sněhu.

Přepověď však slibuje pokles teplot a velkou pravděpodonost sněžení, především o víkendu. Mrznout bude i v údolích, takže prospěch z nového sněhu budou mít i dolní svahy. V některých střediscích může připadnout až 30 cm sněhu. Nezapomeňte se teple obléct, teploměr bude ukazovat i -10C.

 

Francouzské Alpy

Začátek týdne byl slunečný i ve francouzských Alpách.

Sjezdovky v Tignes se během víkendu mírně zhoršily v důsledku vysokých teplot, roztálo zhruba 10 cm sněhu.

Nicméně prognóza ukazuje změnu počasí, ke konci týdne se objeví husté sněžení. Od pátku do neděle může připadnout až metr nového sněhu. Mrznout bude i v údolí a na dolních svazích.

Val Thorens plánuje spustit první vleky v sobotu 21.listopadu. Na konec týdne se očekává až 60 cm čerstvého sněhu, takže se můžeme těšít na velmi zasněžení a také chladný otvírací víkend.

 

Švýcarské Alpy

Zima se blíží do Švýcarska, od pátku se očekává velmi silné sněžení. Napadne přes metr nového sněhu v téměř všech střediscích po celé zemi.

O víkendu se otevřou střediska Adelboden/Lenk, Andermatt, Davos/Klosters, Murren, Grindelwald, Wengen, Grimentz/Zinal, St.Moritz a Verbier.

V tuto chvíli jsou otevřeny čtyři střediska. Podmínky v areáu Zermatt (sněhové zpravodajství hlásí 0/130 cm) a Saas Fee (0/68 cm) zůstály díky vyšší nadmořské výšce lepší než v Rakousku. V Zermattu je spuštěno 12 lanovek a 31 km upravených sjezdovek, včetně Ventina směrem k Cervinii. Ledovec Diavolezza nad Pontresina (0/18 cm) byl v pondělí otevřen, stejně jako ledovec 3000 nad Gstaad (0/10 cm).

Předpověď na následující dny vypadá velmi dobře. Do čtvrtku se očekává mírné počasí, v pátek se ráz počasí obrátí, teploty klesnou až o 15 C a přibyde více než metr nového sněhu.

 

Italské Alpy

V pondělí 16.listopadu bylo nebe modré a slunečné jak ve středisku Val Senales (dle sněhového zpravodajství 0/75 cm), tak i ve středisku Cervinia (0/110 cm).

Podmínky v obou střediscích jsou stále dobré. Nový sníh se očekává i v Itálii, takže oba areály budou moci otevřít více lyžařského terénu, především na nižších svazích.

Cervinia obdrží kolem 50-70 cm sněhu, ve Val Senales nasněží 30 cm. Poslední listopadový víkend otevřou střediska Monterosa a Milky Way, Cortina, Courmayeur a Livigno.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk