Sněhové zpravodajství 16.2.2017

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy nabízí tolik slunce, že to vypadalo, že již přišlo jaro. Čtvrtek nebyl výjimkou, jednotným tématem pro lyžování jsou vyšší udusané svahy a měkčí svahy vedoucí do středisek. Mimo sjezdovky je sníh již méně a většinou uježděný.

Ve Ski Welt (55/65cm) se středisky Ellmau, Hopfgarten, Scheffau a Soll lehce klesla sněhová pokrývka, protože teploty se pohybují kolem +5C. V provozu je však 89 z 91 lanovek v oblasti zahrnující 263 km dobře připravených sjezdovek.

Směrem k oblasti kolem střediska Schladming teploty lehce poklesly na +3C a vyšší svahy středisek Obertauern (110/170cm), Zauchensee (90/120cm) a Schladming (90/130cm) nabízí skvělé lyžování na vyšších svazích. Ve stejné oblasti svítilo slunce silně na snow park střediska Wagrain (90/170cm), takže atrakce a tratě jsou měkčí.

Dle sněhového zpravodajství by mělo přijít v noci na pátek ochlazení. V celé oblasti rakouských Alp by mělo sněžit, nejvíce případně přes 20 cm v oblasti Arlberg ve střediscích St Anton (60/150cm) a Zurs (70/100cm). V sobotu se očekává vyjasnění.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy nabízí obdobné podmínky pro lyžování: slunečno a rychlé, dobře upravené sjezdovky.

Portes du Soleil mělo ve čtvrtek slunečno. Sjezdovky jsou v dobrém stavu, avšak rychle měknou v místech, kde jsou vystavené slunci a tvrdou tam, kde jsou dlouho ve stínu. Podmínky pro lyžování zůstávají velmi dobré ve středisku Avoriaz (90/120cm), avšak Chatel (50/90cm) má rovněž dobré podmínky.

V oblasti Trois Vallées rovněž svítilo slunce. Lyžování je stále fantastické, protože sjezdovky jsou ve velmi dobrém stavu, zvláště na vršcích. Svahy do středisek jsou různorodé, svah do střediska St. Martin je stále v dobrém stavu i přes měknutí pod silným sluncem.

Sjezdovky jsou nejlepší ráno v celé oblasti francouzských Alp. S postupem dne svahy rychle měknou, ve stínu jsou ztvrdlé, takže pokud se chcete vyhnout tvrdým a ledovatým svahům, zůstaňte na slunečné straně.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy poskytly ve čtvrtek 16.2. také podmínky pro lyžování jako na jaře. Teplo a slunečno měkčí sjezdovky během dne. Během dne se na sjezdovkách mění sníh z tvrdého a rychlého během rána na příjemný měkčí jarní sníh odpoledne. Mimo sjezdovky jsou podmínky pro lyžování ve švýcarských Alpách různorodé od uježděného a firmového sněhu po křupavý lehce měkký sníh na slunečných svazích. Jako vždy jsou dobré podmínky pro lyžování na severních svazích, kde je chladnější sušší sníh.

Dle sněhového zpravodajství bude slunečné počasí dominovat švýcarským Alpám s malou přestávkou v pátek 17.2., kdy bude oblačno a sněžit. Sníh by měl padal ve většině středisek, avšak přírůstek bude pouze malý, maximálně 10 cm. Slunečné počasí se poté vrátí v sobotu a dle předpovědi vydrží po většinu příštího týdne.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek 16.2. byl další krásný slunečný den pro italské Alpy. Slunečné počasí dominovalo po většinu týdne a dnešek nebyl výjimkou. Podmínky pro lyžování jsou excelentní i přes teplé počasí a silné slunce. Střediska kolem Sella Ronda nabízí výborné lyžování, mimo sjezdovky bohužel lyžování není možné. V regionu Bormio je sníh ve velmi dobrém stavu, i když jarní sníh je na nižších svazích měkčí.

Kolem Matterhornu nabízí nejlepší lyžování středisko Cervinia (50/180cm), v současnosti je zde nejlepší lyžování pro italské Alpy díky dosavadnímu výraznému sněžení a dobré nadmořské výšce. I mimo sjezdovky zde naleznete prachový sníh. Směrem na jih k vrcholu Mont Blanc jsou podmínky dobré s nižšími svahy již místy vydřenými, kde prosvítá tráva. V oblasti Via Lattea pokračuje vrchol sezóny, sněhové podmínky jsou excelentní díky sněžení z předchozích týdnů.

Dle sněhového zpravodajství se zítra očekává změna, do italských Alp dorazí oblačnost a možnost čerstvého sněhu. Tento sníh osvěží sjezdovky, zvláště kolem Val Senales (10/90cm) blízko hranici s rakouskými Alpami, kde se očekává 12 cm. Víkend by měl být opět slunečný.

 

Německé Alpy

Ve čtvrtek 16. února měly německé Alpy jarní den. Německé Alpy tedy vypadají jako na jaře. Všechna střediska mají nyní příjemné počasí, sníh je měkčí, avšak to určitě nevadí rodinám s dětmi a lidem, kteří se učí lyžovat. V pátek očekávají dle sněhového zpravodajství všechna střediska čerstvý sníh, mezi 15 a 20 cm.

O víkendu a začátkem příštího týdne se opět vrátí slunečné počasí.

 

Sněhové zpravodajství

Dle sněhového zpravodajství ještě zima nekončí. V pátek přijde studená fronta, která přinese čerstvý sníh. Fronta přijde od severozápadu, takže nejvíce sněhu napadne na severozápadě Alp. Německé Alpy, rakouské Alpy a švýcarské Alpy budou mít největší nadílku. Italské Alpy budou mít o trochu méně, francouzské Alpy budou zřejmě bez sněhu.

Po této krátké vlně zimního počasí se opět vrátí slunečno. Podle dlouhodobější předpovědi to vypadá, že čerstvý sníh nebude padat minimálně do 24. února.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk