Sněhové zpravodajství 15.2.2016

Rakouské Alpy

V pondělí 15.února padal napříč Rakouskem čerstvý sníh, střediska hlásí 2-15 cm. Očekává se, že do úterý připadne dalších 10 cm na západě a až 30 cm sněhu na východě.

Nejvíce čerstvého sněhu napadlo na ledovci Hintertux (dle sněhového zpravodajství 60/170 cm) a ve středisku Serfaus (25/125 cm), kde přibylo 15 cm na horníc svazích. Dobrá pokrývka je i mimo sjezdovku. Středisko Ischgl (30/90 cm) také obdrželo podobné množství, nejlepší podmínky mimo svahy najdeme především v oblastech Greitspitz a Piz Gronda.

Na některých nižších střediscích, jako je Alpbach (40/125 cm) a Kitzbühel (61/90 cm), padal sníh s deštěm na dolních svazích. Avšak přes noc se očekává husté sněžení, takže do úterního rána by mohlo přibýt kolem 10 cm nového sněhu.

Sněhové přeháňky budou trvat podle předpovědi po většinu týdne, do čtvrtka napadne dalších 20 cm. Dále na východ v oblastech Ski Juwel nebo Ski Amadé se očekává jasnější obloha.

 

Francouzské Alpy

Start do nového týdne byl na většině území Francie převážně zatažený, s lehkým sněžením v mnoha střediscích. Podmínky jsou výborné díky spoustě čerstvého sněhu z víkendu.

V údolí Chamonix se středisky Argentiere (sněhové zpravodajství očekává 50/310 cm) a Chamonix (50/410 cm) napadlo v průběhu víkendu 35 cm nového sněhu. Podmínky v celém regionu zůstávají vynikající a to i mimo svahy. V příštím týdnu se čeká další příval nového sněhu, takže podmínky se budou jen zlepšovat.

Oblast Espace Killy také obdržela o víkendu významné množství sněhu, hlášeno je 30 cm ve střediscích Val Thorens (165/250 cm) a Tignes (145/260 cm). Vynikající lyžování je v současné době k dispozici v celém regionu, v chodu jsou všechny lanovky a sjezdovky jsou ve fantastickém stavu po celé délce.

Resorty v jižní Francii se o víkendu také dočkaly čerstvého sněhu, nejvíce napadlo ve středisku Bonneval (140/250 cm) a to 30 cm. Jinde byly úhrny mírnější, většinou spadlo kolem 10 cm nového sněhu.

Sníh by měl nadále klesat během tohoto týdne, očekává se mezi 10-20 cm ve většině regionů. Teploty se budou držet nízko, s minimi okolo -5C.

 

Švýcarské Alpy

Ve Švýcarsku je aktuálně k dispozici fantastické lyžování. V posledních dnech hustě sněžilo, výborné podmínky jsou i mimo sjezdovky. Severní Alpy zažily v pondělí 15.února proměnlivé počasí se sněhovými přeháňkami, ale i slunečním svitem. Na jiho bylo krásně slunečno a chladno.

Slunce svítilo ve středisku St Moritz (dle sněhového zpravodajství 57/92 cm) a Pontresina (57/92 cm) v regionu Engadin na jihovýchodu země. Podmínky zde se po prvním výrazném sněžení minulý týdne výrazně zlepšily, otevřeno je více než 80 % sjezdovek a téměř všechny lanovky.

Dále na sever a na západ byl zaznamenán v pondělí čerstvý sníh, o víkendu na některých místech napadl až metr nového sněhu. Středisko Murren (91/307 cm) obdrželo do pondělního rána dalších 18 cm, což má za následek fantastické podmínky na celé hoře. Areál Verbier (60/215 cm) je také ve skvělé kondici s 20 cm nového sněhu.

Výhled pro další dny je vynikající, předpověď slibuje další sněžení a 30 cm nového sněhu. Teploty zůstanou hluboko pod bodem mrazu po celý týden, takže nový sníh by měl být zachován ve výborném stavu.

 

Italské Alpy

V Itálii byl start do nového týdne převážně zatažený s lehkým sněžením v mnoha oblastech.

O víkendu sněžilo v Dolomitech, nejvíce sněhu napadlo ve středisku Arabba (sněhové zpravodajství udává 40/48 cm) a to 32 cm, převážně v neděli. Jinde byly úhrny mírnější, většinou okolo 5-10 cm. Kvalita sjezdovek je vynikající.

Nový sníh připadl o víkendu v údolí Aosta se středisky Courmayeur (110/220 cm), kde přibylo 20 cm. Cervinia (75/240 cm) hlásí 35 cm nového sněhu z neděle, dobré podmínky jsou i mimo sjezdovky.

Region Mléčná dráha nabízí aktuálně velmi dobré podmínky, všechny vazby mezi středisky jsou plně otevřeny. Kromě střediska Sestriere, kde napadlo 5 cm sněhu, v tomto regionu o víkendu nesněžilo. Počet otevřených sjezdovek se však zvyšuje, nyní je připraveno 101 km svahů. V dalších dnech se očekává přísun čerstvého sněhu a množství terénu se tak bude postupně zvětšovat.

Po většinu týdne bude napříč regiony klesat nový sníh, nejvíce se očekává v celém údolí Aosta. Teploty se budou držet nízko, kolem -5C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk