Sněhové zpravodajství 15.1.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 14.ledna bylo napříč Rakouskem proměnlivé počasí, v několika střediscích slabě sněžilo. Podmínky v celé oblasti jsou vynikající, sněhová pokrývka téměř denně narůstá a ve střediscích je v provozu většina lanovek.

Koncem týdne sněžilo v celém regionu Arlberg - jedná se o střediska Lech (dle sněhového zpravodajství 90/100 cm), Zürs (90/100 cm) a St.Anton (60/135 cm), připadlo zhruba 10 cm čerstvého sněhu.

V Tyrolsku a východním Rakousku bylo polojasno, na několika místech připadlo pár centimetrů nového sněhu. Avšak podmínky na sjezdovkách jsou výborné.

O víkendu bude na většině území padat nový sníh, nejsilněji bude sněžit opět v regionu Arlberg, kde může připadnout více než 35 cm sněhu. Jinde se očekává kolem 10-15 cm sněhu. Teploty budou od pátku značně klesat, nevyšplhají nad -10C, takže se nezapomeňte teple obléct.

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek 14.ledna padal sníh na většině území francouzských Alp, podmínky zůstávají vynikající. Kvůli hustému sněžení se však dramaticky zvýšilo riziko lavin, dbejte v příštích dnech zvýšené opatrnosti.

Resorty v severních Alpách nejvíce těží z aktuálního sněžení, mnoho středisek obdrželo koncem týdne více než 20 cm čerstvého sněhu. V Chamonix (sněhové zpravodajství udává 40/300 cm) připadlo za posledních 7 dní více než dva metry sněhu a podmínky v celé oblasti jsou vynikající.

Středisko Val Frejus (40/120 cm) v jižních Alpách zaznamenalo v posledních dnech obrat, areál nebyl schopný otevřít přes Vánoce a Nový rok z důvodu nedostatku sněhu, v současné době jsou však v provozu všechny vleky a podmínky jsou velmi dobré.

Nejsilněji sněžilo ve čtvrtek, směrem k víkendu bude sněžení slábnout. V pátek a sobotu může slabě sněžit na některých místech, očekává se 5-10 cm sněhu ve většině regionů. V neděli se dočkáme slunečního svitu a teploty zůstanou pod bodem mrazu.

 

Švýcarské Alpy

Těžký sníh padal ve většině švýcarských středisek, výborné podmínky hlásí oblasti Crans Montana (dle sněhového zpravodajství 53/280 cm), Zermatt (35/180 cm) a Nendaz (60/205 cm), které se mohou pochlubit impozantní sněhovou pokrývkou. Sníh konečně padal i v Murren (51/151 cm) a podmínky pro lyžování se dramaticky zlepšily.

V Saas Fee (30/210 cm) muselo být kvůli hustému sněžení a vánici na začátku týdne lyžování ukončeno. Ve střediscích Engelberg (20/205 cm) a Wengen (15/90 cm) byla v provozu většina lanovek.

Předpověď nadále vypadá velice slibně, sněžit bude na většině území Švýcarska, teploty zůstanou velmi nízké. Nejvíce připadne ve středisku Gstaad (35/200 cm), spadnout by mohlo až 60 cm sněhu.

 

Italské Alpy

V Itálii ve čtvrtek lehce sněžilo, většina středisek obdržela kolem 10-30 cm sněhu.

Údolí Aosta se středisky Courmayeur (sněhové zpravodajství hlásí 110/180 cm) a La Thuile (60/120 cm) se dočkala asi 30 cm čerstvého sněhu. Resorty v oblasti Mléčná dráha obdržela kolem 10 cm sněhu, v Dolomitech připadlo jen několik málo centimetrů.

Sníh v údolí Aosta bude nadále klesat po celý víkend, očekává se přibližně 10-15 cm sněhu. Jinde v Itálii bude převážně slunečno, místy oblačno a bude velmi chladno, teploty se budou držet na -10C.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk