Sněhové zpravodajství 15.1.2015

Rakouské Alpy

V současné době je v celém Rakousku oblačno, ve středu napadl čerstvý sníh, hlášeno je mezi 2-15 cm.

Pokud hledáte dobré lyžování na pevných sjezdovkách, vyzkoušejte Ischgl (dle sněhového zpravodajství 5/65 cm). Ve čtvrtek 15.ledna bylo většinou zataženo, v resortu běželo 44 vleků včetně spojení do Samnaun ve Švýcarsku. V posledních dnech se zvýšila teplota, čímž nižší svahy mírně změkly. Teplota se pohybovala kolem 4C, ale i přes teplé počasí jsou horní svahy v dobrém stavu.

Očekává se, že současná zatažená obloha zůstane i v pátek, od západu se přižene husté sněžení. V celé oblasti se očekává 30-50 cm sněhu.

 

Francouzské Alpy

V průběhu týdne napadl ve francouzských Alpách čerstvý sníh, nejvíce ve středu. V pátek a přes víkend se očekává silné sněžení, takže počátkem příštího týdne se můžeme těšit na vynikající podmínky.

Chamonix (sněhové zpravodajství hlásí 0/125 cm) a Argentiere (0/125 cm) obdržely ve středu a ve čtvrtek 35 cm sněhu, na horních svazích jsou výborné podmínky, vynikající sníh se držel celý den na svazích lanovek Tabe a Herse.

V Alpe d´Huez (39/90 cm) napadlo ve středu 20 cm čerstvého sněhu, mimo sjezdovky však zůstává pokrývka tenká.

Několik středisek potrápily silné větry, ve čtvrtek 15.ledna muselo být ve středisku La Clusaz (10/95 cm) uzavřeno 15 vleků a ve Flaine (35/110 cm) jelo pouze 8 z 23 vleků. Středisko La Grave (5/90 cm) muselo být ve čtvrtek zcela uzavřeno.

Jak již bylo zmíněno, v předpovědi na víkend je hlášno spoustu nového sněhu, očekává se 20-30 cm nového sněhu. Toto sněžení velmi pomůže nižším střediskům jako je Foux d´Allos (10/70 cm) a Villard de Lans (20/30 cm), které mají v současné době v provozu jen několik málo vleků.

 

Švýcarské Alpy

Silný vítr se prohnal tento týden i ve švýcarských střediscích, uzavřeno muselo být spoustu vleků, zejména na ledovci nad Zermattem (sněhové zpravodajství udává 5/190 cm). Ve středu a ve čtvrtek napadl čerstvý sníh ve většině letovisek.

Ve středisku Murren (30/105 cm) napadlo 27 cm čerstvého sněhu ve čtvrtek 15.ledna. Jsou hlášeny vynikající podmínky a to především v oblasti Schlithorn Birg. V Engelberg (10/290 cm) připadlo 10 cm, ve Verbier (10/90 cm) 15 cm sněhu.

Střediska kolem Ženevského jezera, Leysin (5/40 cm) a Champéry (0/30 cm), by uvítala více nového sněhu, aby mohlo být otevřeno více terénu.

Ze západu se žene zasněžené počasí, od pátku a přes víkend se očekává silné sněžení. Těšit se můžeme na 30-50 cm, v jižních částech země až na metr nového sněhu.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek 15.ledna bylo v Itálii většinou zataženo, průměrné teploty se držely těsně pod bodem mrazu. V důsledku nedostatku sněžení jsou v Itálii sjezdovky uježděné, zejména na horních svazích.

Cervinia (dle sněhového zpravodajství 30/130 cm) nabízí velmi dobré podmínky. Ve čtvrtek bylo poměrně větrno, ale spuštěno bylo 13 ze 14 vleků.

Silné sněžení by mělo začít v pátek a potrvá celý víkend. Ve většině středisek se očekává 50 cm čerstvého sněhu, na některých místech může nasněžit až metr sněhu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk