Sněhové zpravodajství 14.12.2015

Rakouské Alpy

Pondělí 14.prosince bylo v Alpách slunečno, velká část středisek disponuje převážně umělým sněhem, přesto je lyžování velmi dobré.

Nejlepší podmínky nabízí ledovec Hintertux (dle sněhového zpravodajství 25/110 cm), otevřen je i sjezd do údolí, takže překonat můžete více než 1000 výškových metrů.

Střediska Lech (30/35 cm) a Zürs (30/45 cm) v regionu Vorarlberg mají v nabídce velmi dobré lyžování, v celé oblasti je spuštěno 33 lanovek. Nedaleký St Anton (5/30 cm) má v provozu 11 vleků. Nejvíce terénu má otevřeno středisko Ischgl (5/30 cm) v údolí Paznaun, kde 34 lanovek umožňuje přístup ke 148 km sjezdovek.

Dále na východ, v Salcburském kraji, se areály musí spolehnout na umělé zasněžování. Středisko Schladming (50/70 cm) se může pochlubit velmi slušnou základnou, v provozu je 35 ze 44 vleků.

Bohužel výhled do dalších dní nepřináší žádné sněžení, teploty budou mírné a může i slabě pršet až do vánočních svátků.

 

Francouzské Alpy

Začátek týdne ve francouzských Alpách byl převážně slunečný, s jasnou oblohou.

Podmínky zůstávají velmi podobné jako v minulém týdnu. Nejlepší lyžování lze najít v regionu Tří údolí a Espace Killy.

Jižní Alpy stále trpí kvůli nedostatku sněhu. Otevření středisek Valfrejus a Valloire muselo být odloženo. Přírodního sněhu je jen několik málo centimetrů na horních svazích a střediska jsou plně závislá na umělém zasněžování.

Dobré počasí bude pokračovat po zbytek týdne, nový sníh není na obzoru. Stejný ráz počasí vydrží pravděpodobně až do Vánoc.

 

Švýcarské Alpy

Po celé zemi byl v pondělí nádherně slunečný den s výbornou viditelností. Sjezdovky jsou upravené a jízdní podmínky zůstávají velmi dobré.

Střediska Pontresina a Anzere jsou v současné době uzavřena, Anzere by mělo otevřít pro zimní sezonu 18.prosince. Areál Pontresina plánuje otevření o den později, 19.prosince.

Nejlepší sněhové podmínky nabízí samozřejmě vyšší střediska, jako je Andermatt (sněhové zpravodajství udává 3/120 cm), Saas Fee (10/120 cm), Zermatt (4/125 cm) a Engelberg (35/155 cm) s více než metrem sněhu na horních svazích.

Ostatní střediska odvádí velmi dobrou práci při zasněžování, což umožňuje zprovoznit mnohem více terénu.

 

Italské Alpy

V Itálii bylo v pondělí 14.prosince jasno a slunečno s vynikající viditelností.

Podmínky pro lyžování v Alpách i Dolomitech zůstávají nezměněné. Nepřibyl žádný nový sníh, ale přesto je lyžování opravdu velmi dobré.

Střediska v Dolomitech velmi tvrdě pracují, aby mohla otevřít co nejvíce terénu. V současnosti je spuštěno 266 lanovek z 460, k dispozici je 36 % terénu, což je 468 km sjezdovek.

Alpská střediska jsou také v dobré kondici, sjezdovky jsou upravené a netají díky nízkým teplotám.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk