Sněhové zpravodajství 13.4.2015

Rakouské Alpy

Slunné a velmi teplé počasí z minulého týdne pokračovalo i během víkendu. V otevřených střediscích si tak lyžaři užili skvělé jarní lyžování. Během odpoledne se místy mohou objevit lehké dešťové přeháňky.

Vyšší střediska stále nabízí vynikající podmínky, zejména ve výškách kolem 2500 m. Kaunertal (dle sněhového zpravodajství 294/400 cm) a Pitztal (312/355 cm) byly v pondělí 13.dubna ve skvělém stavu.

Region Arlberg, který zahrnuje střediska Lech (60/215 cm), Zürs (60/215 cm) a St.Anton (60/360 cm), zůstává otevřen další dva týdny. Na konci dne však očekávejte změklé a rozbředlé nižší svahy. Přesto jsou však pro toto roční období opravdu velmi dobré podmínky.

Obergurgl (22/134 cm) a Obertauern (160/220 cm) nabízí také dobré možnosti lyžování s výbornou sněhovou základnou. V provozu je většina vleků.

Mnoho z nižších středisek je již pro tuto sezónu uzavřeno, včetně areálů Alpbach, Bad Gastein, Ellmau, Mayrhofen, Saalbach, Schladming, Söll a Westendorf.

 

Francouzské Alpy

Slunečné, jarní počasí, které dominovalo ve Francii minulý týden, zůstává i na začátku nového týdne. V pondělí 13.dubna areály poskytovaly vynikající jarní lyžařské podmínky. Některá střediska jsou již pro tuto sezónu uzavřena, včetně Morzine a Valfrejus, která byla uzavřena o víkendu. Většina francouzských středisek je stále v provozu, minimálně pro následující týden.

Nejhlubší sněhová základna se nachází v současné době ve středisku Cauterets (sněhové zpravodajství udává 220/320 cm) v Pyrenejích, s více než 3 metry sněhu na horních svazích.

Val Cenis (40/300 cm) a Avoriaz (140/300 cm) také hlásí sněhovou základnu se třemi metry na vyšších svazích. Tento týden se jedná o poslední lyžování ve Val Cenis, ale v Avoriaz bude otevřeno do 26.dubna. Spojené středisko Morzine je pro lyžařskou sezónu uzavřeno, i když se stále můžete dostat do Avoriaz přes Prodains.

Počasí v tomto týdnu zůstane teplé a slunečné, mraky se objeví až o víkendu, kdy přijdou dešťové přeháňky. Mrznout bude až ve výškách nad 3000 m, takže déšť by mohl mít vliv na většinu sjezdovek ve Francii.

 

Švýcarské Alpy

Během víkendu panovalo ve Švýcarsku extrémně teplé počasí, teploty se držely kolem 15C. V důsledku toho očekávejme rozbředlý sníh.

Zermatt (dle sněhového zpravodajství 0/280 cm) a Saas Fee (30/275 cm) na jihozápadě země nabízí i nadále skvělé lyžování, díky své vysoké nadmořské výšce. Po celý týden bude modrá slunečná obloha.

Grimentz/Zinal (30/225 cm) je stále otevřen, v provozu je všech 21 vleků. Sněhová základna je silná, takže i nadále je možné dojet na lyžích až do údolí, horní svahy nabízí pro toto roční období skvělé podmínky.

Několik středisek si užije poslední lyžařský týden, včetně Davos/Klosters (31/205 cm), Crans Montana (0/283 cm), Murren (46/241 cm) a Wengen (0/135 cm). Lyžování je omezeno na horní svahy ve všech těchto lyžařských oblastech, dojezd zpět do údolí není možný.

Pro tuto sezónu ukončila provoz střediska Arosa, Champéry, Flims/Laax, Lenk, Lenzerheide, Leysin, St Morizt a Villars.

 

Italské Alpy

Polovina italských lyžařských areálů je již pro tuto sezónu uzavřena, provoz ukončily v neděli 12.března. Většina středisek v Dolomitech je uzavřeno, nadále je možné lyžovat ve středisku Cortina (dle sněhového zpravodajství 0/50 cm). V pondělí 13.dubna bylo v provozu 6 vleků.

Stále otevřeny jsou také areály Gressoney-la-Trinité (60/200 cm), Livigno (10/175 cm) a La Thuile (30/145 cm). Nejlepší podmínky najdete na ledovcích a ve vyšších střediscích, jedná se o Cervinia (30/280 cm), Passo Tonale (50/420 cm) a Val Senales (32/320 cm).

Tento týden bude panovat stále slunečné počasí, mraky se očekávají o víkendu, na většině území bude pršet. Dobrou zprávou je, že na ledovcových sjezdovkách se bude jednat o přeháňky sněhové.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk