Sněhové zpravodajství 12.3.2015

Rakouské Alpy

V důsledku téměř jarního počasí v několika posledních dnech začaly být sjezdovky místy rozbředlé. Naštěstí v mnoha střediscích připadl čerstvý sníh.

Velké množství sněhu napadlo ve středisku Saalbach-Hinterglemm (dle sněhového zpravodajství 60/125 cm), kde bylo zaznamenáno až 20 cm sněhu. Dobré podmínky jsou i mimo sjezdovku. Teploty klesly a podmínky tak zůstávají vynikající. Ve čtvrtek 12.března bylo zataženo a chladno.

K blížícímu se víkendu můžeme očekávat podobné počasí jako ve čtvrtek, s mraky ve středním a východním Rakousku, na západě země si užijeme více sluníčka.

 

Francouzské Alpy

Slunečné počasí pokračovalo ve Francii i ve čtvrtek 12.března a lyžování po celé zemi bylo skvělé. Jižní svahy mají podmínky téměř jarní a i některé horní svahy mají během dne měkčí sníh.

Jedny z nejlepších podmínek v zemi v současné době nabízí Val Thorens (sněhové zpravodajství hlásí 125/210 cm) a horní oblasti Tři údolí. Měkčí sjezdovky byly hlášeny na nižších svazích v Meribel (83/149 cm) a Courchevel (100/157 cm), ale na horních svazích jsou stále vynikající zimní podmínky.

Jižní francouzské Alpy, s resorty jako je Isola 2000 (130/180 cm) a Risoul (65/130 cm), bojovaly v posledních týdnech se sněhem, ale podmínky jsou ještě docela dobré, zejména na horních svazích. Dobrou zprávou je, že v těchto střediscích se očekává na začátku příštího týdne silné sněžení.

V Pyrenejích je tento týden jaro v plném proudu, průměrné teploty se drží kolem +5C. Horní svahy mají naštěstí perfektní základnu se třemi metry sněhu, takže holá místa ve střediscích Cauterets (320/420 cm) a Bareges/La Mongie (160/340 cm) nejsou problém.

Během soboty přijde sněžení a na některých místech bude pokračovat až do příštího týdne. Nejsilnější sněžení se očekává na jihu a východě Alp a v Pyrenejích.

 

Švýcarské Alpy

Slunečné počasí panuje tento týden také ve Švýcarsku. Lyžařské podmínky v celé zemi jsou vynikající.

Skvělé lyžování nabízí oblast Jungfrau, se středisky Grindelwald (dle sněhového zpravodajství 8/167 cm), Murren (72/210 cm) a Wengen (20/115 cm).

Podobně Davos (56/171 cm) a Klosters (56/171 cm) se těší celý týden výborným podmínkám. Viditelnost je dokonalá a sjezdovky perfektně upravené.

Některá nižší střediska, jako je Les Mosses (40/65 cm), Lenk (20/70 cm) a Champéry (20/120 cm) začínají díky silnému slunci trpět. Na nižších svazích se vyskytují holá místa, ale na horních svazích se podmínky drží stále dobré.

Přes víkend čekejme zamračenější počasí, ve všech střediscích připadne nový sníh. Na severu a východě země bude sněžit jen lehce, ale na jihu (střediska Zermatt a Saas Fee) se mohou dočkat až dvou metrů čerstvého sněhu v polovině příštího týdne.

 

Italské Alpy

Objevily se zprávy o obrovském množství sněhu, které padá v Itálii v poslední době, ale bohužel se jedná spíše o centrální Apeniny než o Alpy. To má bohužel vliv na hlavní lyžařské areály, kde v současné době panují téměř jarní podmínky, zejména na východě. Sjezdovky jsou stále trochu rozbředlé v odpoledních hodinách.

Všechna střediska nabízela ve čtvrtek 12.března jasnou oblohu a úžasné výhledy, ideální pro vychutnání si aprés ski drinku.

Úžasný den dnes nabízelo středisko Arabba (sněhové zpravodajství udává 38/125 cm). Obloha byla jasná a v provozu bylo všech 27 vleků. Bylo trošku chladněji než v ostatních částech Itálie, teploty se držely těsně pod bodem mrazu.

S blížícím se víkendem je tu dobrá zpráva, italské Alpy očekávají velké množství sněhu ve všech regionech. To by mělo pokračovat do příštího týdne.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk