Sněhové zpravodajství 12.2.2015

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 12.února si užila všechna střediska jasnou oblohu, slunce a nádherný výhled. Sníh z minulého víkendu se stále drží a sjezdovky jsou v dobrém stavu.

Obergurgl (dle sněhového zpravodajství 70/214 cm) měl otevřených 19 z 21 vleků, všechny jsezdovky jsou ve vynikajícím stavu. Na horních svazích však foukal vítr, takže mimo sjezdovky je místy navátý sníh.

Předpověď slibuje slunečné počasí i během víkendu a na lyžaře čekají skvělé sjezdovky.

 

Francouzské Alpy

Také Francie se celý čtvrtek vyhřívala ve slunečních paprscích.

Nejlepší podmínky byly hlášeny tento týden z regionu Espace Killy, se středisky Tignes (sněhové zpravodajství udává 55/160 cm) a Val d´Isere (55/160 cm), která nabízejí skvělé podmínky. Sjezdovky z ledovce Grande Motte jsou ve výborném stavu, stejně jako ty nad Le Fornet směrem k ledovci Pissalis.

Podmínky podobné těm jarním jsou spíše v nižších střediscích, napříkla v Portes du Soleil. Středisko Avoriaz (230/280 cm) si drží jedny z nejlepších podmínek v této oblasti, díky své nadmořské výšce, výborné lyžování je i v areálu Morzine (60/180 cm).

Střediska Les Arcs (97/152 cm) a La Plagne (40/135 cm), která tvoří oblast Paradiski, nabízí skvělé lyžování, zejména na horních svazích.

Během pátku se očekávají od západu sněhové mraky, které přinesou čerstvý sníh do všech středisek. Nejsilnější sněžení se čeká na jihu, s prognózou až 50 cm. Na severu nasněží mezi 20-30 cm sněhu. Sněžit bude také ve francouzských Pyrenejích.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarsko zažilo skvělý lyžařský týden se slunečnou oblohou a příjemnými teplotami. Sjezdovky jsou v dobrém stavu a riziko laviny pokleslo.

V nižších nadmořských výškách dnes panovaly téměř jarní podmínky, především kolem Ženevského jezera a ve střediscích jako je Leysin (dle sněhového zpravodajství 95/160 cm) a Champéry (30/120 cm). V odpoledních hodinách se na svazích vytvořily měkké hrboly.

Lyžování ve St Moritz (45/129 cm) a Pontresiny (28/84 cm) na jihovýchodě Švýcarska je v současné době velmi dobré a to zejména na horních svazích. V provozu bylo ve čtvrtek 57 z 58 vleků.

Spojený areál Grimentz-Zinal (50/150 cm) měl v provozu všech 21 vleků a otevřených bylo 111 ze 115 km sjezdových tratí. Vynikající lyžování bylo hlášeno zejména na horních svazích lyžařského areálu Grimentz.

O víkendu se očekává sněžení téměř ve všech střediscích, sněhové mraky se začnou objevovat v pátek navečer. Nejsilnější sněžení čekejte na jihu země, od Zermattu a Saas Fee k St Moritz dále na východ - napadnout může více než metr sněhu. Na ostatních místech nasněží 10-40 cm, nejvíce v úterý. Dávejte však velký pozor na nejnovější lavinové upozornění, protože riziko vzniku lavin se bude zvyšovat.

 

Italské Alpy

Všechna italská střediska si ve čtvrtek užila slunečnou oblohu bez mraků. Podmínky v Itálii jsou velmi dobré v důsledku masivního sněžení z minulého týdne. Teplota se drží kolem 0C nebo těsně nad bodem mrazu, takže některé nižší svahy mohou být odpoledne poněkud měkká.

Madesimo (sněhové zpravodajství udává 170/430 cm) má velmi dobrou sněhovou pokrývku, takže můžete očekávat vynikající sjezdovky. Mimo sjezdovké tratě však dbejte zvýšené opatrnosti. V provozu bylo ve čtvrtek všech 12 vleků.

Prognóza ukazuje, že čtvrtek byl poslední slunečný den, s blížícím se víkendem přijde velká oblačnost a mraky přinesou i sněžení a dostatek čerstvého sněhu.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk