Sněhové zpravodajství 12.12.2016

Rakouské Alpy

Zamračená obloha přinesla místy čerstvý sníh pro rakouské Alpy. Dle sněhového zpravodajství je sníh většinou umělý, avšak místy mezi upravenými svahy přibývá čerstvý sníh, takže hory vypadají více zimě.

Středisko Axamer Lizum (10/20cm) zahájilo svou sezónu. V provozu byly v pondělí pouze 2 z 10 lanovek, avšak doufají, že sněhové zpravodajství přinese hlášení o čerstvém sněhu a bude možné otvírat další spojení. Ski Welt zažilo dnes také zamračený den, na vyšších svazích připadlo trochu čerstvého sněhu.

Dle sněhového zpravodajství bude zbytek týdne v rakouských Alpách převážně slunečný, teploty budou mezi bodem mrazu a 5oC. V polovině týdne se místy vyskytnou srážky, např. Zell am See (10/30cm).

 

Francouzské Alpy

Pondělí 12.12. bylo pro francouzské Alpy dalším nádherným slunečným dnem. Mnoho středisko otevřelo o víkendu, včetně La Plagne (15/95cm), La Rosiere (10/70cm), Les Menuires (15/80cm) a Les Orres (50/50cm), podmínky pro lyžování na sjezdovkách jsou ve většině středisek velmi dobré. Některá střediska nemají dostatečnou zasněžovací kapacitu, proto se jejich otevření trochu opozdí, např. Chamrousse. Jedny z nejlepších podmínek pro lyžování lze stále nalézt v jižní části Alp: Montgenevre (70/180cm) a Serre Chevalier (0/115cm) nabízí velmi dobré lyžování.

 

Švýcarské Alpy

Vysoká oblačnost a mírný vítr ovládl švýcarské Alpy v pondělí 12.12. Dle sněhového zpravodajství zůstává počasí za poslední týdny stabilní, v některých střediscích nenapadl žádný nový sníh. Zermatt (105cm) a Saas Fee (10/120cm) nabízí nejlepší podmínky pro lyžování s přístupem do vysokých poloh. Firm a silný vítr ovlivnil ráno v oblasti Matterhorn.

V jiných částech inverzní oblačnost spolu s vysokým tlakem zaplnila údolí oblaky, avšak vrcholy hor zůstaly zalité sluncem. Dle sněhového zpravodajství by mělo postupně začít sněžit, avšak ne dříve než začátkem příštího týdne.


Italské Alpy

Tmavé srážkové mraky pokryly italské Alpy v pondělí 12.12. Vzhledem k tomu, že v celé oblasti Alp nedošlo k výraznější změně počasí, je lyžování možné stále na sjezdovkách. Střediska na severozápadě kolem Sella Ronda jsou v současnosti v provozu a nabízí skvělé lyžování na umělém sněhu. Kronplatz (20/40cm) vypadá výborně s 28 lanovkami v provozu a dobré upravenými svahy. Směrem k hranici s francouzskými Alpami, v údolí Aosta, nabízí středisko Courmayeur (10/80cm) dobré podmínky pro lyžování, avšak čerstvý sníh je tu velmi potřeba. Oblast Matterhorn a otevření jejích středisek ovlivnil dnes silný vítr. Týká se to i střediska Cervinia (30/160cm).

Dle sněhového zpravodajství je předpovídáno sněžení. Bohužel nebude to ihned, na nadcházející dny je ještě předpovídáno slunečno a sucho.

 

Německé Alpy

Německé Alpy nemají v současnosti žádné středisko v provozu. Feldburg (0cm) je uzavřené a čeká na čerstvý sníh.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk