Sněhové zpravodajství 12.1.2018

Rakouské Alpy

Rakouské Alpy neměly v tomto týdnu na většině území téměř žádný čerstvý sníh. Dle sněhového zpravodajství bylo pár výjimek, kde připadlo 5-10 cm. Střediska, která nemají od Nového roku žádný čerstvý sníh, mají podmínky pro lyžování firmové, tedy zledovatělé podmínky jsou podpořeny mírnými teplotami. U některých středisek klesá výše sněhové pokrývky, ačkoliv to jistě není velký problém díky vysoké vrstvě sněhu ze začátku sezóny. Ve čtvrtek bylo nad rakouskými Alpami převážně zataženo, místy proniklo sluníčko.

Mezi středisky, která  mají z tohoto týdne čerstvý sníh, patří Galtur (70/150cm) a Gargellen (85/150cm), která mají 5 a 10 cm. Větší sněžení hlásí středisko Obergurgl (105/286cm), které v současnosti nabízí jedny z nejlepších podmínek pro lyžování v rakouských Alpách díky 20 cm, které připadly v úterý 9.1. Avšak kvůli hlavní sezóně se sníh poměrně rychle ujíždí. Ledovec Kaunertal (250/390cm) nabízí obdobně výborné podmínky. 10 cm čerstvého sněhu hlásí Kühtai (105/115cm), sníh na vyšších sjezdovkách je schován v mracích.

Nadcházející víkend nepřinese žádné výrazně změny ve sněhovém zpravodajství, teploty lehce o víkendu vzrostou. Dle aktuální předpovědi začne sněžit v úterý 16.1.

 

Francouzské Alpy

Na začátku tohoto týdne zažily francouzské Alpy další husté sněžení. V regionu Tarentaise mají střediska Val d´Isere (250/350cm) a La Plagne (185/340cm) mají 70 a 80 cm, takže podmínky pro lyžování jsou v této oblasti úžasné. Tignes (210/350cm) hlásí 100 cm čerstvého sněhu z úterý 9.1., který způsobil uzavření lanovek a příjezdových cest do střediska.

Dle sněhového zpravodajství pro francouzské Alpy bude až do konce týdne oblačno.

 

Švýcarské Alpy

Obdobně jako francouzské Alpy, zažily i švýcarské Alpy husté sněžení v úterý 9.1., které způsobilo, že řada středisek  musela uzavřít provoz. Saas Fee (80/370cm) bylo v pondělí  i v úterý uzavřené poté, co hustě nasněžilo 100 cm čerstvého sněhu. Zermatt (150/300cm) bylo rovněž uzavřené na dva dny, avšak ve čtvrtek 11.1. již bylo v provozu 20 z 52 lanovek a na sjezdovkách vládly prachové podmínky.

O nadcházejícím víkendu bude slunečno s občasnou oblačností. Podmínky pro lyžování budou výborné s občasnými lehkými vločkami.

 

Italské Alpy

Opravdu fantastické podmínky nabízí italské Alpy ve čtvrtek 11.1. Téměř každé středisko hlásí nový sníh z uplynulých dní, které nahradí jasná obloha a slunečno.

Střediska v oblastech Monterosa a Via Lattea znovu otevřeli po hustém sněžení, které ovládlo začátek týdne. Mezi nedělí 7.1. a úterkem 9.1. napadlo místy až 250 cm čerstvého sněhu. Jediné negativné na celé této skvělé zprávě je, že některé lanovky ještě stále nejsou v provozu. Npaříkald v oblasti Via Lattea je v provozu 46 z 69 lanovek, Macugnaga (40/80cm) je jediným střediskem, které je celé uzavřené.

Střediska oblasti Dolomity na východě italských Alp nehlásí žádné výrazné sněhové přírůstky, avšak přesto nabízí fantastické podmínky pro lyžování. Přírůstek 20-30 cm doprovázený mírnými teplotami a slunečnou oblohou nabízí výborné podmínky pro lyžování v propojených oblastech. Sjezdovky navíc nejsou tak přeplněné oproti střediskům na západě.
Podle sněhového zpravodajství neměla střediska Bormio (40/50cm) a Passo Tonale (60/250cm) ve středu severních italských Alp žádný čerstvý sníh od Nového roku, sjezdovky na to začínají doplácet.

Jasná obloha bude většinou vládnout italským Alpám až do neděle, kdy by mělo začít opět sněžit. Hustější sněžení zamíří na západní část italských Alp, na východě bude sněžit méně.

 

Německé Alpy

Ve čtvrtek 11.1. nabízelo nejnižší teploty i nejlepší podmínky pro lyžování středisko Garmisch (145/305cmú, kde ukázal teploměr -7C. Na vyšších svazích lze nalézt výborné sjezdovky. Nižší svahy ve střediscích Berchtesgaden (0/60cm) a Feldberg (11/135cm) na tom nejsou příliš dobře, avšak ve čtvrtek během dne by mělo začít sněžit.

Současná předpověď na víkend přinese slunečné počasí. Teploty zůstanou kolem bodu mrazu nebo pod.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk