Sněhové zpravodajství 12.1.2015

Rakouské Alpy

Během víkendu bylo počasí v Rakousku dost proměnlivé, v sobotu bylo teplo a lehce pršelo. V neděli zůstalo oblačno, ale také připadl čerstvý sníh téměř ve všech středisek.

Kaprun (dle sněhového zpravodajství 65/260 cm) hlásí 50 cm čerstvého sněhu z neděle 11.ledna. Podmínky jsou vynikající, sjezdovky upravené a sníh je i mimo sjezdovku. V pondělí 12.ledna bylo v provozu 19 vleků a viditelnost byla ovlivněna zataženou oblohou.

Podmínky v Arlberg jsou velmi dobré. Ve středisku Lech (45/90 cm) bylo dnes v provozu 44 z 47 vleků a připadlo 15 cm nového sněhu. St.Anton (25/190 cm) má výborné podmínky také díky své nadmořské výšce, i když dnes to trochu kazil silný vítr.

Příštích několik dní by mělo být nadále zataženo. V polovině týdne se očekává pokles teploty, přijdou četné mraky, které s sebou přinesou čerstvý sníh.

 

 

Francouzské Alpy

O víkendu byl čerstvý sníh hlášen i z francouzských středisek, napadlo až 10 cm.

V neděli 11.ledna hlásil Ski Club v Chamonix v letovisku Argentiere (sněhové zpravodajství udává 5/110 cm) ne moc dobrý start dne, který se ovšem změnil na dosud nejlepší den sezóny. Prachový sníh pokrýval celé středisko a obloha byla bez mráčku. Všechny sjezdovky jsou v dobrém stavu.

Dál na jih, v Courchevel (32/86 cm) padal sníh v neděli celé dopoledne a foukal silný vítr. Sjezdovky jsou však ve výborném stavu a jsou otevřeny i sjezdy do La Tania.

V příštím týdnu se očekává čerstvý sníh ve všechy areálech, nejtěžší sněžení bude na konci týdne. U většiny středisek se předpokládá, že napadne alespoň 20 cm a lyžařské podmínky se tak výrazně zlepší.

 

 

Švýcarské Alpy

Víkend přinesl do švýcarských Alp smíšené počasí, ve všech střediscích padal slabý déšť nebo sníh. Naštěstí v neděli se ze severu přehnala silná studená fronta a přinesla 5-25 cm nového sněhu, teploty klesly téměř o 15C! Problémem však byl silný vítr.

Arosa (sněhové zpravodajství hlásí 30/60 cm) obdržela nejvíce čerstvého sněhu, udává asi 25 cm. Horní svahy mají výborné podmínky a v pondělí 12.ledna bylo v provozu všech 42 vleků v propojeném prostoru s Lenzerheide (45/110 cm).

Z regionu Jungfrau je také z neděle hlášeno dobré lyžování a to ve střediscích Mürren (28/80 cm) a Wengen (5/50 cm), nasněžilo asi 15 cm.

Jakmile poleví silný vítr, budou opět skvělé podmínky v oblasti Zermatt (8/190 cm) a Saas-Fee (30/180 cm). V pondělí 12.ledna bylo bohužel v provozu jen 10 vleků z 54 v Zermattu a 21 v Saas-Fee.

Bohužel v letošní sezóně je sněhová pokrývka slabá, nižší svahy trpí a byl by potřeba další sníh. Dobrou zprávou však je, že od středy je hlášena změna počasí a ve čtvrtek a pátek se předpokládá silné sněžení.


Italské Alpy

V pondělí 12.ledna v Itálii nadále svítilo slunce a teploty se pohybovaly těsně nad bodem mrazu. Během víkendu obdržela některá střediska čerstvý sníh. Některé resorty postihl silný vítr.

Arabba (dle sněhového zpravodajství 10/55 cm) měla dnes v provozu celkem 27 vleků a podmínky byly dobré. O víkendu napadlo 16 cm nového sněhu, mimo sjezdovky je potřeba však dbát zvýšené opatrnosti!

Cervinia (5/130 cm) musela být v důsledku silného větru uzavřena, o víkendu připadlo kolem 3 cm sněhu. Selva Gardena (5/55 cm) také hlásí nový sníh. Nižší střediska trpí nedostatkem přírodního sněhu, Bormio (0/100 cm) zůstává uzavřeno.

V průběhu týdne očekáváme zvýšení oblačnosti a čerstvý sníh bude padat v celé zemi, zejména směrem k víkendu, což je skvělá zpráva pro turisty.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk