Sněhové zpravodajství 11.2.2016

Rakouské Alpy

Ve čtvrtek 11.února nabízelo Rakousko vynikající lyžování, slunce svítilo, obzvlášť na západě země. Dále na východ bylo polojasno, místy se držely mraky ze včerejšího zasněženého dne.

Nejslunečněji bylo v regionu Arlberg. Základní hloubky ve středisku Lech (dle sněhového zpravodajství 150/205 cm) a St Anton (95/220 cm) jsou velmi působivé. V provozu byly všechny vleky a kvalita i rozmanitost lyžařských možností je fantastické.

Skvělé lyžování najdeme i dále na východ ve středisku Ischgl (30/115 cm), Galtür (55/105 cm) a Serfaus (20/120 cm). Ve čtvrtek zde bylo hlášeno lavinové nebezpečí úrovně 4 - dbejte zvýšené opatrnosti, nedoporučuje se lyžování mimo sjezdovky.

Významné zlepšení podmínek je k vidění ve velkých propojených oblastech ve východní části Tyrolska a napříč regionem Salzburg. Více než 10 cm nového sněhu napadlo v areálu Ellmau (55/65 cm) ve Ski Welt, v Bad Gastein (40/120 cm) ve Ski Amadé a ve středisku Kitzbühel (56/85 cm). Nejvíce nového sněhu obdržela oblast Skicirkus, která zahrnuje střediska Saalbach (55/90 cm) a Fieberbrunn (60/150 cm), a to 25 cm na horních svazích.

Výhled do dalších dní je velmi pozitivní, očekává se čerstvý sníh ve všech střediscích. Stejně jako tomu bylo po většinu sezony, nejvíce sněhu napadne v regionu Arlberg, kde do středy 17.února zde může přistát až 50 cm sněhu. Ještě více se však očekává v údolí Ötztal, ve středisku Obergurgl (30/175 cm) a Sölden (15/263 cm), kde předpověď slibuje více než metr čerstvého sněhu.

 

Francouzské Alpy

Tento týden napadlo ve všech francouzských střediscích obrovské množství nového sněhu. Dokonce osm středisek se nachází v první desítce středisek světa, ve kterých napadlo za posledních sedm dní nejvíce sněhu. Nejsilněji sněžilo ve střediscích podél údolí Chamonix, zejména na Argentiere (sněhové zpravodajství udává 40/250 cm), kde přistály více než dva metry sněhu. Základní hloubka v oblasti Logan, často označované jako spodní oblast lyžování na Argentiere, byla ve čtvrtek 11.února 193 cm.

Podmínky podél Chamonix (40/360 cm), stejně jako po celé Francii, by se měly i nadále zlepšovat. V prognoze na dalších devět dní je další sněžení. Největší množství nového sněhu se očekává v lyžařské oblasti Espace Killy a zejména na Val d´Isere (134/235 cm), v La Grave (60/110 cm) a Bonneval sur Arc (110/230 cm). Všechna tato střediska by mohla obdržet více než dva metry čerstvého sněhu. Ostatní oblasti očekávají od 35 cm sněhu ve Font Romeu až přes metr čerstvého sněhu v letoviscích dále na sever a v Pyrenejích.

 

Švýcarské Alpy

Po celém Švýcarsku měl čtvrtek 11.února slunečný start do nového dne, v průběhu odpoledne se objevily mraky. Podmíny se výrazně zlepšily díky spoustě nového sněhu z minulého týdne.

Na začátku týdne potrápil střediska silný vítr, který postupně ustává. Aktuální podmínky jsou výborné, 10 cm nového sněhu hlásí střediska Engelberg (dle sněhového zpravodajství 30/340 cm) a Verbier (27/200 cm).

Od čtvrtečního odpoledne je oblačno, což s sebou přináší možnost lehkého sněžení v celé řadě středisek. Sníh bude padat převážně o víkendu, nejvíce v sobotu. V severním Švýcarsku napadne zhruba 15-30 cm čerstvého sněhu, teploty zůstanou nízké, budou se držet kolem -5C. S novým sněhem se očekává zvýšené riziko lavin, dbejte prosím zvýšené opatrnosti.

 

Italské Alpy

Ve čtvrtek bylo v Itálii převážně proměnlivé počasí, ráno bylo slunečno a odpoledne přišlo lehké sněžení. Podmínky napříč regiony se dramaticky zlepšily.

Dolomity obdržely tolik potřebný čerstvý sníh, hlášeno je více než 20 cm. Ve střediscích Arabba (sněhové zpravodajství hlásí 40/48 cm) a Campitello (15/80 cm) napadlo 40-60 cm nového sněhu v průběhu týdne. Svahy jsou ve vynikající formě a dobré podmínky jsou i mimo sjezdovky.

Středisko Courmayeur (90/190 cm) v údolí Aosta obdrželo ve středu 50 cm čerstvého sněhu, jinde v regionu spadlo 20 cm sněhu. V současné době je k dispozici vynikající lyžování v areálech Cervinia (50/240 cm) a La Thuile (60/220 cm).

Region Mléčná dráha zaznamenal v týdnu 20 cm velmi potřebného čerstvého sněhu. Všechny vazby mezi středisky jsou nyní otevřené a v provozu je 53 lanovek. Otevřeno je však jen 87 km sjezdovek, i když se očekává, že podmínky se budou nadále zlepšovat a otevře se více nového terénu.

Ve čtvrtek odpoledne se zatáhlo a lehce sněžilo, podobný ráz počasí bude pokračovat i během víkendu. Střediska v údolí Aosta obdrží 20-40 cm nového sněhu. Nejvíce sněžit bude v úterý příští týden, teploty zůstanou po celou dobu pod bodem mrazu, s minimi kolem -5C. Očekává se vysoké riziko lavin, dbejte prosím zvýšené opatrnosti, především pokud směřujete mimo sjezdovky.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk