Sněhové zpravodajství 11.12.2015

Rakouské Alpy

Téměř všechna rakouská střediska již zahájila sezonu 2015/2016, ačkoli velké množství lyžování je závislé na umělém sněhu. Přírodní sníh se drží v ledovcových areálech. Ve středu napadlo kolem 10 cm nového sněhu po celé zemi, což příjemně osvěžilo svahy. Konec týdne je slunečný.

Výborné podmínky pro lyžování jsou na ledovcích, zejména na Kaprunu (dle sněhového zpravodajství 20/90 cm) a v Söldenu (5/135 cm). Oba areály obdržely 10 cm čerstvého sněhu, 8 cm připadlo na ledovci Pitztal (69/123 cm). V provozu je zde 6 vleků.

Jedny z nejlepších podmínek se nachází v oblasti Arlberg - celkem 31 lanovek je spuštěno ve středisku Lech (30/45 cm) a Zürs (30/45 cm). V nedalekém Damüls/Mellau (20/50 cm) jede 14 vleků, včetně zbrusu nového Mellaubahn.

Navzdory malému množství přírodního sněhu v nižších střediscích nabízí regiony Ski Welt a Ski Amadé poměrně velké množství lyžování. V oblasti Ski Welt je v provozu 42 lanovek, které umožňují přístup k 104 km připravených sjezdovek. Ve Ski Amadé jsou otevřena všechna střediska.

Pro nadcházející dny je očekávané slunečné počasí, teploty se budou držet mírně nad bodem mrazu. Příští týden v úterý a ve středu je na obzoru čerstvý sníh, připadnou může až 25 cm.

 

Francouzské Alpy

Ve čtvrtek 10.prosince bylo ve francouzských Alpách jasno a slunečno.

V některých částech severních Alp napadl ve středu poprašek sněhu. Regiony Tři údolí a Espace Killy obdržely několik centrimetrů, v Chamonix (sněhové zpravodajství hlásí 15/150 cm) napadlo 10 cm nového sněhu na horních svazích.

Jižní Alpy opět nezaznamenaly žádný nový sníh.

O víkendu bude pokračovat slunečné a jasné počasí, začátek příštího týdne přinese šanci lehkého sněžení, nejsilněji by mělo sněžit na severu. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, což zajišťuje dobré zasněžovací podmínky.

O víkendu plánují zahájit svůj provoz střediska Avoriaz, Bareges/La Mongie, Champagny, Chatel, Flaine, La Plagne, Les Arcs, Les Orres, Montalbert, Orcieres, Peisey-Vallandry, Puy St Vincent, Risoul, St Martin de Belleville, Valloire a Vars.

 

Švýcarské Alpy

Jasno a slunečno je také ve Švýcarsku. Podmínky se zlepšují díky 5 cm nového sněhu. Většina středisek ale stále nabízí převážně umělý povrch.

Navzdory tomu podmínky zůstávají dobré a každý den se otvírají další středisek. Adelboden Lenk (dle sněhového zpravodajství 4/45 cm) nabízí dobré lyžování, nejlepší podmínky však zůstávají ve středisku Zermatt (4/125 cm). V provozu je 32 lanovek umožňující přístup k 122 km sjezdovek.

Sluneční paprsky budou lyžaře doprovázet i během víkendu, teploty se budou držet nízké. Příští týden v úterý dorazí oblačnost s možností čersvého sněhu. Nejsilněji by mělo sněžit v severním Švýcarsku, kde je očekáváno 10-15 cm - jedná se o střediska Gstaad (5/85 cm) a Engelberg (35/155 cm).

O víkendu poprvé spustí své vleky střediska Anzere, Champéry, Grimentz, Murren a Zinal.

 

Italské Alpy

Čtvrtek 10.prosince byl jasný a slunečný den v italských Alpách i Dolomitech.

Nejvíce přírodního sněhu lze najít ve vyšších a ledovcových střediscích, jako je Cervinia (sněhové zpravodajství udává 20/120 cm) a Val Senales (5/85 cm). Cervinia má v tomto okamžiku nejlepší podmínky v Itálii.

Dále na západ, ve střediscích Dolomit, si také můžeme užít velmi dobré lyžování. Střediska v oblasti Dolomiti Superski zasněžují své svahy a lyžování tento týden bylo opravdu dobré. Jedná se o areály Campitello a Canazei v oblasti Val di Fassa (20/40 cm), Cavalese v údolí Val di Fiemme (30/40 cm) a Selva Gardena (20/30 cm). Cortina (10/15 cm) má také v provozu několi svých sjezdovek a vleků.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk