Sněhové zpravodajství 1.4.2014

Rakouské Alpy

Jak se dá v tuto roční dobu očekávat, na většině středisek panují jarní podmínky. Některé oblasti jsou pro lyžování dokonce uzavřené.

Dle sněhového zpravodajství je sníh na sjezdovkách brzy ráno tvrdý, ale pak kvůli slunečním paprskům rychle měkne a těžkne. Pokud vám tyto podmínky nevyhovují, držte se ve vyšších polohách severních svahů.

Vyšší nadmořskou výškou disponují střediska Hintertux (30/400 cm), Kaunertal (327/363 cm), Pitztal (263/315 cm) a Sölden (0/280 cm), kde najdete ještě dostatek kvalitního sněhu. Stejné podmínky jsou i na stubaiském ledovci ve středisku Neustift (35/350 cm).

V neděli 30. března ukončila zimní sezónu střediska v oblasti Ski Welt, včetně Ellmau, Söll, Scheffau, Hopfgarten, Westendorf a Seefeld.

Začátek týdne bude převážně slunečný, později se trochu ochladí a pod výškou 2600 m by mohlo i pršet.

 

Francouzské Alpy

Jarní podmínky panují po celé Francii, takže již dopoledne je sníh mokrý a těžký. Lepší je to samozřejmě ve vyšších polohách na severně otočených svazích. Teploty dopoledne rychle stoupají, ale i tak najdete ve spoustě středisek vynikající podmínky k lyžování. 

Nejlepší sníh leží ve výše položených střediscích, mezi které patří Val d´Isere (91/160 cm), Val Thorens (120/230 cm), Tignes (91/210 cm), Cauterets (330/430 cm), Bareges / La Mongie (150/325 cm), Isola 2000 (170/315 cm), Foux d´Allos (100/280 cm) a Pra Loup (60/245 cm).

Tento týden by mělo pršet v oblastech pod 2700 m. Příští týden vzroste bod mrazu až nad 3000 m.

 

Švýcarské Alpy

V některých obastech švýcarských Alp stále panují velmi dobré podmínky k lyžování a to hlavně díky novému sněhu, který dle sněhového zpravodajství napadnul během minulého týdne. Dostatek sněhu je tak i mimo sjezdovky.

Čím vyšší nadmořskou výšku středisko má, tím disponuje lepšími podmínkami. Na níže položených svazích je sníh rozbředlý a mimo sjezdovku je mnoho míst bez sněhu.

Východný středisko Davos (37/149 cm) obdrželo minulý týden nový sníh, takže je ho dostatek i mimo sjezdovky. Klosters (17/149 cm) je položené tochu níže, takže sněhová pokrývka je tenčí, ale to se dá v toto roční období očekávat.

 

Italské Alpy

Po slunečném a teplém týdnu panují v Itálii typické jarní podmínky. Sníh ale zůstává kvalitní, takže si zde dobře zalyžujete a to zejména v Dolomitech.

Například ve středisku Cortina (80/200 cm) je dle sněhového zpravodajství sněhu dostatek, v provozu je celé středisko. Ve většině níže položených středisek je sníh trochu rozbřidlý, ale i přesto si tam stále dobře zalyžujete.

 

Německé Alpy

Teplé počasí si v německých Alpách vybírá svoji daň, některá střediska jsou otevřena pouze pro víkendové lyžování. Mezi ně patří například Berchtesgaden (60 cm), kde vrstva sněhu stále slábne a zájem o středisko pomalu opadá.

Výše položené oblasti jsou na tom lépe. Dostatek sněhu je ve středisku Garmisch (120/270 cm) a to zejména na samém vrcholu. Na ledovci Zugspitze jsou spuštěny všechny vleky.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk