Sněhové zpravodajství 1.2.2016

Rakouské Alpy

Začátek února v Rakousku byl proměnlivý, na některých místech přetrvávaly husté mraky z neděle. Na začátku dne padal ve většině středisek sníh, postupem dne se měnil na déšť. Dbejte zvýšené opatrnosti a vyhněte se nejstrmějším svahům, hrozí lavinové nebezpečí úrovně 4.

Nejvíce sněhu napadlo v neděli v západní části země, v resortech St.Anton (dle sněhového zpravodajství 60/180 cm) a Serfaus/Fiss (30/110 cm), kde je hlášeno 40 cm nového sněhu na horních svazích. V údolí se bohužel jednalo o déšť a v důsledku toho jsou podmínky na dolních svazích velmi těžké. Možnosti mimo sjezdovky jsou také poměrně omezené. Nejvyšší lanovky musely být dokonce uzavřeny z důvodu hrozícího lavinového nebezpečí úrovně 4.

Čerstvý sníh byl zaznamenán v ledovcových střediscích, která díky své nadmořské výšce nabízí stále velmi dobré lyžování. Na ledovci Stubai (30/160 cm) a Pitztal (136/194 cm) připadlo 30 cm nového sněhu v neděli.

Dále na východ a v nižších střediscích v regionu Salzburg v neděli nejdříve slabě sněžilo, sněžení však vystřídal déšť. Svahy v letoviscích jako je Bad Gastein (40/95 cm), Wagrain (40/80 cm) a Zauchensee (75/95 cm) jsou mokré a těžké. Podobné podmínky jsou hlášeny také v sousedním Ski Welt v Tyrolsku, v areálech Ellmau (45/65 cm) a Söll (45/65 cm).

Dobrou zprávou je, že prognóza slibuje na středu a čtvrtek sněžení. Nejvíce spadne v regionu Arlberg, ale i v nižších oblastech může připadnou kolem 30-40 cm sněhu.

 

Francouzské Alpy

Start do nového týdne byl převážně teplý a slunečný, teploty se vyšplhaly až k +11C v některých jižních oblastech. V neděli na většině území padal sníh a déšť, nižší svahy velmi trpí a jsou těžké a mokré.

Nad 2000 m hustě sněžilo, hlášeno je více než 50 cm nového sněhu v severních Alpách. Středisko Val Thorens (sněhové zpravodajství udává 130/220 cm) nabízí v současné době jedny z nejlepších podmínek, má ideální nadmořskou výšku, takže se vyhnul škodlivému dešti, který ovlivnil mnoho ostatních středisek.

V jižních Alpách nasněžilo jen několik centimetrů ve vybraných střediscích. Výjimkou byl areál Valfrejus, který obdržel 30 cm čerstvého sněhu během soboty. V pondělí v mnoha střediscích panovaly téměř jarní podmínky, teploty se držely vysoko.

V příštích dnech začnou teploty klesat, v polovině týdne spadnou až pod bod mrazu. Ve středu se očekává husté sněžení napříč francouzskými Alpami.

 

Švýcarské Alpy

Ve srovnání s nedělí bylo počasí v pondělí 1.února mnohem příznivější. Bylo polojasno, takže viditelnost byla o mnoho lepší.

Během neděle pršelo během dne na místech pod 2200 m, což má za následek těžké a mokré sjezdovky. Nad touto úrovní však hustě sněžilo, ve středisku Grimentz/Zinal (dle sněhového zpravodajství 50/164 cm) bylo zaznamenáno 60 cm, v Crans-Montana (47/215 cm) kolem 55 cm a Andermatt (35/230 cm) hlásí přibližně 50 cm nového sněhu na horních svazích. Středisko Murren (35/168 cm) se v neděli potýkalo s deštěm, svahy u Birg a Schilthorn zůstaly zavřené, ale na horních svazích v oblasti Schiltgrat připadlo do 40 cm sněhu.

Déšť nejvíce potrápil střediska Champéry (20/90 cm), v Portes du Soleil pršelo na všech úrovních až k vrcholu, stejně jako v Leysin/Les Mosses (65/125 cm) a Villars (30/95 cm). Očekávejte v těchto střediscích těžké podmínky po celé hoře.

Úterý bude většinou slunečno, ve středu je hlášeno sněžení, spadne mezi 20-30 cm sněhu. O víkendu se očekává velmi silné sněžení, s více než 50 cm nového sněhu.

 

Italské Alpy

Start do nového týdne v Itálii byl slunečný, sjezdovky zůstávají v dobrém stavu, i když teploty pro tuto roční dobu jsou velmi mírné.

Nový sníh napadl ve střediscích Cervinia (sněhové zpravodajství hlásí 50/180 cm) a La Thuile (50/180 cm), kleslo více než 30 cm čerstvého sněhu v průběhu víkendu.

Pěkné počasí bude pokračovat až do poloviny týdne, kdy začnou teploty výrazně klesat. Ve středu se očekává sněžení s 10-25 cm nového sněhu v mnoha regionech.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk