Sněhové zpravodajství 1.12.2017

Rakouské Alpy

V posledních dnech hlásí rakouské Alpy skvělé množství sněhu. Řada středisek hlásí velké přírůstky. Ve čtvrtek 30.11. rovněž hodně sněžilo. Mezi střediska, která mají velké přírůstky, patří Hintertux (45/145cm), Kitzsteinhorn (50/120cm), Kaprun a Saalbach (35/60cm). Další střediska Kirchberg (4/70cm) a Damüls/Mellau (10/90cm) hlásí 15 a 20 cm.
Další střediska plánují zahájit sezónu 2017/2018 – St Anton (35/130cm), Lech a Zurs (50/110cm), Kühtai (60/70cm), Loferer Alm (60cm), Schladming (10/70cm) a Soll (10/80cm).

Hopfgarten (15/80cm) bude mít dle sněhového zpravodajství 15 cm čerstvého sněhu v nadcházejících dnech. Sněžení bude pokračovat ve všech střediscích, kde je oblačno, během čtvrtka a pátku. Během víkendu bude sněžit až do soboty, v neděli začne místy svítit sluníčko.

 

Francouzské Alpy

Francouzské Alpy hlásí doposud největší přírůstky sněhu. Sněžení začalo již ve středu 29.11. Během dvou dnů připadlo až 30 cm sněhu, což je vítaná zpráva pro návštěvníky francouzských Alp, které doposud nezažily tak intenzivní sněžení. Prostor pro lyžování je stále dosti omezený, nejlepší podmínky momentálně nabízí oblasti Espace Killy a Val Thorens (85/110cm). V dalších střediscích připravil čerstvý sníh dobré podmínky pro víkendové lyžování. Týká se to střediska Chamonix (0/40cm). Naproti tomu se střediska Alpe d´Huez (30/50cm) a Isola 2000 (60/100cm) chystají rozjet plný provoz. Středisko Val d´Isere (47/75cm) se chystá rozšířit prostor pro lyžování spuštěním dalších lanovek.

Dle sněhového zpravodajství bude současná studená fronta pokračovat do soboty, kdy se přesune na jih. V neděli mohou sníh očekávat hlavně jižně položená střediska francouzských Alp, na severu blízko Ženevského jezera bude oblačno nebo jasno. Toto počasí vydrží i začátkem příštího týdne.

 

Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy měly ve čtvrtek oblačno, avšak omezená viditelnost byla v mnoha střediscích doprovázena sněžením.
Engelberg (35/290cm) má i nadále velmi dobré podmínky pro lyžování a za poslední dny má dalších 40 cm. Nejlepší podmínky jsou ve vyšších polohách kolem vrcholu Titlis v nadmořské výšce 3000 m.

Na hranici italských a švýcarských Alp připadlo 10 cm čerstvého sněhu ve středisku Zermatt (5/60cm), kde je nyní v provozu 17 lanovek z 52. Mimo sjezdovky je nejlepší terén ve vyšších polohách, avšak husté sněžení, které je předpovídáno na pátek, připraví skvělé podmínky na lyžování a snowboarding na čerstvém sněhu o víkendu kolem vrcholu Matterhorn.

Sněžení by mělo skončit v pátek v noci, v sobotu zůstane obloha zamračená. V neděli se očekává jasnější obloha. Teploty by měly zůstat nízké, což značí, že čerstvý sníh v pátek zůstane v dobrém stavu pro víkendové lyžování.

 

Italské Alpy

Střediska východní části italských Alp včetně regionu Dolomity, zvláště ta u hranice s rakouskými Alpami, zažila mírnější sněžení během předchozích dnů. Většina středisek má však přesto v provozu jednu nebo dvě lanovky. Cortina (20/50cm) nabízí jednu z největších oblastí pro lyžování, v provozu má 4 lanovky a 11 sjezdovek.

V západní části Alp jsou podmínky pro lyžování téměř nezměněny. Velmi nízké teploty a jasná obloha značí, že lyžování nabízí jen pár středisek. Mezi ně patří Val Senales (10/100cm), kde je v provozu 5 lanovek, které obsluhují 6 sjezdovek, zatímco středisko Cervinia (5/130cm) nabízí 7 lanovek a 8 sjezdovek.

Podle sněhového zpravodajství příliš netěžila střediska italských Alp z dosavadního sněžení. Výjimkou jsou Dolomity. Na konci týdne se začne zvětšovat oblačnost, mělo by začít sněžit. Začne v pátek, nejvíce napadne v sobotu. Jihozápadní střediska italských Alp mohou očekávat největší sněžení z celé oblasti Alp, včetně středisek v oblasti Via Lattea.

 

Německé Alpy

Čerstvý sníh pokryl německé Alpy a umožnil tak střediskům připravit se na víkendový provoz v sobotu 2.12. Podmínky ve Spitzingsee (40/85cm) se výrazně zlepšily. Ve čtvrtek skončí delší období sněžení. S růstem teplot v nadcházejících dnech se sněžení objeví  jen výjimečně.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk