Sněhové zpravodajství 1.12.2014

Rakouské Alpy

První prosincový týden začal s velkou oblačností, v mnoha střediscích bohužel pršelo.

Pro nadcházející víkend je v plánu otevření dalších rakouských středisek, ale s největší pravděpodobností se bude zahájení sezóny posouvat, bohužel úroveň sněhové pokrývky je velmi špatná. Nedávné teplé počasí způsobilo tání základní sněhové pokrývky.

Na ledovci Stubai (sněhové zpravodajství hlásí 0/130 cm) v pondělí slabě pršelo, místy déšť přecházel ve sněžení, které pomohlo sjezdovkám a na upravených svazích bylo lyžování dobré.

Začátek týdne bude i nadále oblačný, je zde velká šance lehkého sněžení ve většině středisek. Uprostřed týdne se dočkáme trochu více slunečního svitu, směrem k víkendu se však vrátí mraky. O víkendu se očekává pokles teploty pod bod mrazu.

 

Francouzské Alpy

V současné době je více možností lyžování ve Francii, i když většina lyžování je na ledovcových svazích středisek jako jsou Les Deux Alpes (0/80 cm), Tignes (0/60 cm), Val d´Isere (0/30 cm) a Val Thorens (40/80 cm).

Serre Chevalier (dle sněhového zpravodajství 0/70 cm) je výjimkou. Resort je otevřený pro víkendové lyžování a nabízí na začátku sezóny vynikající podmínky. Svahy jsou během týdne uzavřeny, ale středisko plánuje otevřít pro lyžování i příští víkend 6. a 7.prosince.

Lyžování od 6.prosince plánuje nabídnout Courchevel (0/42 cm) a Meribel (0/30 cm). Stejně jako u většiny francouzských středisek jsou nejlepší podmínky na horních svazích, vzhledem k mírnému podzimu není moc sněhu v nižších nadmořských výškách. V pondělí bylo bohužel deštivé počasí ve většině francouzských středisek.

Chamrouse Chatel, Foux d´Allos, La Tania, Les Orres, Les Saisies a Pra Loup - všechny střediska původně plánovala otevřít tento víkend, ale bohužel všechny mají špatné sněhové podmínky. Datum otevření se tak posouvá do 13.prosince.

Nadcházející dny se očekává oblačné počasí a nižší teploty, mohl by napadnout čerstvý sníh.

 

Švýcarské Alpy

Začátek prosince ve všech švýcarských střediscích stále více připomíná podzim než zimu. V pondělí bylo nebe zatažené se slabým sněžením v nadmořské výšce nad 2500 m.

Saas Fee (sněhové zpravodajství hlásí 7/230 cm) se dočkal 30 cm nového sněhu, ale v nižších polohách pršelo a sjezdovky zpět do letoviska zůstaly zavřené.

Většina dostupného lyžování přes víkend a v novém týdnu zůstává na ledovcích, kde se podmínky drží dobré. Některá střediska jako Davos (0/60 cm), St.Moritz (0/92 cm) a Verbier (0/35 cm) nechala otevřeno pro omezené lyžování, sjezdovky jsou měkké kvůli slabým dešťovým přeháňkám.

Nejvíce lyžování je k dispozici v letovisku Zermatt (0/76 cm), kde je otevřeno 170 km sjezdových tratí včetně všech propojené do sousedního střediska Cervinia.

Po celý týden budou teploty klesat, což může vést k sněžení, zejména na jihu a západu země, například ve střediscích Saas Fee a Zermatt.

 

Italské Alpy

Začátek týdne byl i v Itálii zatažený, v nadmořské výšce pod 2000 m pršelo.

Nejvíce lyžování nabízí Cervinia (dle sněhového zpravodajství 0/205 cm), v provozu je 11 vleků, otevřené je i propojení do Zermattu. Na horních svazích je hlášeno 10 cm čerstvého sněhu.

Passo Tonale (0/300 cm) má v provozu 3 vleky a nabízí dobré lyžování na ledovci. Viditelnost byla kvůli zatažené obloze omezena.

Omezené lyžování na horních svazích je možné ve střediscích Bormio (0/100 cm) a Gressoney-la Trinité (0/130 cm), obě střediska otevřela o víkendu. Čerstvý sníh 20 cm je hlášen na horních svazích Bormia.

Mnoho středisek očekává, že otevře tento víkend, včetně Sauze d´Oulx, Selva Gardena, Sestriere. Vše však záleží na počasí a sněhových podmínkách během tohoto týdne.

 

Zdroj: www.skiclub.co.uk