Saalbach-Hinterglemm-Leogang – středisko nepřeberných možností

Měla jsem příležitost zúčastnit se studijní cesty prostřednictvím Österreich Werbung, kde nám toto středisko představili se všemi jeho možnostmi.     

Zkušená lyžařská průvodkyně z místní turistické centrály nás protáhla celým střediskem na lyžích. Měli jsme na to den a po zkušenostech můžu říct, že je to velice málo! Saalbach-Hinterglemm-Leogang je ideální k týdenní lyžařské dovolené, protože nabízí nespočetné množství tras, které můžete projet a vždy se dostanete do vesničky, kde právě bydlíte.

Lyžování patří bezesporu k jednomu z hlavních taháků tohoto střediska. Dále je to gastronomie a spousta krásných chat na sjezdovkách, kde si můžete vychutnat dobré jídlo či pití na prosluněných terasách s překrásným výhledem na hory.

Středisko leží asi 80 km od Salzburgu. Vyráželi jsme z Prahy přes České Budějovice, směr Salzburg, celkem asi 470 km, cesta nám trvala necelých 6 hodin a probíhala bez problémů. Středisko najdete v nadmořské výšce 1003 – 2100 m. Vesnice Saalbach a Hinterglemm mají asi 2900 místních obyvatel, ale přes sezónu mohou poskytnout až 19 061 lůžek v ubytovacích zařízeních všech kategorií. Vybrat si můžete z apartmánů, penzionů a hotelů různých úrovní. Většina ubytování se nachází poblíž sjezdovek, proto tomu odpovídá i vyšší cena. Měli jsme možnost být ubytovaní v 4*hotelu Glemmtalerhof, ke kterému patří i 3*pension. Hosté ubytovaní v penzionu chodí na jídlo do hotelu, stejně tak můžou využít nabídky krásného wellness.

 

 

 

Sjezdovky
      Na lyžích můžete zdolávat více jak 200 km upravených sjezdovek všech obtížností. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak nároční lyžaři či snowboardisti. Pro děti jsou tu vhodné cvičné, mírné svahy s pojízdnými koberci a krátkými vleky především v Hinterglemmu. Využili jsme i večerního lyžování na osvětlené sjezdovce s kabinkou Unterschwarzachbahn v Hinterglemmu, které je v provozu každý den od 17:00 do 21:30 kromě neděle. U sjezdovky je také menší snowpark a měřený úsek, kde si můžete vyzkoušet slalom a porovnat čas s ostatními závodníky, což baví především děti. I ve večerních hodinách zde fungují lyžařské školy, tak není výjimkou potkat na svahu instruktory, kteří trpělivě učí své žáky.

Apre-ski
      Klientela ve středisku se mění i podle měsíců. Leden je typický pro muže a jejich „pánské jízdy“, na svazích i v barech tak potkáte spoustu mužských skupinek, které jsou na lovu. V únoru sem jezdí nejvíce rodin s dětmi, protože je to čas jarních prázdnin, tak je tu poměrně rušno. Apre-ski nabídka je stejně rozmanitá jako sjezdovky. Ve městečku je spousta barů a pestrý noční život. Nejstarší bar je „Wedel Stube“ a největší a nejznámější, kde se i tančí – „London bar“. Přes den mezi lyžováním můžete relaxovat a občerstvit se na chatách a slunečních terasách přímo na svahu, najdete zde asi 50 různých „Hütte“. Největší chata je „Megaalmhütte“, kde se každý týden pořádají nějaké kulturní akce – koncerty. Měli jsme štěstí na show Marc Terenzit & Darryl Dklak. Naráz se všichni mění v tanečníky a chata se pod tíhou dupajících a tančících lyžařů v „přeskáčích“ otřásá v základech.

 

 

 

Zimní radovánky
      Rodinky mohou trávit svoji dovolenou nejen na lyžích, ale třeba na sáňkařské dráze dlouhé 3 km, která je osvětlená od pondělí do soboty do 23:00. Kdo má rád adrenalin je tu pro něj snowtubing nebo jízda na snowmobilu. Romanticky založené duše si mohou užít projížďku na saních s koňským spřežením zasněženým údolím a hlubokými lesy. Dobrý cíl takové projížďky může být poslední statek v údolí Talschluss v Saalbachu, kde si můžete vychutnat místní speciality, jako jsou třeba „Spätzle“ (těstovinové halušky se sýrem a zelím s dozlatova osmaženou cibulkou) nebo zapečený brambor s ochuceným tvarohem a zeleninou. Po výborném jídle si určitě nenechte ujít pohled na zasněžené údolí z jiné perspektivy, který vám nabízí kilometr dlouhá procházka v korunách stromů „Baumzipfelweg“, na kterou se dostanete po mostě „Golden Gate Brigde“, ve výšce 30 metrů si tak můžete utrhnout jedlovou šišku jako suvenýr.
Středisko nabízí nespočet možností, jak strávit svoji aktivní dovolenou. Ať už je zkombinujete jakkoliv, určitě se nebudete nudit.