Report ze Stuhlecku od testovacího jezdce

Stuhleck.at 1-denní lyžování kousek za Vídní

Stuhleck – pokud bydlíte na jihu Moravy a dostanete chuť na 1 denní výlet do Alp,pak Stuhleck je to ideální místo. Tohle středisko, ležící ve Štýrsku, je vzdáleno pouhých 90km od Vídně, Nespornou výhodou je snadná dostupnost po dálnici A2 a pak S6. Nástup na lanovku u hlavního parkoviště je od dálnice vzdálen pouhý 1km. Díky těmto parametrům je středisko hodně oblíbené,nejen mezi obyvateli Vídně a okolí,ale taky mezi Čechy a Slováky - zejména z okolí Bratislavy,pro které je to z Bratislavy pohých 170km. Tyto národnosti prakticky ve středisku dominují.

Středisko bylo taky vyhlášeno nejoblíbenějším střediskem pro jednodenní lyžování v Rakousku.

 

  

 

Ubytování

vzhledem k tomu,že středisko jsem využil pouze pro jednodenní lyžování,nemám s tímto osobní zkušenost. I díky menší velikosti střediska není nabídka nijak bohatá. Na stránkách www.stuhleck.com v sekci ubytování najdete cca 30 nabídek ubytování s cenami od cca 25 EUR/osobu a s nabídkou ubytování i přímo u Mittelstation u páteřní 4 sedačky Stuhleckbahn.

 

Středisko

Nejvýše položené místo střediska je ve výšce 1774 m. Samotná hora Stuhleck má pak o pár metrů navíc 1783m a sousedí s vedlejším střediskem Semmering (14km sjezdovek), ve kterém se pravidelně jezdí Světový pohár žen. Na alpské poměry se jedná opravdu o menší středisko s celkovou délkou tratí 24 km, tvořené převáženě modrými a červenými sjezdovkami, které jsou obsluhovány 2 komfortními 6-sedačkami (z toho 1 s bublinou) a 2 staršími 4-sedačkami ( z toho 1 s bublinou) a 6 vleky (tyto vleky však povtěšinou obsluhují jen dětské vleky,s vyjímkou Schieferwiesenlifte, který je u sjezdovky Schieferwiese o délce 800m).

Ve středisku je dostatek parkovacích míst. Nejvíce pak u údolní stanice hlavní lanovky Stuhleckbahn. My jsem využili parkoviště P4 u lanovky Promibahn, parkovali jsem mezi prvními a prakticky přímo u pokladny a lanovky. Pokud někdo přijíždí později,doporučuji vyhnout se se hlavnímu parkovišti P1 a rovnou zamířit na parkoviště P4. Tímto se vyhne frontám,které se mohou u pokladen a hlavní lanovky tvořit. Navíc na konci lyžařského dne přijede rovnou na lyžích až k autu. Pokud parkujete na parkovišti P1, pak se při cestě zpět dostanete na toto parkoviště pouze lanovkou – nelze k němu přijet na lyžích.

Většina sjezdovek vede podél nebo v blízkosti jednotlivých lanovek.

 

Z hlavního parkoviště u dolní stanice lanovky Stuhleckbahn (starší 4-sedačka s bublinou) se dostanete do pomyslného centra střediska. Odtud se můžete vydat zpět do údolí po sjezdovce Stuhleckabfahrt- v horní partii modrá ,níže pak červená,nijak prudká a dostatečně široká s terénními vlnami,která byla po celou dobu dne ve velmi dobrém stavu. Z mého pohledu jde o výbornou sjezdovku ,kde si lyžování dokonale vychutnáte. Nevýhodou však je ,že končí u mezistanice hlavní lanovky Stuhleckbahn vedoucí z údolí a může zde, při vyšší obsazenosti střediska, hrozit čekání ve frontě..

Pokud chcete pokračovat dále k vrcholu,pak stačí přejet na nejmodernější lanovku střediska - Weissenelfbahn (6 sedačka s bublinou). Odtud jsou 2 možnosti a to zamířt zpět dolů k horní stanici Stuhleckbahn po mírné modré sjezdovce, která však bývá hodně vytížena a později se na ni mohou tvořit nebo se vydat po sjezdovce č. 10 - jde o ne příliš dlohou ,modrou a ne přílišnou záživnou sjezdovku směrem k dolní stanici lanovky Steinachalmbahn (6 sedačka) . Tato lanovka Vás vyveze na nejvyšší bod střediska do výšky 1774 m. Podél lanovky vede červená sjezdovka - v horní části spíše mírnější a užší,ale v dolní části širší a velmi poctivá červená až černá ve slušné délce 1600m.

Dalšími sjezdovkami,které je třeba zmínit jsou 2 tratě podél lanovky Promibahn. Velmi povedená je určitě sjezdovka Promi Abfahrt. Jedná se o širokou a ve vrchní části točivou modrou sjezdovku, která se v určitých partiích mění na červenou - zejména pak poslední hank na dolní stanicí Promibahn je opravdu prudší. Celková délka sjezdovky je 2500m.Další variantou je červená sjezdovka s homologací FIS Kaltenbach o délce 2200m – jedná se o krásnou červenou, jejíž levá část je nakloněna,což nemusí každému vyhovovat – tato sjezdovka časo zela prázdnotou, což nám absolutně vyhovovalo.

 

Zalidněnost

Navštívil jsem středisko ve všední den,proto středisko nebylo nijak zaplněno. Jezdíme na Stuhleck pravidelně a letos bylo lyžařů hodně málo -mnohdy jsem měli sjezdovku sami pro sebe. Jezdili jsme prakticky bez čekání . Ze zkušenosti bych tředisko nedoporučil navštěvovat během víkendu a dnech,kdy mají v Rakousku volno,neboť zde bývá opravdu plno a na lanovkách se tvoří řady.

 

Stravování

Ve středisku je několik restaurací a taky klasický menší bufet ,který známe i z českých hor u lanovky Promibahn.
My jsme obědvali na Friedrichhütte, která leží prakticky v centru střediska. Ceny klasické – gulášová polévka za 3,50. Germknödel – cca 5 EUR a menu za 7,10 EUR

 

   

 

Celkově bych středisko, z mého pohledu, hodnotil jako výborné pro jednodenní lyžování, či krátkodobý pobyt. Přijde si zde na své jak zkušený lyžař,tak i začátečník. Letošní návštěvu mohu hodnotit jako fantastickou vzhledem k dostatečné sněhové pokrývce, opravdu nízké návštěvnosti a taky počasí, které vyšlo naprosto báječně. Den na Stuhlecku jsme si prostě užili.

Více info na www.stuhleck.at


Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas ZDARMA do střediska Stuhleck.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE