Report ze střediska Val Gardena

Asi každý lyžař, který kdy byl lyžovat v Itálii, již jistě slyšel o terénech v Dolomitech a slavné Sella Rondě. My jsme si vybrali pro lyžařský týden jedno ze středisek, které je součásti této obrovské lyžařské arény, a to Val Gardena. Toto středisko se pravidelně umisťuje v různých žebříčcích lyžařských svazů na předních příčkách a to jak v Itálii, tak v celoevropském srovnání. Pro náš pobyt jsme si vybrali termín 8. - 15. 3. což je poslední týden hlavní sezóny a můžu říct, že to snad byl nejslunečnější týden letošní zimy.

 

Ubytování

Ubytování jsme měli v městečku Ortisei/St. Ulrych a jako většina turistů jsme jej měli zajištěno dopředu s výbornou polohu asi 800 m od výchozí stanice na vrchol Seceda. Podle informačních panelů by však nebyl problém sehnat ubytování přímo na místě, otázka je v jaké kvalitě a ceně. Val Gardena patří k dražším střediskům, nás bylo 5 a za apartmán jsme zaplatili cca 1000 €. Nicméně nabídka ubytování v celé oblasti Val Gardena je opravu velmi velká, lyžař si může vybírat jak z apartmánů, tak z hotelů všech úrovní 2* počínaje a 6* konče.

Pro sportovnější a ty co chtějí využívat Sella Rondu, bych určitě doporučil bydlení v horských vesničkách S. Christina nebo Selva Gardena, jelikož z Ortisei je potřeba překonat hřeben Seceda aby se sportovec dostal na hlavní sjezdové tratě resp. Sella Rondu.

 

Skipasy

Pro nákup skipasů je možné využít jak pokladny u všech nástupních lanovek, tak ti co mají Dolomity card, si mohou koupit skipas přes internet. Jenom pozor, u pokladen u nástupních lanovek není vyvěšen kompletní ceník, proto je dobré si předem na internetu prostudovat jaký skipas si chcete koupit. Týdenní skipas Dolomity ski stál 260 €, tento je potřeba, pokud si chcete objet celou Sella Rondu, skipas pro oblast Val Gardena by stál o cca 50 € méně. V nabídce jsou i skipasy 5 ze 6, o kterých se ale nepíše ani na internetu, musíte se zeptat v pokladně, nicméně cenový rozdíl u skipasu Dolomity ski je 7 € oproti celotýdennímu skipasu.

 

 

Skibus

Oblast Val Gardena je tvořena 3 městečky a to již zmíněnými Ortisei, S. Christina a Selva Gardena které jsou jednak propojeny na lyžích, popř. skibusem. Samotný skibus jezdí i v Ortisei, který sváží lyžaře z ubytovacích zařízení k nástupním lanovkám. Využití skibusu je zdarma v případě, že jste ubytován v oblasti Val Gardena; ubytovatel by vám měl předat jízdenku. Tuto jízdenku po nás nikdy nikdo nechtěl, ale my jsme využívali skibus jen v rámci městečka Ortisei, při jízdě mezi městy tato jízdenka určitě bude požadována. Určitě doporučuji využívat místní skibus, který ráno a odpoledne jezdí co 15 minut, jelikož parkoviště u nástupních sjezdovek jsou placená (8 €/den).

  

Střediska

Ze samotného městečka Ortisei si můžeme vybrat 2 lyžařské terény. První z nich je menší, Alpe de Susi, druhé samotné Val Gardena je větší a je napojeno na Sella Rondu. Je dobré si vybrat ráno, kde bude lyžař lyžovat, protože přímé propojení terénu na lyžích není, a záměna středisek je možná buď skibusem anebo se musí sjet lanovkou dolů do Ortisei a pak chůze nebo opět skibus přes celé městečko.

 

Alpe de Susi

Pokud se rozhodneme pro Alpe de Susi, vyjedeme kabinovou lanovkou na hřeben Monte Piz, odkud se pak rozbíhají samotné sjezdovky zejména lehčího typu – modré a i červené nejsou nijak náročné. Tyto sjezdovky jsou dostatečně široké a určitě budou vyhovovat začátečníkům, popř. rodinám s dětmi.

Nevýhodou je, že jsou na jižním svahu, takže od rána se do nich opírá sluníčko a již kolem poledne sníh hodně změkne a začnou se zde tvořit boule, které s nastávajícím časem rostou do obřích rozměrů. Zkušenější lyžař tyto svahy využije k přesunu ke sjezdovkám pod vrcholem Punta d’Oro, kde jsou již pravověrné červené. Zejména sjezdovka Paradiso (lanovka č. 74) dělá čest svému jménu a sportovnější lyžař si zde užije pěkné sjezdy a to buď pravý carving s velkými dlouhými oblouky tak i klasický slalom.

Může si vyzkoušet i svou odvahu pro změření rychlosti sjezdu. Ten kdo si chce porovnat s přáteli svůj závodnický um ve slalomu, může využít postavené slalomové dráhy s měřením, která je pod lanovkou č. 61 Steger Dellai. Pamatují zde samozřejmě i na snowboardisty, popř. obratné lyžaře, kteří si chtějí zařádit ve snowparku, který je umístěn pod lanovkou č. 73.

O doplnění energie se zda stará plno restaurací a to jak různé malé rodinné, umístěné v horských chatách, tak vetší v hotelech, popř. samoobslužné jídelny. Pro návrat do městečka je nutné opět použít lanovku z Monte Piz. Je potřeba na to pamatovat a hlídat si čas, nicméně lanovka v březnu jezdila až do 17:00 hod.

 

 

Val Gardena

Vetší lyžařský areál s napojením na Sella Rondu je samotná Val Gardena. Z Ortisei vede kabinová lanovka do cca půlky hřebenu Seceda, kde se musí přestoupit na jednu velkou kabinu, která nás vyveze až nahoru. Vyplatí se zde být opravdu ráno, protože již po 9 hodině se zde tvoří docela velká fronta.

Po vystoupení z lanovky se před námi rozprostírá vrcholy Stevia ale také krásné lyžařské terény, které padají až do S. Christiny. V této části střediska se jedná jen o pár sjezdovek, ale spojení černé a červené k sedačce Fermeda je úžasné (černou lze vynechat a sjet jen po červené) a to zejména po ránu, kdy je ještě čerstvý manšestr. Určitě doporučuji si ji po ránu sjet několikrát, bohužel s přibývajícím časem sjezdovka hodně měkne díky jižní orientaci svahu.

Jakmile sjedeme až úplně dolu do S. Christiny, musíme použít metro ve skále, které nás přepraví do hlavní části areálu. Zde je další z hlavních nástupních míst, takže po ránu se zde tvoří fronty a tlačenice. Kabinka nás vyveze na hřeben, kde si můžeme zvolit, zda budeme pokračovat výše nebo si vyzkoušíme černou sjezdovku určenou pro světový pohár. Sklon a délka odpovídají tomuto závodu, ale jsou zde úseky, kde se dá odpočinout od prudkých padáků. Sjezdovka končí v S. Christine, tak jako její sestra, která je však mírnější a je kvalifikována jako červená.

 

Pokud si zvolíme jízdu výš, sedačková lanovka nás vyveze na hřeben Ciampioni, které je již součásti Sella Rondy. Zde si můžeme vybrat jízdu do všech směru. Můžeme sjet opět ke kabinové lanovce a pak dále po černé sjezdovce světového poháru, popř. zvolit druhou černou, která nás zavede do městečka Selva Gardena Wolkenstein . Tato sjezdovka je již součásti oranžového směru Sella Rondy. Kdo se necítí na černou, může použít alternativně červenou, která nás taky dovede do stejného městečka, které pro další pokračování budeme muset překonat bez lyží, ale jedná se jen o překročení silnice a krátkého mostu.

Sedačková a kabinová lanovka nás po-té vyveze do nadmořské výšky 2300 s názvem Dantercepies, kde je jednak moderní restaurace, ale taky krásné červeno-černé sjezdy zpět do Selvy, popř. můžeme dále pokračovat po okruhu Sella Rondy. Zde pozor, pokud nemáme skipas Dolomity Superski, můžeme sjet jen část kopce, k první sedačkové lanovce, která nás zpět vyveze na Dantercepies. V místě, kde se musíme se skipasem Val Gardena otočit, je dobře označeno. Lyžař, který bude dávat pozor, by to neměl minout.

Padák z Dantercepies do Lacinei (1608 m. n. m.) je určen pro sportovně založené lyžaře, na kopci je označen černou barvou v mapě červenou. Ve skutečnosti náročnost sjezdovky bude něco mezi. U dolní stanice začínají okruhy po běžkaře, takže ten kdo by chtěl vyměnit prkýnka, má možnost. Samozřejmě je možné a nutné se z Dantercepies vrátit do Selva Gardena, je potřeba sledovat šipky, nejlépe které ukazují zelený okruh Sella Ronda. Zejména v místě velké louky, kde se sbíhá spousta sjezdových tratí a mění různé směry, je toto potřeba dobře sledovat, jinak vás čeká pěkný pochod přes Selva Gardenu. Zelený směr Sella Rondy nás opět navede na Ciampioni, ze kterého se můžeme vrátit zpět do S. Christiny, resp. Ortisei.

 

Pokud budeme následovat zelený směr dále, opět si užijeme velmi příjemné sjezdové tratě převážně červené obtížnosti, dostatečně široké i sklonem pro rychlou jízdu. V této časti areálu je i velký snowpark, včetně např. skoku přes auto, různých skokanských můstků, které mohou využít jak lyžaři, tak snowboardisti. Na hoře Piz Seteur je velká dřevená restaurace s barem, kde to žije zejména ke konci dne a různé alko i nealko nápoje tečou proudem. Jen je potřeba hlídat si čas aby člověk nezůstal na kopci dlouho, protože poté jediná možnost, jak se dostat zpět na ubytování, je sjet dolů do Selva Gardena a pak použít skibus.

Pokud se nezaseknete v této restauraci, můžete pokračovat po zeleném okruhu Sella rondy směr Canazei. Zde jsou sjezdovky spíše mírnější a prudší partie opět přijdou až v další části okruhu, nicméně je již opět potřeba mít skipas pro celé Dolomity. Poslední vrchol, na kterém se Vám platí skipasVla Gardena, je Col Rodela. Opět je to dostatečně označeno. Pro návrat na lyžích je potřeba se dostat zpět na vrchol Ciampioni, odkud sjedeme do S. Christina, poté místním metrem překonat toto městečko a pomocí kabinové a sedačkové lanovky se dostat na vrchol Seceda (2518 m.n.m.) a pak nás již čeká bonbonek v provedení 10 km sjezdu do Ortisei. Zvlášť jeho vrchní pasáž je určena pro lepší lyžaře, začátečník by měl využít pro návrat spíše lanovku. Zejména v případě, že bude slunečné a teplé počasí, které způsobí, že sjezdovka změkne a boule začnou ve velikosti konkurovat zdejším vrcholům.

 

Občerstvení

Sportovec na sjezdovkách určitě nemusí trpět hlady ani žízní. Restaurací a barů je zde přehršel a každý si může vybrat, zda se chce občerstvit v tradiční dřevené restauraci, samoobslužném bufetu, popř. moderní prosklené restauraci.

Ceny jídel se většinou pohybují od 7 € nahoru, polévky jsou trochu levnější. Nealko je od 1,5 €, zaleží, zda chcete vodu, colu nebo nějaký jujce, cena piva okolo 4 €. Tradiční bombardino se také pohybuje okolo 4€, ve slunečném a teplém počasí osvěžující Aperol Spritz 4-5 €. Bary poskytující Apreski je také přehršel a to jak u nástupních lanovek, nebo také přímo na sjezdovkách, zde je však potřeba pamatovat na návrat.

 

Volný čas

Uvolnění po lyžování nabízí spousta hotelů v oblasti, popř. v Orsei místní lázně s vnitřním a venkovním bazénem, divokou řekou, tobogánem, párou, různými masážními trysky a saunami. Vstupné do bazénu a sauny je za 21€ a do bazénu je potřeba mít koupací čepici.  Pro noční vydovádění je zde opět spoustu barů a diskoték a to zejména v S. Christině.

 

  

 

Pokud mám shrnout plusy a mínusy střediska, tak mezi plus řadím dobrý dojezd – cesta vede po dálnici kromě posledních cca 20 km, velká rozmanitost sjezdovek, velké množství restaurací na svahu.

Mezi mínusy počítám placená parkoviště – i když ty jsou nahrazena použitím skibusu, malou informovaností o cenách a možnostech skipasu u pokladen, občasné fronty a strkanice u nástupních lanovek a to že většina sedačkových lanovek nemá „bublinu“ - chránič v případě horšího počasí. Nicméně všechny tyto minusy jsou maličkosti.

 

Video ze střediska najdete ZDE

 

Testovací jezdec Jan Kareta
 

 

Panu Karetovi děkujeme za úžasný report!

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE