Report ze střediska Tauplitz

Dne 18. 1. 2014 jsme se rozhodli navštívit lyžařské středisko Tauplitz, které se nachází na úpatí vápencového pohoří Totes Gebirge (mrtvé hory). Příjezd z ČR k tomuto středisku je velmi jednoduchý a z Prahy trvá necelých 5 hodin jízdy i s přestávkami. Z města Linz směr Salzburg a pak odbočit na A9 směr Graz. Na 57 km se sjede na Liezen a Bad Mitterndorf. Díky této relativně krátké vzdálenosti je mezi Čechy velmi oblíbené a navštěvované zejména o víkendu.

 

   

 

Středisko má dva údolní příjezdy. A to z hory uzavřené vesničky Tauplitz nebo z větší vesnice Bad Mitterndorf. Z této vesnice jezdí skibus do centra areálu Tauplitzalm ve výšce 1650 m.n.m. Tauplitzalm tvoří překrásné slunné plató s hotely a restauracemi, které láká k relaxaci a odpočinku. Na tomto místě se nachází i perfektně upravené běžkařské trasy, které jsou díky nadmořské výšce celou sezónu v provozu. Také jsou zde i kratší vleky sloužící nejenom nejmenším a začínajícím lyžařům, ale i jako přibližováky při přejezdech mezi lanovkami. Bezvadný je pro dětské lyžaře 80 m dlouhý zakrytý lanovkový pás.

 

Bohužel při naší návštěvě byl akutní nedostatek sněhu v celé střední a východní Evropě a navíc přišla teplá fronta. Trochu jsem se tedy obával, jak to bude s kvalitou sjezdovek. Musím konstatovat, že jsem byl velmi mile překvapen, jaké množství sněhu bylo v hlavní části střediska a jak byly sjezdovky perfektně upravené. Říkal jsem si tedy, že propagační video nelhalo a potvrdila se ideální poloha, kdy z front, které přijdou ze západu, napadne nejvíce sněhu právě zde.

 

Tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu a tím je samozřejmě lyžování. Pokud přijedete jako já do Tauplitz, zaparkujete na dostatečně velkých parkovištích a čeká vás čtyřsedačka na náhorní plošinu Tauplitzalm. Odtud se dá vyjet na Schneiderkogel (1765 m.n.m.), kde jsou kratší sjezdovky, nebo na hlavní horu Lawinenstein (1965 m.n.m.), kam vede moderní 6-sedačka nebo nová kabinková lanovka Mitterstein. Z tohoto hlavního vrcholu vedou upravené tratě všech barev a na své si přijdou jak vyznavači carvingu, tak i strmých a rychlých sjezdů s terénními nerovnostmi, které jízdě dodají tu správnou členitost a pestrost.

Celkově si myslím, že na víkendové lyžování toto středisko uspokojí každého lyžaře. 42 km sjezdových tratí je plně dostačující jak pro zdatného lyžaře, tak i pro rodiny s dětmi. Také je středisko dost často kritizováno za mírné přejezdy, které nejsou výhodné pro snowboard. V naší partě byly 2 prkna a vážnější problémy nebyly. A to právě díky vychytaným přibližovacím lanovkám, na některých místech i unikátními provazy, kterých se pouze chytíte a jedete. Prostě pecka řešení.

 

Freeride je v Tauplitz tak říkajíc doma. Díky vydatné sněhové nadílce, která zde není výjimkou a poloze areálu, jsou zde opravdu překrásné lajny. Trochu nevýhodou je menší rozloha těchto sjezdů. Proto pokud pojedete za prašanem o víkendu, první stopu dáte zřejmě jen během dopoledne. Pak již bude vše rozježděné. Variantou je též sjezd z Lawinensteinu až do údolí Bad Mitterndorf. Odtamtud se musí ovšem skibusem nebo pěšky. Určitě bych ale doporučoval informovat se o aktuální lavinové situaci na www.lawine.at a respektovat oblasti se zákazem jízdy kvůli nově vzrůstajícímu lesu. My jsme ovšem štěstí na prašan neměli, ale i přes to jsme jeli pár moc hezkých sjezdů ve volném terénu. Takže si myslím, že žádného freeridera toto středisko nezklame.

Co se týče občerstvení a aprés-ski, jsou v Tauplitz na perfektní úrovni. Ve středisku se nachází zhruba 20 restaurací, bufetů a aprés-ski barů. Jsou zejména na plošině Tauplitzalm, která je (ostatně jako většina sjezdovek) obrácena k jihu, nic tedy nebrání skvělé relaxaci s pivkem nebo čajem. Ceny jsou přitom srovnatelné s rakouskými středisky, kdy 0,5 l piva vyjde na 3,5 EUR a polévka na 5 EUR. Takže pokud svítí sluníčko, určitě doporučuji chvíli oddechu a vychutnat si kouzlo této malebné náhorní plošiny. Ta nabízí i cca 1000 lůžek a vy můžete spát takříkajíc na svahu se skvělým výhledem na Alpy.

 

   

 

My jsme zvolili ubytování ve Spital am Phyrn. Jedná se o vesničku přímo u dálnice A9 cca 40 km od střediska a to z důvodu nedělní návštěvy Hinterstoderu. Ale i přímo v Tauplitz a Bad Mitterndorf je ubytování značné množství a po lyžování si můžete skočit i do termálního bazénu.

Závěrem bych zhodnotil středisko Tauplitz velmi pozitivně. Líbila se mi atmosféra, zázemí, komfort lanovek a poloha i rozložení sjezdovek. Proto jednoznačně doporučuji.

 

Užitečné odkazy:
www.dietauplitz.at
www.grimming-therme.com - termální bazén

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Tauplitz ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE