Report ze střediska Steinplatte

Waidring – Steinplatte


Waidring je malé městečko, spíš větší vesnice blízko německých hranic, jen 50 km od Salzburgu, v nejvýchodnější části Tyrolska. V sezóně je poměrně problém, zde sehnat ubytování v nějakém cenově dostupném apartmá, mluvím o víkendovém pobytu, při pobytu na týden bude situace určitě lepší. Městečko je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem. Prochází zde hlavní silnice na Kitzbuhel (24 km), nemusíte se obávat, že by jste tam nedojeli vlivem počasí, není to nikde v kopcích, ale v údolí. Větší obchody - supermarkety najdete ve 14 km vzdáleném St. Johann in Tirol nebo Loferu 11 km daleko.

 

  

 

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat Rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu, přes Bad Reichenhall, je to cca 390 km přes 5 hodin jízdy autem.
Druhá cesta je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště. Od Linz po jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná. Tady ale budete potřebovat Rakouskou dálniční známku (10-denní je za 8,70 Euro). Celkem je to asi 425 km a také zhruba 5 hodin jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 490 km, cca 5 a půl hodiny cesty, budete samozřejmě potřebovat Rakouskou dálniční známku za 8,70 Euro.

 

 

 

Středisko

Waidring - Steinplatte, s nejvyšším vrcholem 1869 m, je součástí lyžařské oblasti Schnee winkel - kam patří 7 lyžařských středisek (mimo jiné St. Johann in Tirol, Fieberbrunn ) od 3 dnů a déle je společný skipas. Steinplatte je z těchto středisek největší a má nejmodernější lanovky. Na Rakouské poměry je to spíš menší středisko se 42 km sjezdovek, z toho je jich 35 km zasněžovaných, takže se nemusíte bát nedostatku sněhu.

Steinplatte je spíš pohodové středisko, kde jsou většinou široké modré nebo červené sjezdovky. Není tedy určeno pro náročné lyžaře co hledají prudké černé sjezdovky. Je tu pouze jedna černá 1200 m dlouhá sjezdovka, její horní polovina z vrcholu 1869 m není upravovaná, tudíž s velkými boulemi. Lyžuje se v nadmořské výšce 1300 - 1869 m od 8:30 do 16:30, kabinková lanovka jezdí o něco dřív a dolu jezdí do 17-ti, aby jste se dostali na parkoviště.

V Rakouské části střediska jsou výhradně sedačkové lanovky. Nenajdete zde jediný vlek ani kabinkovou lanovku. Jsou tu tři 4-sedačky, tři 6-ti sedačky s bublinou (jedna zcela nová) jedna 8-mi sedačka s bublinou. Až na 2 kratší vyjímky (730 a 1000 m) mají lanovky délku 1180-1880 m tomu odpovídají délky sjezdovek od 1400 do 2700 m.

 

 

 

Rakouské středisko Steinplatte, je přístupné i z německé strany - Winklmoosalm z Reit in Winkl. Na jednodenní skipas za 41,50 Euro (mimosezóna je od 14.3 za 37,50 Euro) můžete lyžovat i na Německé straně, ale tam jsou jen velmi mírné modré sjezdovky pro úplné začátečníky. Je tam 6-ti sedačka s bublinou, 4-sedačka a 2 kotvové vleky, kabinková lanovka Goldenbahn, která vás vyveze od parkoviště z údolí do střediska. Z německé strany je cesta do střediska zdlouhavá a navíc dražší skipas za 44 Euro. Sjezdovky jsou dobře značené, sloupy lanovek a vodních děl zakryty bezpečnostními oranžovými chrániči. Jsou dobře upravené, pokud tedy přes noc po rolbování nenapadne nový sníh.

Na velkém parkovišti (štěrkové, po dešti nebo oblevě je zde bláto) na parkovací místa vás navádějí pracovníci areálu. Parkoviště je vedle hlavní silnice, přímo u lanovky. Kabinková lanovka vás vyveze z údolí z 800m nahoru na skálu do výšky 1650 m, kde se lyžuje, dolu k autu se dostanete zase jen lanovkou. Díky tomu nahoře u sedačkových lanovek nejsou turnikety na skipasy a můžete zajíždět rovnou k lanovkám a nemusíte se zbytečně zdržovat.

Ani o víkendech v sezóně, zde nejsou fronty na lanovky, maximálně 2-3 minutky, ale spíš se jezdí úplně bez čekání, u rychlých 6-ti a 8-mi sedaček. Na Steinplatte je možné ještě vyjet po silnici s mýtem (skipas) na parkoviště do výšky cca 1360 m a vyjet do střediska zcela novou 6-ti sedačkovou lanovkou Kammerkor (nahrazuje starou 3-sedačku). Osobně považuji investici do nové 6-ti sedačky s bublinou za zcela zbytečnou, chybí u ní pořádné sjezdovky, buď je tam velmi úzká 3 m cesta, nenazval bych to sjezdovkou nebo jedete po velmi mírné modré sjezdovce a na konci je velmi prudký úsek červené sjezdovky, kde sklon odpovídá spíš černé. Moc lidí proto na nové 1614 m dlouhé lanovce nejezdí.

 

 

 

Služby

Nahoře na svazích jsou 3 restaurace, dvě vedle sebe blízko výstupní stanice kabinky a dalších dvou lanovek a jedna zhruba v polovině kopce. V případě pěkného počasí je možnost sedět venku na terase.

Ceny nápojů: káva a čaj kolem 2,50 E, Cola 0,33 za 3 E, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 E.
Polévky
: nudlové od 3,60 E, hustá Gulášová za 4,80 E.
Hlavní jídla: Chili con Carne s houskou za 6,80 E, Boloňské špagety za 8,40 E, Bratwurst nebo Carrywurst 8,60 E, Řízek s bramborem nebo salátem za 10,80 E, Gril talíř za 11,80 Euro.

Nahoře na svahu je jedna půjčovna, prodejna lyžařských potřeb včetně servisu. Dole u nástupní stanice lanovky je Intersport - prodejna a půjčovna, servis lyžařského vybavení s možností uschování lyží - deposit. V blízkosti nástupní stanice lanovky ve Waidringu je také stylová dřevěná restaurace.

 

 

 

Můj názor

Osobně jezdím na Steinplatte velmi rád. Vyhovuje mi, že jsou zde výhradně sedačkové lanovky. Nejvíc jezdím na 6-ti sedačce Kapellen, 8-mi sedačce Steinplatte a starší, ale rychlé 4 sedačce Bareck, která vás vyveze až na vrchol a nabídne vám nejdelší sjezd - 2700 m po červených sjezdovkách.

V případě nepříznivého počasí - sněžení nebo větru, můžete využívat sedačky s ochranou bublinou, které jsou v Rakouské části čtyři. Je výborné, že u těchto lanovek nejsou turnikety a už tak nepotřebujete skipas. Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám posledně stalo, tak jsme lyžovali v 10 cm nového volného neupraveného prašanu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu.

Jako výhodu také vidím, že se jedná o menší středisko na jednom kopci, takže se zde určitě neztratíte a nebudete bloudit.

Pro začátečníky jsou tu vhodné modré velmi široké sjezdovky, zejména Kammerkor, vedle které je Snowpark s překážkami a skoky pro lyžaře i snowboardisty. Ceny skipasů zvláště mimo sezónu jsou zde výrazně příznivější než ve velkých střediscích typu Amadé (vedlejší sezóna zde začíná navíc dřív od 14.3).

Jako velké plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 50 km za Salzburgem a je možné se do střediska dostat bez Rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely.

 

Oficiální stránky střediska: www.steinplatte.co.at
Plán střediska - sjezdovek: www.steinplatte.co.at
Ceny skipasů: www.steinplatte.co.at

 

 

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Steinplatte ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE