Report ze střediska St. Anton

Úvod a zajímavosti

St. Anton = kolébka alpského lyžování. Asi takto na úvod reportu střediska, které spadá mezi TOP světové ski resorty. St. Anton je součástí obří lyžařské oblasti SKI ARLBERG, kde si můžete zalyžovat na 340km upravených sjezdovek a více než 200km freeridových terénů všech obtížností. Ve středisku se lyžuje v nadmořské výšce 1304m – 2660m. Lanovkami se můžete vyvézt až na vrchol Vallugy do výšky 2811m, ovšem z tohoto vrcholu nevede sjezdovka, proto uvádím nejvyšší výšku pro sjezd 2660m na vrcholu Schindlerspitze. Lyžování v St. Antonu je na rozmezí Tyrolska a Vorarlberska. Na konci sezony se každoročně pořádá hromadný amatérský závod „Der weisse Rausch“, kde se závodníci spouští z vrcholu Schindler Spitze do St. Antonu a mnohdy se ve spodních partiích brodí ve vodě.

 

   

 

Sjezdovky

Areál St. Antonu je rozdělen do 5 oblastíGalzig, Valluga, Kapall, Rendl a oblast Stubenu. Každá je výjimečná a stojí za návštěvu. Začněme na Galzigu, kam se vyplatí vyrazit na první jízdy = dá se říci, že Galzig je centrum St. Antonu, odkud máte do všech směrů rychlý přístup. Úžasného manšestru jsem využil pro sjezd po vyhlášené černé sjezdovce Kandahar Galzig (č.2), která patří k nejstrmějším sjezdovkám v celém Ski Arlberg = ranní sjezd po téměř liduprázdné sjezdovce je velkým zážitkem.

 

 

 

Stejně jako já, tak i spousta dalších lyžařů se těšila do nejvyšších pater areálu a vyráží zpět na Galzig, odkud se vydá do oblasti Vallugy. Díky velké a rychlé kabině se během pár minut ocitnete v zajetí skal a strmých štítů těsně pod vrcholem Vallugy. Zde máte možnost buď vyjet malou kabinkou na vrchol Vallugy a pokochat se krásnými výhledy na všechny strany, anebo si tento výlet nechat na později a vyrazit sjezdovkou č. 19 krásným, vysoko položeným údolím ke kotvě, která Vás vyveze na sedlo pod Schindler Spitze. Odsud se nabízí několik variant sjezdů až do St. Antonu, kde překonáte 1300 výškových metrů a ujedete více než 9km na lyžích. Vzhledem k parádní úpravě skirouty č. 15 jsem napoprvé zvolil tuto variantu a pocit z jízdy byl velkolepý. Tato oblast se mi líbila z celého areálu nejvíce, proto jsem se sem během celého dne vracel a zkoušel všechny varianty sjezdů = krásná je také sjezdovka č. 14 z vrcholu Schindler Spitze, kde můžete pokračovat po 4a a 4 údolím Steissbachtal až do St. Antonu, nebo odbočit u Ülmer Hütte na č. 17, kudy dojedete až do Stubenu. Zde se dá také strávit příjemná část lyžařského dne – zdejší největší výhodou je minimum lidí oproti ostatním částem St. Antonu.

 

 

 

Přejděme ke Kapallu = z tohoto vrcholu spadají sportovní červené a strmé černé sjezdovky do St. Antonu a části Nasserein, všechny pisty stojí za vyzkoušení, mě nejvíce zaujala varianta červených sjezdovek č. 37 a 21 do St. Antonu. Z Kapallu také spadá parádní freeridová zóna směrem do Steissbachtalu = doporučuji ovšem lavinovou výbavu s sebou.

Den jsem zakončil v lokalitě Rendl, což doporučuji v těchto dnech i Vám, jelikož zde i po 15-té hodině lyžujete na slunečných svazích a sjezdovky zde byly až do konce provozu lanovek v parádním stavu. Najdete zde pěkné červené svahy, ale také černé zpestření a modré odlehčení. Na Rendlu také naleznete sjezdovku s měřením rychlosti. Celý areál v St. Antonu je spíše sportovní, začátečníci si také své sjezdovky najdou, ale musí detailněji hledat v mapě, ne ze všech míst vedou modré. Milovníci freeridu si zde užijí dosyta :)

 

 

 

Lanovky

V St. Antonu najdeme jak moderní lanovky, tak i ty, které již nějaký ten „lyžařský pátek“ pamatují. Velmi zajímavý a atraktivní výlet je lanovkou z Galzigu pod Vallugu, kde doslova „přelétáte“ přes 2 údolí a pohled z lanovky je úchvatný, stejně tak když se podíváte na „letící“ kabinky z ostatních míst v areálu. Stejně tak následující krátký výjezd na vrchol Vallugy stařičkou mini kabinkou pro 6 lidí ve Vás zanechá silný dojem. V ostatních částech jsou převážně 4-6 sedačkové lanovky, kotvou se vyvezete po sjezdu Vallugagrat a výjezdu na sedlo pod Schindler Spitze. Právě na Schindler Spitze vede jedna z nejstarších sedačkových lanovek. Velmi moderní lanovkou je Galzig Bahn, kde stojí za povšimnutí při výjezdu z údolní stanice sledovat systém kol, který Vás nejprve posune do druhého patra a teprve poté lanovka vyjede vstříc vrcholu Galzigu.


Chaty a aprés-ski

V St. Antonu „to žije“ a poznáte to i na místních chatách. Chaty v údolním sjezdu se předhánějí v nabídce live music a aprés ski života, takže si vybere každý. Velmi pěkná chata je Ülmer Hütte pod Vallugou, kde se můžete občerstvit obklopení skalami. Celá oblast Ski Arlberg patří k dražším rakouským resortům, takže na jídlo si připravte cca 15 EU,- (bráno za řízek, nebo podobná masitá jídla), cena piva se pohybuje od 4,50 do 5,50 EU, limonády kolem 4,- EU. Sladká jídla (Germknödel, Kaisserschmarrn) se pohybují cenově mezi 10 – 12,- EU.

 

 

 

Zalidněnost

Jelikož je momentálně hlavní sezona, lyžařů bylo ve středisku hodně, ale vzhledem k obrovské rozloze se lyžaři rozptýlí a přeplněné sjezdovky jsou výjimkou. Velká část jde na freeride, což také uvolní hlavní sjezdovky. Fronty na lanovkách se tvořily ráno při výjezdu na Galzig (cca 5min) a hlavně na lanovku směrem k Valluze (zde se čekalo cca 15min), dále jsem se s frontou setkal u lanovky na Schindler Spitze, kde byla čekačka kolem 10min. V ostatních částech jsem se s frontami nesetkal. Horší je to na chatách, kde byl mezi 11:30 – 14:30 velký problém najít místo, takže pokud si chcete v klidu vychutnat oběd, vyplatí se buď do chaty zajet dříve, nebo naopak později.

 

Počasí a podmínky

V současné době panují v oblastí St. Antonu excelentní podmínky. Slunečné počasí a až 3m sněhu ve vrcholových částích slibují opravdový lyžařský ráj. Vše bylo okořeněno čerstvým přívalem sněhu, který napadl těsně před moji návštěvou, takže jsem měl dostatek času a možností vychutnávat čerstvý prašan. I v údolí je slušných 60cm sněhu. Sjezdovky byly perfektně upraveny a co oceňuji, tak místní rolbaři upravují i některé skirouty, čímž je možnost i pro nefreeridisty zavítat na další místa. V horních částech se lyžovalo i odpoledne parádně bez boulí a ploten, v nižších částech nejfrekventovanější sjezdovky již pár boulí měly, ale pokud si naplánujete den tak, že skončíte na Rendlu, tak se s nimi prakticky nesetkáte. Ledové plotny byly taktéž naprostou výjimkou.

 

 

 

Doprava

St. Anton je vzdálen necelých 600km z Prahy, na cestu počítejte s 6-7 hodinami a doporučená trasa je přes Rozvadov, Mnichov, Ga-Pa, Fernpass, Landeck. Cesta je pohodlná a z velké části vede po dálnicích, pokud pojedete přes Fernpass přes špičku, počítejte s mírným zpožděním. Do St. Antonu je možné dojet také vlakem.

 

Ubytování

V St. Antonu je spousta možností ubytování, od pronájmu chat přes penziony, až po luxusní 5-hvězdičkové hotely. Počítejte ovšem s tím, že místní si nechají vše řádně zaplatit a sehnat v hlavní sezoně ubytování pod 100,- EU/os/noc, je umění. V top hotelech se ceny pohybují až kolem 500,- EU/os/noc. Jakmile ovšem vyrazíte údolím o několik kilometrů za St. Anton, ceny úměrně klesají, já využil ubytování v Landecku (cca 25km) za 40,- EU/noc.

 

Celkový dojem

Špičkové lyžařské středisko s pestrou škálou sjezdovek, bohatou možností freeridu a krásnými výhledy na rakouské Alpy. Doporučuji zde strávit minimálně 3 dny, jelikož v rámci skipasu Arlberg máte možnost navštívit také sjezdovky ve vedlejším Zürsu a Lechu, kam je možné zdarma dostat se skibusem (cesta mezi středisky zabere cca 10 minut a nástupním místem je sedlo Alpe Rauz, kam se dostanete sjezdovkou č. 17 z Ülmer Hütte). Také doporučuji sledovat předpověď počasí, jelikož do nejhezčích partií střediska se za špatného počasí nedostanete, v mlze, nebo při přívalu sněhu lanovky na Vallugu a Schindler Spitze nejezdí.

Jako jediné mínus střediska hodnotím parkování – při parkování si připravte 7,- EU a co je horší, také počítejte s tím, že je zapotřebí min 10 minut dojít s lyžemi na zádech k lanovce, a to jak z parkoviště Rendl, tak Nasserein. Nenechte si tím ovšem pokazit lyžařský den v St. Antonu, vše ostatní již bude velkolepé :)

 

Testovací jezdec Jaroslav Homolka

 

Panu Homolkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas ZDARMA do střediska St. Anton.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE