Report ze střediska Seiseralm

Report o středisku Seiser Alm / Itálie, Dolomiti, 27.-30.3.2015

Letos jsme se s kamarády rozhodli, že si prodloužíme lyžařskou sezónu výletem do italských Dolomit.
V městečku Kastelruth / Castelrotto mám známého, u kterého jsem byl před lety na letní dovolené a středisko Seiser Alm bylo jedno z těch, kam jsem se tehdy podíval a moc jsem se tam chtěl vrátit v zimě.

Letos se to ( i díky serveru Zimni Alpy ) povedlo :-)

 

 

Středisko leží ve výšce 1825 - 2100 mnm a jeho centrem je místo, které se nazývá COMPATSCH, kde je horní stanice lanovky, rozlehlý 5* hotel a přilehlý self service restaurant AlpinaChalet, kde je komfort, který bych chtěl mít doma. K tomu se ale ještě vrátím.

Co je asi nejdůležitější, jak se tam dostat:

Asi nejrychlejší cesta je z vesničky SEIS AM SCHLERN, kde je dolní stanice kabinové lanovky (cca 1050 mnm), která vás doveze na obrovskou horskou louku, kde jsou ale i poměrně vysoké kopce s velkým množstvím lanovek.
Většinou se jedná se o moderní lanovky pro 4-6 osob. Kapacita je určitě dostatečná.

Druhou možností je zvolit nástup na kabinu ve městě St. Ulrich / Ortisei, která vás doveze na kopec PIZ (2109 mnm), ze kterého je přímý přístup do střediska. My jsme volili kabinu ze Seis am Schlern, protože z Kastelruth je to jen cca 6 km a navíc tam z tohoto městečka jezdí zdarma Skibus, jehož zastávku jsme měli přímo před domem. Parkoviště pro auta a autobusy přímo u lanovky, skibus vás doveze v podstatě až ke kase.

 

 

Co se týká skipasu, tak máte na výběr variantu Val Garnena / Seiser Alm za 44,- € (1 denní skipas pro dospělého) nebo si můžete koupit Dolomiti Super Ski (49,- €) , pro případ, že byste chtěli přejet do jiného střediska a napojit se např. na okruh Sella Ronda. Z mého pohledu ale určitě není problém na Seiser Alm strávit celý den. Na druhou stranu určitě lze využít Super Ski, protože můžete ze Seiser Alm sjet dolů kabinou do St. Ulrich a odtud skibusem do St. Christina , kde se přes lanovku na Saslong dostanete na okruh. Jak ale říkám, strávit na Seiser Alm celý den není určitě špatná volba.

 

 

Je pravdou, že to není úplně středisko pro výkonné sportovce, na druhou stranu je velmi vhodné pro rodiny s dětmi, a to i těmi malými. Jsou tam velmi široké a pozvolné tratě, kde se rodiče nemusí o své ratolesti bát, vše je navíc výborně upravené. Je tam i vyloženě dětský park a dětský vlek. Samozřejmě i půjčovny a lyžařské školy. Sportovní lyžař si ale v tomto středisku musí najít to, co mu bude vyhovovat. Nebude to asi každá sjezdovka , ale sportovní sjezdy tam mají (navíc jedna opravdu černá sjezdovka), i když nejsou nijak závratně dlouhé. Ve středisku převládají červené sjezdovky, ale v porovnání s ostatními středisky se jedná spíše o modré. Jsou tam i svahy, kde si můžete vyzkoušet měřený slalom. Mezi veškerými sjezdovkami je skvělé spojení, nemusíte udělat krok pěšky, vše je navíc výborně značené. Ze všech míst se spolehlivě dostanete zpět do centra COMPATSCH. Většina lanovek funguje do 16:45, start je ráno v 8:30 hod.

 

 

My jsme tam byli hned první den pobytu a na rozježdění je to podle mého dobré středisko, navíc s úžasnou kulisou hor. Z vyšších míst je vidět na část okruhu Sella Ronda (St. Christina a Wolkenstein), na protější straně je Seceda, kde je parádní lyžování, navíc v rámci jednoho skipasu.

Ohledně zázemí: jak jsem již psal, centrem střediska je místo zvané COMPATSCH, kde je velký self service restaurant AlpinaChalet s komfortním zázemím a velmi dobrou nabídkou jídel a nápojů. Na celé ploše střediska je samozřejmě množství horských hotelů a penzionů, kde je možné se dobře občerstvit, samozřejmě i ubytovat. Vše je dělané tak, že před chalupou nastoupíte do lyží a sjedete po sjezdovce k sedačce. Ceny jsou v zásadě přijatelné a nijak se neliší od běžných cen dole v údolí. Míst je všude dost, obsluha skvělá, kávička všude parádní, navíc za cca
1,20 €. Nikde se vám nestane, že byste si dali špatné espresso, nebo potkali otráveného číšníka, prostě Itálie...

Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o německy mluvící region, tak na prvním místě je němčina (italština), ale AJ se bez problému domluvíte také (tedy na důležitých místech určitě).

 

 

Dolomiti jsme volili zejména kvůli jistějšímu počasí, což se nám bohatě vyplatilo. Měli jsme 4 dny lyžování (27.-30.3.) a všechny byly krásně slunečné. Pro ty z vás, kdo by se tam chtěli vydat, tak cesta je následující ( z Pardubic ): Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brennero - Brixen - Kastelruth - Seis am Schlern. Celá cesta je v podstatě po dálnici (cca 770 km). Lze jet i přes Rakousko, ale je to zdlouhavější, záleží samozřejmě, ze kterého místa v ČR jedete.

Odkaz na středisko: www.seiseralm.it
Odkaz na Val Gardena: www.valgardena.it

Každopádně děkuji týmu „Zimní Alpy.cz“ za volný skipas, bylo to fajn. :-)

 

Testovací jezdec Martin Jirout

 

Panu Jiroutovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Seiser Alm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE