Report ze střediska Saalbach

Skicircus

Pro naše jarní lyžování jsem si zvolili středisko Saalbach – Hinterglemm- Leogang.Toto středisko se nachází nedaleko známého Zell am See a v roce 1991 hostilo mistrovství světa v alpském lyžování. Nabízí více než 200 km sjezdových tratí všech obtížností. Přijde si zde na své opravdu každý. Od nejmenších, kterým jsou určeny cvičné plácky s pojízdnými koberci a krátkými vleky v Hinterglemmu, až po milovníky černých padáků. Největší zastoupení ale mají modré a červené, krásně přehledné a široké dálnice, kde se dá skvěle vychutnat carvingový oblouk.
Hlavní část střediska tvoří údolí kolem vesnic Saalbach a Hinterglemm, přes kopec se pak nachází Leogang. Nejvyšším bodem je vrchol Schattberg ve výšce 2079 m. Údolí je pak ve výšce cca 1000 m n.m. Celé středisko je propojeno a dá se objet po 3 okruzích – Skicircus, Saalbach a Hinterglemm Runde, takže během dne prakticky nemusíte ani jednou jet sjezdovku dvakrát.

 

  

 

Dostupnost

Středisko leží cca 80 km jižně od Salzburgu. Salzburg je lehce dostupný po dálnici z Vídně. Ze Salzburgu se pak jede po státních silnicích a cesta zabere cca 1 hodinu. V době naší návštěvy panovalo již hodně jarní počasí a tak cesta uběhla příjemně a bez sněžení.

 

Ubytování

Samotný Saalbach -Hinterglemm nabízí širokou možnost ubytování od apartmánů až po welness hotely. Vzhledem k tomu, že většina těchto ubytovacích kapacit je relativně v blízkosti sjezdovek, odpovídá tomu i vyšší cena ubytování. My jsme zvolili ubytování ve vesničce Viehhofen, která se nachází cca 6 km od Saalbachu. Náš apartmán byl hned vedle sjezdovky, která vede z vrcholu Gr. Asitz do Viehhofenu, ale bohužel v době našeho pobytu se na níž již zelenala tráva, takže původně zamýšlený dojezd na lyžích až k domu se nekonal.

 

 

 

Sjezdovky

Středisko jsme navštívili v půli března, kdy se již 3 týdny pohybovaly denní teploty kolem 15stupňů a během našeho pobytu místy dosáhly i 20 stupňů, takže lyžování bylo vskutku jarní a na náš vkus toho tepla bylo až moc. Jižní strana údolí byla bez sněhu až do výšky 1400 m n.m. A zbyly jen vysněžené pásy sjezdovek. Severní strana na tom byla lépe a sníh se držel i v údolí.

Vzhledem k vysokým teplotám jsme vstávali vždy ráno, abychom si užili ranního manšestru, ale i tak se kvalita sjezdovek na jižní straně horšila velmi rychle a prakticky se na nich dalo jezdit maximálně do oběda. Den jsme začínali na krásné modré dálnici s konstatním sklonem Bernkogel, která bývala do cca 10 hodin téměř prázdná. Dále jsme pak pokračovali přes hřeben k lanovce pod vrcholem Hasenauer Köpfl s pěknou kratší modrou sjezdovkou a dále pak směrem k okraji střediska v Lengau. Zde najdete opravdu vynikající modré sjezdovky Sonnhof (s variantou černého úsek Reichkendl) a Standard (červený sjezd Kolling byl bohužel zavřený), které jsou obsluhované 2 šestisedačkami. Do údolí pak vede modrá sjezdovka s prudším dojezdem ke kabince Hochalmbahn.

Odtud se dá přejet na severní stanu údolí lanovkou Zwölferkogel Nordbahn, po jejíž pravé straně vede černý sjzed Zwölferkogel North. Z vrcholu Zwölferkogel pak vede několik variant sjezdu do údolí v délce cca 4km. Můžete si vybrat z černé,červené ( na těchto sjezdovkách se jezdí světový pohár ) i modré varianty. Naší oblíbenou byla červená sjezdovka,která vedla až do údolí a oproti modré variantě byla v lepším stavu.

V údolí se pak dá přejet k lanovce Westgipfelbahn, která Vás vyveze na vrchol Schattberg West, ze které vede dlouhá červená sjezdovka zpět do údolí. V dolní části se pak dá přejet na osvětlenou sjezdovku s kabinkou Unterschwarzachbahn. Každý den kromě neděle je zde od 17 ,00 do 21,30 večerní lyžování. Nevím, jak je tomu v plné sezóně, ale během naší návštěvy se svah před večerním lyžováním neupravoval. Tato sjezdovka byla náš odpolední tip, jelikož nebyla moc vytěžovaná a dalo se na ní skvěle zajezdit i po obědě. U sjezdovky je i menší snowpark a měřený úsek, kde si můžete zajezdit slalom a na internetu pak shlédnout video z jízdy a porovnat časy s ostatními závodníky.

Z vrcholu Schattberg West se pak dá přejet na Schattberg ze kterého vede kratší červenomodrá sjezdovka Limberg. Pro sjezd do údolí je možno použít modrou -7 km dlouhou sjezdovku Jausent, která byla již zavřena nebo černou Schattberg North -při mém odpoledním návratu již to však bylo trápení v boulích a 1 lyžař to odnesl i nedobrovolným výletem helikoptérou.

 

  

 

Poslední den našeho pobytu jsme přejeli do Leogangu, kde jsme vsadili na sjezdovku Asitz a udělali jsem dobře - krásná modrá a široká sjezdovka, ráno liduprázdná a i později s nevelkým počtem lyžařů. Díky severní orientaci svahu a nižší noční teplotě byla sjezdovka ráno pěkně přimrzlá a bylo to skvělé lyžování po celé dopoledne. Kromě sjezdu do údolí, kde už se místy objevovala tráva jsme již z Leogangu více nestili.

Celkově musím říct , že středisko je opravdu skvělé, i když jsme jej kvůli teplému počasí nestihli projet zdaleka celé - nekteré sjezdovky již byly zavřeny a navíc je středisko relativně rozlehlé a my nechtěli riskovat přesuny na sjezdovky, které by byly již uzavřeny. Jisté je, že se sem určitě vrátíme.

 

Restaurace

Ve středisku je dostatek restaurací. Nabídka jídel a cenová hladina se nijak neliší od většiny rakouských středisek. Doporučil bych Breitfussalm na sjezdovce Zwölferkogel a na pivečko po lyžování je idální velká terasa v údolí u lanovky Unterschwarzachbahn.

Více informací o středisku najdete na www.saalbach.at

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Saalbach ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE