Report ze střediska Saalbach Hinterglemm

Na konci lyžařské sezóny (8.4.2015) jsme se rozhodli vyzkoušet sjezdovky v Alpách. Vybrali jsme si střediskoSaalbach Hinterglemm Leogang. Jedná se o největší lyžařskou arénu v Rakousku.

 

Obr. č. 2 - panorama

 

Příjezd

Praha: 456 km, cca 5,5 hod, po dálnici D1 (exit 21 směr České Budějovice/Linz) – A1Salzburg - směr Zell am See - Saalbach

Saalbach Hinterglemm se nachází v regionu Pinzgau, v údolí Saalbach. Region je součástí Kützbühlských Alp. Nejvyššími vrcholy jsou Spielberghorn (2 044 m) na severu a Hochkogel (2 249 m) na jihu. Nejbližším velkým městem je Zell am See, vzdálené 20 km.

Lyžařské středisko se rozkládá mezi vrcholy hor Kohlmaiskopf, Bernkogel, Reiterkogel, Spieleckkoge, Zwölfer (1984 m) a Schattbergu (2020 m). Lyžovat je možné na obou stranách údolí. Severní strana je lyžaři preferována při slunečném počasí. Zatímco jižní strana, která většinou ve stínu, má lepší sněhovou pokrývku a je více využívána až ke konci sezóny. V Hinterglemm se nachází také malý snowpark, ale zkušení snowboardeři a lyžaři využijí mnohem větší park v Leogangu, který se může pochlubit vynikajicími skokánky.

 

 
Obr. č.1 - sjezdovka č.6 z Schattberg West                                                           Obr. č. 4 - občerstvení

 

Středisko nabízí lyžování na více jak 200 km upravených sjezdovek. Najdeme zde mírné modré sjezdovkyčerné sjezdy pro mistrovství světa, vyznačené trasy pro běžky. Pro přepravu mezi jednotlivými sjezdovkami můžete využít na 55 lanovek a lyžařských vleků.

Během 1 dne můžete vyzkoušet projet celé středisko, tzv. Skicirkus-Runde. Jedná se o projetí cca 40 km sjezdovek, převážně modrých. Celý okruh by se měl stihnout za cca 5 hodin (bez pauz).

Cena skipasů se liší podle sezóny. My jsme za celodenní skipas zaplatili 35 Eur. Jinak je možné zakoupit skipas pro časy 9 – 12.30 hod, od 11.45 hod, od 14 hod a samozřejmě i pro více dní (1 – 14 dní).

 

Obr. č. 3 - lanovka na Schattberg West

 

Parkování

Pro oblast Saalbach se nabízí parkování zdarma hned u nástupní stanice na lanovku směr Schattberg Ost.
Pro oblast Hinterglemm je to s parkováním slabší. V centru je pouze placené kryté parkování hned u lanovky směr Schattberg West. Podle mapy se nabízí další parkování přímo u lanovky na Zwölferkogel. Avšak nenašli jsme tam cestu. Průjezd přes centrum Hinterglemmu je velice problematický kvůli spoustě jednosměrek a zákazů vjezdu.

 

Středisko

Samotné středisko je ideálním místem pro lidi všech věkových skupin. Každý si najde to své. Kromě sjezdových tratí si může celá rodina vyzkoušet take sáňkování na určených sáňkařských drahách v oblasti jižních svahů.
Z parkoviště v Saalbachu vás vyveze kabinová lanovka na vrchol Schattberg Ost (2020 m). Odtud je možné se vypravit dolů na parkoviště jen po černé sjezdovce. Na druhou stranu kopce však vede například sjezdovka označená jako 2a. Je velice široká a mírná, avšak krátká. Zvládnou ji i začátečníci. Zpět nahoru vás dopraví sedačková lanovka. Na této straně sjezdovka č.4 je vhodná pro sjiždění snad jen dopoledne. Odpoledne už zde byl sníh dost rozměklý (jedná se o jižní svahy). Avšak jízda po ní vede z části i lesem.

 

Obr. č. 6 - modré sjezdovky pod Schattberg West

 

Směrem vpravo k Schattberg West se dá sjet po prudší červené sjezdovce č.5 a následně vyjet nahoru na vrchol lanovkou.
Z Hinterglemmu je možné se vypravit do různých směrů podle preferencí každého lyžaře. Jednou z možností je vyjet na Zwölferkogel a sjet do údolí jen po modrých či červených sjezdovkách. Nebo vyzkoušet černou sjezdovku, která vede až za Hinterglemm, směr Lengau.
Pokud chcete sjíždět Schattberg West, dá se jet po červené č.6 (obr.1) až dolů, do údolí. Jedná se ale o docela náročný a dlouhý sjezd. Vynahradí vám to však nádherný výhled do okolí (obr.2). Cestou je možné si i odpočinout, přímo u sjezdovky jsou pro to vyhrazená místa. Pokud však nechcete absolvovat celý sjezd, je možné zhruba v půlce nastoupit v mezistanici zpět na lanovku. Cesta kabinovou lanovkou z údolí zpět nahoru trvá 12 minut (obr.3). Tam se můžete stavit i na jídlo (obr.4 a obr.5).

Já jsem vyzkoušela take modré sjezdovky pod Schattberg West, které leží spíše už v údolí. Jedná se o svahy opravdu spíše pro úplné lyžařské začátečníky (obr.6). Jejich délka je jenom kolem 250 m. Na svah vás vyveze poma. A je zde docela velký pohyb lyžařských škol a školek.
Přímo u lanovky směrem na Schattberg West se nachází také snowpark.

 

Obr. č. 7 - prázdné sjezdovky po ránu

 


Obr. č. 5 - ceny

 

Vzhledem k tomu, že jsme do Alp jeli až těsně před koncem sezóny, konkrétně v době Velikonoc, byla obsazenost střediska velice malá. Ve frontách jsme vůbec nečekali a sjezdovky byly spíše poloprázdné.
Pokud člověku nevadí si přivstat, je nejlepší být na svahu už v 8.30. V tuto dobu zde skoro nikdo není (obr.7). Také kvalita sněhu byla dopoledne nejlepší. S přibývajícím časem a také lidmi na svahu se stával rozměklým a hůře se jezdilo.
Pro lidi, kteří chtějí být stále on-line, dobrá zpráva. Ve všech stanicích lanovek a také na vrcholech je pokrytí wi-fi.

 

Testovací jezdec Lucie Bělíčková
 

 

Paní Bělíčkové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Saalbach Hinterglemm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE