Report ze střediska Reiteralm

Posledním cílem našeho lyžařského tripu byl Reiteralm. Jedná se o jeden ze 4 kopců patřících pod středisko Schladming. Do střediska se dostanete směrem od Salzburgu po Tauernautobahn do Radstadtu a z něj už je to k údolní stanici lanovky v Gleimingu cca 16km. Pokud přijíždíte z druhé strany, tak z Vídně po dálnici do města Liezen a odtud po místních komunikacích dalších cca 60 km. Cesta z jihu Moravy tak zabere necelých 5 hodin pohodové jízdy.

 

 

Jak už jsem zmínil, samotný Reiteralm je součástí střediska Schladming, které je součástí Ski Amade a řadí se do oblasti Schladming Dachstein. Oblast Schladmingu je označována Mekkou rakouského lyžování. Schladming je tvořený 4 vzájemně propojenými kopci, které nabízí 123km sjezdovek značených převážně červenou barvou. Z tohoto počtu připadá na Reiteralm 32 km sjezdovek, což na první pohled není mnoho, ale na jednodenní lyžování je to, vzhledem k délce a náročnosti tratí, počet dostatečný.

 

 

 

V roce 2013 byl Schladming dějištěm Mistrovství světa v lyžování a Reiteralm byl místem, kde se závodnící připravovali na jednotlivé disciplíny a také se zde jeli kvalifikační závody pro slalom a obří slalom. V současnosti je v areálu stálá tréninková trať, na které se v době naší návštěvy konaly juniorské závody. V minulosti se na Reiteralmu konaly závody světového poháru a díky výkonnému zasněžování využívají Reiteralm různé reprezentační týmy k přípravě již na začátku listopadu a taky mužská část Světového poháru se zde připravuje na noční závody ve Schladmingu.

Z tohoto vyplývá, že Reiteralm nabízí skvělé podmínky zejména pro náročnější lyžaře, což se potvrdilo i během naší návštěvy, kdy se na sjezdovkách pohybovalo opravdu minimum dětí.

Reiteralm jsme si vybrali i proto, že se jedná o okrajovou část Schladmingu a lyžařů zde zpravidla bývá méně než v hlavní části areálu na Planai a Hauser Kaibling.

 

 

 

Náš den jsme začínali hodně brzy a na 8-místnou kabinku Silverjet v Gleimingu jsme nastupovali již v 8.15 ráno. Z vrcholové stanice Silverjet, kde najdete i dětský park s pojízdnými koberci, se můžeme vydat zpět do údolí po sjezdovce 1a – tato sjezdovka není moc záživná, jelikož se jedná opravdu jen spíše o „dojezdovou“ cestu do údolí. Nebo se můžeme vydat z druhé strany po sjezdovce č.4 – tady se jedná nejprve o lesní cestu, která pak přejde do pěkné mírné červené sjezdovky a na závěrečném dlouhém hangu už se jedná o velmi poctivou červenou s názvem Finale Grande. Tuto sjezdovku jsme jeli kolem poledne a i přes prudší sklon byla ve skvělém stavu.

Pokud chceme pokračovat na vrchol střediska, je nutné přesednout na 6-sedačku Gaselhöhebahn, která nás vyvezla až do výšky 1860 m. Odtud se nám naskytly krásné výhledy na pritilehlý masiv Dachsteinu. Zpět dolů se můžeme vydat po sjezdovce č.1 – Weltcupstrecke. Jedná se o skvělou dlouhou červenou sjezdovku s proměnlivým sklonem a obrovskou šířkou. Další varianta je sjezdovka č. 3, která je ze začátku červená,ale pak přijde cca 100-metrový úsek Black power se sklonem 60% (v areálu jsou ještě další 3 černé úseky a Black rose má sklon 8o%). Dále už sjezdovka pokračuje jako vlnitá a hodně široká červená dálnice, která je ideální pro carving. Okraj sjezdovky byl vyhrazený závodům,ale nijak to prakticky neovlivnilo provoz v areálu.

Na těchto 2 sjezdovkách jsem trávili nejvíce času a musím říct, že byly naprosto skvělé a vydržely ve velmi dobrém stavu po celý den.

 

 

Další část areálu tvoří červené sjezdovky kolem nekryté 4-sedačky Sepp´n jet a kabinové lanovky Preunneg Jet. Nám se líbila zejména sjezdovka č. 5. v horní části se jedná o mírnější červenou sjezdovku, kde si můžete vyzkoušet i trať obřího slalomu s časomírou. V dolní části už má sjezdovka prudší sklon a vzhledem k tomu, že tato část byla nejvíce nakloněná ke slunci, tak se i její stav rychle zhoršoval. Pokud se člověk chce dostat dále směrem na Hochwurzen a Planai, tak je potřeba sjet dolů po sjezdovce č.2, která je obsluhována starší 2-sedačkou.

 

 

Stravování

Středisko nabízí několik restaurací a chat. Díky skvělému počasí byly venkovní terasy plné. My jsme využili občerstvení na samotném vrcholu Reiteralmu, které nabízí různé hamburgry, kuřecí křídla, pečené žebra, polévky apod. za rozumné ceny.


Hodnocení střediska

Reiteralm nás absolutně nadchnul. Krásná panoramata s výhledem na protilehlý Dachstein, severně orientované svahy s dostatkem přírodního sněhu, nádherné počasí, šíře sjezdovek, jejich profil a délka byly pro nás prostě ideální a vytvořily náš skvělý dojem ze střediska. Jako nejlepší bych označil sjezdovku Weltcuppiste.

Středisko bych určitě doporučil sportovnějším lyžařům a díky propojení s dalšími kopci nad Schladmingem určitě uspokojí všechny náročné lyžaře.

Více info na www.ski-reiteralm.at

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Reiteralm ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE