Report ze střediska Rauriser Hochalmbahnen

Do tohoto střediska jsme vyrazili v neděli 9.3.2014. Jedná se o rodinné a pohodové středisko v malebném údolí Raurisertal, které je zaříznuto do národního parku Hohe Tauern. Cesta sem z Prahy trvá necelých 6 hodin a je dlouhá 460 km. Po odbočce ze silnice B311 na Zell am See a ujetých pár kilometrech, se před vámi rozloží krásná a kompaktní vesnička Rauris s dominantním kostelíkem. Je zasazena mezi alpské vrcholy a stačí přejít horský potok a silnici a jste u sjezdovek.

 

  

 

Toto středisko má dva údolní nástupy vzdálených od sebe cca 1 km. Jedním je 6-ti místná kabinková lanovka Hochalmbahn (950 – 1780 m.n.m.), druhým je starší dvojsedačka Kreuzbodenbahn. Tím je i středisko rozděleno do dvou, údolím oddělených oblastí, pokud to tedy takto lze říci. Na kabinkovou lanovku navazují ještě 3 vleky a další poměrně moderní 8-mi kabinková lanovka, která vás vytáhne až na nejvyšší bod areálu. 2193 m.n.m. vysoký Schwarzwand, od kterého vedou bohužel jen modré sjezdové tratě. Pokud se vydáte poměrně rovinatým a zdlouhavým přejezdem na druhý kopec, čeká zde na vás již zmíněná dvojsedačka a dva vleky. Z nich jeden stojí za zmínku, protože by si zasloužil vyměnit minimálně za 4- sedačku a to hlavně kvůli krásné, široké a červené trati, která ho lemuje.

 

  

 

Tímto se tedy dostávám k sjezdovkám. Rauris má 32 km upravených sjezdových tratí. Z toho je 15 km modrých, 12 km červených a 5 km černých. Také jsou zde dva kratší neupravené skirouty. Toto poměrně přesně vystihuje pro koho je toto středisko určeno a to jsou rodiny s dětmi. Převaha širokých a modrých sjezdovek tomu předurčuje. Náročný lyžař si zde opravdu neužije. Je zde sice jedna černá barva sjezdovky, jedná se ale v podstatě jen o širší serpentinovou cestu pro transport do údolí. Paradoxně nejlepší poměrně prudké a široké sjezdové tratě jsou na druhém a hůře vybaveném kopci Waldalm (1690 m.n.m.), kde je jen již zmiňovaná 2-sedačka a dlouhý vlek. Musím ovšem říci, že díky tomuto krásnému a liduprázdnému terénu jsme si dali těch jízd vlekem hned několik a to jsem již opravdu dlouho nezažil.

 

  

   

 

Pokud se řekne freeride ve spojení s tímto střediskem, může na některé tváři vykouzlit lehký úsměv. Není to však tak jednoznačné. I zde jsou perfektní a dlouhé lajny. Centrum této zábavy se odehrává z vleku Gratlift, který vystupuje na Osthang. Tato severovýchodní strana hory nabízí v horní partii poměrně prudkou pasáž se skalnatým terénem, přechází v široké plato a je zakončena strmější pasáží, která je rozvrásněna žleby, které poskytují bezvadnou zábavu. Pak vás tato linie vyplivne na modrou spojovačku mezi kopci. Další možností je držet se lan vleku a tím pádem můžete řádit mezi menšími stromky a dojedete opět ke spodní stanici tohoto vleku. Další možnosti se nabízejí z vrcholu Schwarzwand, jsou kratší, ale zato poměrně prudké.

 

Jak již jsem zmínil. Středisko Rauris je převážně rodinné. U dolní stanice Hochalmbahn je skvělý dětský koutek s lany, pásy a ski školou.

Další aktivitou je velmi dlouhá sáňkařská dráha a 24 km upravených běžeckých tratí.

Restaurace a občerstvovací zařízení jsou na dostatečné úrovni a příznivé ceny. Doporučil bych Bergrestaurant v Heimalm a Aprés-ski u dolní stanice lanovky Hochalmbahn zejména kvůli skvělé atmosféře. Jinak ve vesničce Rauris je spousta ubytovacího zařízení.

Od velkých hotelů, přes penziony, až k apartmánovým domům. My jsme byli ubytováni v Zell am See, ale z doporučení našich známých jsou špičkové apartmány Schönblick, které jsou cca 200 m od sjezdovek a ještě máte v ceně wellness, který po lyžování zajisté oceníte.

 

 

Celkově tedy toto středisko hodnotím docela pozitivně. Je sice menší, zařízení není nejmodernější, ale zato má krásnou atmosféru a pro rodiny s dětmi je ideální. Také cena skipasu v hlavní sezóně 36,5 EUR je příznivá. Takže vyražte do Raurisu.

Užitečné odkazy:
- www.raurisertal.at – turistické info
- www.hochalmbahnen.at – web střediska
- www.ski.co.at – skiškola
- www.ski-maier.at  - skiškola

 

Testovací jezdec Jan Kopáček

 

Panu Kopáčkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Rauris ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE