Report ze střediska Plose

Lyžařské středisko Plose jsme se rozhodly navštívit společně s mojí dcerou v rámci našeho vánočního pobytu u přátel v městečku Brixenu, které je pro nás Čechy známé především jako místo, kde strávil několik let ve vyhnanství český (rakousko-uherský) spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský a kde vzniklo také jedno z jeho slavných děl s názvem „Tyrolské elegie“. Na tuto průzkumnicko-lyžařskou výpravu nás doprovodil náš osmiletý kamarád Nicolas, rodák z Brixenu slovensko-chorvatského původu.

Příjezd:

Brno: 690 km, cca 7 hod, směrem na Mikulov po rychlostní silnici a u Mistelbachu nájezd na dálnici A5 směr Wien – S1+ A22+S2 St. Pölten (pozor u Knotten Korneuburg a Stockerau držet směr St. Pölten nebo Tulln)- A1 Salzburg (směr München A8)-Inntal (Kufstein směr Innsbruck A93)-Brenner-exit Brixen

Praha: 624 km, cca 6 hod, po dálnici D5 směr Plzeň (Rozvadov - Nürnberg) – A93 Regensburg- A9 +A99 +A8 München- Inntal (Kufstein) A93 (směr Innsbruck)-Brenner-exit Brixen

Po sjezdu z dálnice následovat směr Brixen (Bolzano), při průjezdu Brixenem je směr Plose uveden na místním značení a to na každé křižovatce nebo kruhovém objezdu, takže není se zde zorientovat. Po pár serpentinách nad městem projíždíte kolem vesničky St. Andre a kousek nad ní už odbočujete doleva na parkoviště u kabinové lanovky na Plose.

 


Na fotce nejnižší bod střediska u parkoviště a nástupní stanice lanovky

 

Středisko:

Lyžařské středisko se rozkládá v areálu mezi vrcholky hor Plose 2486 mnm a Pfannspitz (Monte Fana) 2505 mnm v údolí Eisacktal (Vale Isarco), které patří do provincie Bozen (Bolzano) a je součástí jižního Tyrolska (Süd Tirol – Alto Adige). Středisko patří do skupiny Dolomiti Superski a tudíž v případě vícedenního pobytu na různých místech lyžování v jižním Tyrolsku je možno využít skipasu platného pro Dolomiti Superski.

Středisko hodnotíme jako ideálním místem pro rodiny s dětmi, které nabízí množství variant lyžování na sjezdových tratích o celkové délce 44 km a kromě lyžování také dalšího zimního sportovního vyžití pro celou rodinu, jako například sáňkování na k tomu určených sáňkařských dráhách. Outdooroví nadšenci si také přijdou na své na trasách určených pro skitouring nebo chůzi na sněžnicích.

Z parkoviště vás vyveze kabinová lanovka do stanice Kreuztal (Valcroce) (2050 mnm), místa, které působí jako rozcestník, odkud je možno se vypravit do různých směrů podle individuálních preferencí každého lyžaře. Jednou z možností je vypravit se zpět dolů směrem k parkovišti po cca 3 km dlouhé červené sjezdovce Trametsch, která v celkové délce při sjezdu z Rif. Plose dosahuje až délky kolem 6 km. Směrem vzhůru od konečné stanice kabinové lanovky Kreuztal se středisko rozbíhá do více stran a z převážné části zahrnuje sjezdovky nenáročné úrovně a nabízí tak pohodové lyžování ve vyšších polohách údajně s možností panoramatického výhledu do všech směrů.*

Směrem vpravo od lanovky Kreuztal vás krátká sjezdovka modré obtížnosti zavede k sedačkové lanovce Schönboden, která vás vyveze do místa, odkud se lze vydat po modré zpátky do stanice Kreuztal nebo směrem na Brixen po černé nebo červené dolů na vyhlášenou sjezdovku Trametsch a pro milovníky vrcholků lze sjet opět kousek po modré a nechat se vyvézt další sedačkovou lanovkou buď na Rif. Plose 2446 mnm nebo přímo na vrcholek Fanna (Pfanspitz) 2505 mnm v jehož blízkosti je také umístěno Rif. Fanna (Pfanspitzhütte). Přímo pod lanovkou Schönboden si přijdou na své milovníci Freestyle a snowboardisti v místním Funparku. Pro náročné lyžaře se nabízí od chaty Plose sjezd po černé sjezdovce, kterou jsme vzhledem k povětrnostním podmínkám netestovali.

Celkově lyžování ve středisku hodnotíme jako pohodové a příjemné, v horních polohách jsme si užívali skvělého sněhu a perfektně upravených sjezdovek. Co se týká lanovek a vleků, byli jsme maximálně spokojeni, nikde jsme nečekali, ale určitě zde hrál roli i termín naší návštěvy tj. 25.12. a je tedy pravděpodobné, že v hlavní sezoně zde bude větší pohyb lidí.

[*Slovo „údajně“ jsem použila záměrně, protože nám v těchto dnech počasí příliš nepřálo :(. Zatímco dole v údolí vytrvale pršelo (což jsme zaznamenali při prvním sjezdu vyhlášené sjezdovky Trametsch) tak v horních polohách od výšky cca 1800 mnm hustě sněžilo, odsud v rozmezí do výšky cca 2200 mnm foukal silný vítr a sněžilo již vodorovně a od výšky 2200 mnm nahoru byla taková mlha, že nebylo vidět vůbec nic. Proto je pro nás složitým úkolem hodnotit sjezdové tratě ve vyšších polohách, kde byl naší prioritou hlavně cíl, dostat se do nižších poloh, kde bylo o něco přívětivější klima :).]

Na fotkách Nicolas a Naty na prkně směrem dolů po modré od lanovky Schönboden

 

Sjezdovka Trametsch:

Legendární sjezdovku Trametsch hodnotíme jako středně náročnou červenou sjezdovku, kde se střídají strmější a pozvolnější úseky. V podmínkách klimatických podmínkách, které jsme měli k dispozici toho dne, se v horní části přibližně do poloviny úseku jelo výborně a ve spodních částech sjezdovky už pršelo a sníh byl těžký, přes to všechno se nám ale tato sjezdovka velmi líbila a lyžování jsme si tu s dcerou i s našim místním kamarádem maximálně Nicolasem užili.



 
Trametsch

 

Restaurace, služby:

My jsme zvolili občerstvení v restauraci ve stanici Kreuztal. Restaurace je útulná a pobyt v ní byl pro nás příjemným zotavením z nečasu, který vládl za okny. Pravděpodobně i díky vánočnímu termínu, jsme neměli problém s místem a ani jsme nečekali dlouho ve frontě na výdej jídla nebo na zaplacení.

Restaurace je samoobslužná, s ochotným personálem a na výběr k jídlu jsou zde různé uzeniny, hranolky, špagety a polévky vše v rozumných cenových hladinách – např. velká porce hranolek kolem 4 EUR, jídlo s přílohou od 8-9 EUR. Další možnosti občerstvení se nacházejí ve středisku hned na několika místech (jako např. Rif. Plose, Pfanspitz, Rossalm atd.) a tak určitě nebude problém se občerstvit a odpočinout si v některé z nich i ve dnech hlavní sezony, kdy bude pohyb lidí pravděpodobně větší.

Fotky ze restaurace Bergrestaurant Kreuztal

 

Ceny:

Cena za lyžování na jeden den v hlavní sezoně pro dospělého 41 € odpovídá velikosti střediska a úrovni služeb. Letošní ceník viz odkaz níže
www.plose.org

 

Zajímavosti a tipy pro špatné počasí:

Brixen

Kulturní, historické a umělecké městečko se svým počtem 20000 obyvatel je třetím největším městem provincie Bolzano a je ústředním místem Eisacktalu. Město leží v nm 560 m na soutoku řek Rienza a Isarco. Určitě doporučujeme navštívit malebné historické centrum, kde na nás zapůsobil především brixenský dóm a malé náměstíčko, na kterém se každoročně konají tradiční vánoční trhy od prosince až do „Tří Králů“. Pro tuto vánoční sezonu se trhy konaly v termínu od 29.11.2013 – 6.1. 2014
www.weihnacht-brixen.com


       Vánoční trhy v Brixenu

 

Wellness:

Acquarena Brixen

Přímo v centru Brixenu je možné se zotavit a využít služeb Aquareny. Acquarena disponuje plaveckým bazénem a několika druhy saun, ideální tip pro špatné počasí - viz odkaz níže:
www.acquarena.com

 

Balneum Sterzing (Vipiteno)

Vedle Acquareny v Brixenu je další výbornou alternativou Balneum ve Sterzingu, které jsme navštívily na doporučení místních znalců. Balneum je dobře dostupné na okraji města za prvním kruhovým objezdem vpravo, kde se nachází „Zona Sportiva“, po příjezdu z dálnice nebo směrem od Brixenu. Balneum nabízí menší plavecký bazén a saunový svět s několika druhy saun od klasické finské, parní lázně nebo bylinkové lázně až po infrakabinu. Zkrátka, když venku prší, neznám nic lepšího než pozorovat déšť za oknem z tepla a pohodlí relaxačního lehátka :)
www.balneum.sterzing.eu

 

Oficiální stránky střediska:

www.plose.org

Plán sjezdovek:

www.plose.org/pdf/pisten.pdf

 

Testovací jezdec Julie Motyčková

 

 

Paní Motyčkové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Plose ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE