Report ze střediska Pitztal

Stejně jako nám, tak i dalším lyžařským nadšencům a nedočkavcům nezbývá jiná volba, než navštívit některé z vyhlášených alpských ledovcových středisek. Tentokrát jsme zvolili Pitztal a využili jsme prodlouženého listopadového víkendu.

Původní záměr – využít služeb CK vzal za své. Zřejmě tolik nadšenců zase není. Nakonec jsme se rozhodli pro vlastní dopravu, jelikož abstinenční příznaky po lyžování byly již příliš silné.

 

Příjezd

Jelikož vyrážíme z Libereckého kraje, volba byla přes Prahu (cca 740 km, 8h) na Rozvadov – Nürnberg - Regensburg – Mnichov. Odtud jsme zvolili cestu na jih po A95 přes Garmisch-Pertenkirchen – Imst – Arzl im Pitztal. Vyhnuli jsme se tak delší cestě po rakouské dálnici z Innsbrucku a tedy i dálniční známce.

Záměrně jsme si vybrali k ubytování město Arzl im Pitztal, které sice leží na začátku údolí a do střediska je to ještě 35 km, ale umožnilo nám kratší dojezdovou vzdálenost do dvou vedlejších ledovcových středisek – Kaunertal na jedné straně a Sölden na straně druhé, které jsme taktéž chtěli vyzkoušet.

 

 

 

Středisko

Lyžařské středisko Pitztal se rozkládá na nejvýše položeném ledovci v jihozápadnímTyrolsku. Díky jistotě sněhu tu spousta lyžařských oddílů pořádá svá soustředění od září do května. Lyžařské středisko Pitztal je sice propojené se sousedním střediskem Rifflsee a nabízí tak asi 40 km sjezdovek, ale pro nedostatek sněhu nebylo při naší návštěvě ještě v provozu. Nemyslím, že bychom tím však nějak strádali. To lepší nás stejně čeká na samotném ledovci.

Středisko hodnotíme jako velmi univerzální. Najdou si tu své jak běžkaři, tak mezi skalami vyznavači free-ridu, boarder crossu, začátečníci na modrých sjezdovkách i pokročilí lyžaři na sjezdovkách červených. Náročné černé sjezdovky tu nenajdete, ale některé červené úseky opravdu stojí za to. Dítě do 10ti let zde má ke skipasu rodiče lyžování zdarma. Děti lze též „odložt“ v místní školičce a dospělí si můžou užívat širokých upravených plání.

Vstupní branou do ledovcového ráje je Gletscherexpress. Tento Express vás z Mittelbergu 1.740m vyveze 3,6km dlouhým tunelem do centra Pitztaler Gletscher. Místní tvrdí, že se vyplatí si trochu přivstat a na Expres dorazit mezi prvními ještě před 8:00. Určitě o víkendech to má smysl. My jsme dorazili kolem 8:30 a ve FRONTĚ jsme stáli skoro 1,5 h, než jsme nastoupili do vláčku. Jestli můžu doporučit, ve vláčku se zkuste dostat do přední strany ve směru jízdy, pokud možno hned k čelnímu sklu. Je to zajímavý pocit, sledovat strojvůdci přes rameno ubíhající cestu. Vidíte před sebou jednu kolej a když se před vámi objeví světla protijedoucího vláčku, přemýšlíte, jak se asi vyhnou.

Není nutné se hned dole u parkoviště přezouvat do nepohodlných lyžáků, protože při výstupu z Expressu míjíte prostorné uzamykatelné šatní skříňky, které jsou návštěvníkům za 1E k dispozici. Dokonce jsem si všimnul, že někteří lyžaři si ani dolů lyže nevozí a nechávají si je právě zde uzamčené ve skříňce do dalšího dne.
Vláčkem se tedy dostanete do 2840m položeného centra a před vámi se tyčí zdejší nejvyšší lyžařský bod Hinterer Brunnenkogel se svými 3440m a také nejvyšší hora Tyrolska Wildspitze 3774m.

 

 

 

Ve středisku jsou 2 kabinové lanovky, jedna sedačka a 2 vleky. Může se to zdát málo, ale věřte, kapacitně je to postačující. Možná jen ráno, když Express chrlí hromady návštěvníků z údolí, se na Wildschpizbahn tvoří asi 20ti minutové fronty. V průběhu dne se však lyžaři rozptýlí a čekání je zanedbatelné. Ve srovnání se sousedním Söldenem je Pitztal sice menší, ale má delší tratě. Ostatně prý je v plánu tato 2 střediska propojit. O jak dlouhodobý plán se jedná, to jsem se nedozvěděl.
Na nejvyšším bodě střediska najdete překrásnou prosklenou kavárnu s příznačným názvem Café 3440. Za jasného počasí je z kavárny, z její terasy i z vedlejší vyhlídky úchvatný pohled na okolní velikány. Najíte se zde asi za 11E.

Pokud však toužíte, jako my, po klasickém Germknödlu s mákem a pudinkem, tady ho nedostanete. Na ten si sjeďte do dolní Gletscherrestaurace za 6E. Obě restaurace nabízejí bezplatnou wifi, je však nutné se zaregistrovat na zdejším serveru.

Denní permanentku v hlavní sezóně pořídíte za 44E. Co se mimosezónního lyžování týče, mohu středisko vřele doporučit. Sjezdovky jsou dobře upravené, většinou široké a bezpečné. Lyžování mezi 2800-3400m zajistí vynikající sníh v celém areálu. Pokud je však zimní sezóna bohatá na sníh, najdou se v blízkém okolí i jiná střediska, s mnohem větším počtem kilometrů sjezdovek i s větší náročností.

Detailnější informace najdete např. na www.pitztaler-gletscher.at/cs a malou ochutnávku zde www.youtu.be

 

 

Testovací jezdec Petr Pospíšil

 

Panu Pospíšilovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Pitztal ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE