Report ze střediska Paganella

Report ze střediska Paganella 9.3.2015


Lyžařské středisko Paganella je menší středisko, které jsem vybral, protože jsou zde zájezdy se zajímavou cenu a poměrně pěkné sjezdovky. Nemalou výhodu je i to, že cesta autem je až na posledních 20 km převážně po dálnici. Takže se dá zvládnout poměrně pohodlně a rychle.

Příjezd:
Brno: Brno - Znojmo - St. Pollen - Salzburg - Innsbruck - Brenner- Bolzano - sjezd z dálnice na Mezzolombardo - Andalo - směr Molveno
Praha: Praha - Rozvadov - Regensburg - Kufstein - Innsbruck - Mnichov - Brenner - Bolzano - sjezd z dálnice na Mezzolombardo - Andalo - směr Molveno

Středisko

Lyžařské středisko se skládá z menších, horských vesniček a to Andalo, Molveno, Fai della Paganella a Cavedago. Andalo je centrální část odkud vede většina sjezdovek a z Fai della Paganella se dá dostat sedačkovou lanovkou. Je zde velmi pěkná cca 5 km dlouhá červená sjezdovka s převýšením téměř 1000 metrů, která určitě potěší většinu lyžařů.

Lyžařské středisko se nachází ve výšce 1030-2125 m, díky zasněžování, ale není nižší poloha překážkou, ani při teplejším počasí. Dle mého názoru středisko nabízí převážně snažší a středně těžké sjezdovky a je tedy vhodné hlavně pro nenáročné a středně pokročilé lyžaře. Vhodná je také pro rodiny s dětmi. Celková délka sjezdovek je 53 km. Z nejvyššího bodu, kam vás vyveze lanovka, je krásný výhled a při pěkném počasí je vidět jezero Lado di Garda.

Co mě překvapilo, byla relativní zaplněnost sjezdovek. Někdy byly sjezdovky hodně plné. Paganellu jsem navštívil první týden v březnu. Tento týden byl označen jako sezóna vedlejší, takže si myslím, že v hlavní sezóně jsou dle mého sjezdovky celkem plné. Je to první lyžařské středisko, ve kterém jsem takto plné sjezdovky zažil a to nejen v porovnání se středisky většími, ale i třeba ještě menšími např. Aprica. Jinak jsou sjezdovky vždy perfektně upravené.

 


Andalo

 

Pokud nejste ubytováni přímo v Andalu nebo ve Fai della Paganella je nutné se do lyžařského střediska dostat vlastním autem nebo skibusem. Vzdálenosti z jednotlivých středisek jsou maximálně do 5 km a parkování u vleků většinou není problém. Většinou místo na zaparkování najdete, malinko horší je to o víkendu, kdy je zde hodně Italů, ale zaparkovat se dá. Doprava autem mi přijde lepší než doprava skibusem. Sice se všude píše, že propojení skibusem je bez problémů, ale já jsem se přesvědčil o tom, že to tak úplně není. Skibus jel většinou jednou za hodinu a přes poledne nejede dvě hodiny vůbec. Navíc ve většině vesniček je jen několik málo zastávek a z některých hotelů je to ke skibusu celkem daleko. Takže vlastní auto je určitě příjemnější a pohodlnější volba.

 

Restaurace, služby

Nejvíce restaurací a celkově nejrušnější je přimo Andalo, zde najdete velký výběr pizzerií a barů. Ceny se pohybují mezi 8 – 12 € za těstoviny. Kafe 2,5 až 4 €. Hodně restaurací nabízí degustační menu místních specialit. Co doporučuji ochutnat jsou jejich salámová prkýnka, jsou opravdu dobrá a stojí za ochutnání. Jak jsem již psal, byl jsem zde první březnový týden a přesto, že je zde sezóna až do poloviny dubna, musím říct, že mě zaskočilo, že více jak polovina restaurací a i ubytování již měla zavřeno a v podstatě po sezóně. Třeba v Molenu již nebyla večer otevřená žádná restaurace ani pizzerie a nedalo se tedy nikde najíst. Každé městečko má také svůj supermarket, kde je se dá nakoupit vše na co si vzpomenete. Jen je potřeba počítat s delší polední pauzou, před čtvrtou hodinou je do obchodu zbytečné vyrážet.

 

 

Ceny

Cena za lyžování na jeden den v hlavní sezoně pro dospělého 40 € , 6 denní skipas 201 €. Nevím, je to jen můj osobní názor, ale cena podle mě bohužel neodpovídá nabídce.

 

Zajímavosti a tipy

Molveno: horská vesnička cca 4 km od Andala. Toto městečko se rozkládá u krásného jezera. Pokud bude pěkné počasí a máte s sebou děti, tak se určitě zajeďte k jezeru podívat, je zde mnoho dětský hřišť, kde si děti mohou pohrát. Kousek u okraje jezera je restaurace, kde můžete posedět. Pokud se vám nebude chtít lyžovat, můžete si udělat výlet a jezero obejít. Cesta není nijak náročná a je to kolem 9 km.
Ve středisku jsou 2 okruhy pro běžkaře - jeden o délce 3 km ve Fai della Paganella a druhý o délce 5 km v Andalu


 
Molveno

 

Wellness

Veřejné wellness centrum v Andalu - Acqua In- nabízí velký bazén , bazén s toboganem, hydromasáže, sauna, turecké lázně, aroma sprchy, relaxační místnosti s lehátky, bar. Dále zde najdete služby jako jsou masáže, kosmetika a solárium.
Ti co mají jejich místní Wintercard, dostanou slevu na vstup. Většinou se dostávají zdarma pouze za kauci od ubytovatelů, ale ne vždy.

 

Testovací jezdec David Najč

 

Panu Najčovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Paganella ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE