Report ze střediska Obertauern

OBERTAUERN - 20.3.2015

 

Obertauern je lyžařské středisko obklopující stejnojmenný průsmyk ve výšce 1738 m.n.m. Leží pouhých 20 minut jízdy po hlavní silnici B99 od dálničního sjezdu A10 - Altenmarkt, přičemž po většinu zimy je bezproblémově dostupné. Kompaktní systém lanovek obklopuje kolem dokola hotelové městečko a ve většině hotelů je možné doslova z hotelových dveří vyrazit na sjezdovky. To spolu s bohatým doprovodným programem skýtá atraktivní základnu pro mnoho lyžařů. Díky sněhové jistotě je velmi oblíbené, což často přináší vyšší zalidněnost, avšak na 100 km poměrně širokých sjezdovek rozprostřených po okolních svazích nebývá příliš hustý provoz.

 

  

 

Po příjezdu je možné zaparkovat na několika větších či menších parkovištích, téměř vždy pár kroků od sjezdovky. Po zakoupení skipasu v přilehlých pokladnách Vás komfortní lanovky vyvezou zpravidla nad hranici 2000 m, kde leží po většinu sezóny perfektní sníh. Zatímco na jižních svazích zejména za slunečních jarních dní pista postupně měkne, severní svahy zůstávají po celý den kompaktní. Určitým limitem areálu je menší převýšení sjezdovek (zpravidla do 500 m). Legendou je ovšem černá trať z vrcholu Gamsleiten. Jedna z nejstrmějších tratí v Rakousku je z části neupravená a v době naší návštěvy i velmi málo zalidněná. Díky pevnému podkladu poskytla skvělý zážitek po celý den, avšak zejména její neupravená část je vhodná výhradně pro zkušené lyžaře.

 

 

Tipem pro slunečné dny je sice o něco rušnější, avšak velmi příjemná červená sjezdovka vedoucí pod kabinkou Zehnerkar. Pro turistické poznávání krás střediska lze využít 2 protisměrné varianty okružních cest Tauernrunde (modrá a červená). Tyto oblíbené a dobře značené panoramatické cesty Vás provedou po sjezdovkách kolem celého střediska. Alternativou jsou sjezdy S7 (Super-Seven), které vedou ze sedmi nejvyšších bodů střediska a jsou určené zkušenějším lyžařům. V celém středisku naleznete mnoho obtížností sjezdovek, dále pak rodinný skipark, snowpark, měřené úseky i běžkařské či sáňkařské trasy a zabaví tak celou rodinu.

 

  

 

V četných chatách, hospůdkách či barech naleznete výbornou kuchyni a příjemné posezení ať již uvnitř, na terasách či lehátkách. Naším tipem je Berghotel Sonnhof s příjemnou stylovou restaurací Sonnhof Alm v těsné blízkosti lanovky Sonnenlift. Na krásném slunném místě podávají vynikající pokrmy za rozumné ceny.

 

 

Dovolená v Obertauern vyžaduje o něco větší rozpočet, neboť ceny ubytování zda stoupají ve srovnání s okolím až do závratných výšin. I proto volíme ubytování v nedalekém Radstadtu, jehož sjezdovky patří do konkurenční Ski Amade. V případě nepříznivého počasí v Obertauern - např. bílé tmy, tak lze lyžovat v nižších polohách Ski Amade. Naše doporučení má tradiční Nasnergut - www.nasnergut.at v Radstadtu, ležící pouhých 100 m od sjezdovky v Radstadtu a 15 minut jízdy od Obertauern. Milá paní domácí, pohodlné příjemné pokoje za nízké ceny lze více než doporučit. Alternativní řešení nabízí oblast Lungau ležící na druhé straně od průsmyku Obertauern. Zde lze využít speciální skipas Lungo, který zahrnuje vedle Obertauern i neméně dobrá střediska Grosseck-Speiereck, Fanningberg a Katschberg-Aineck.

 

 

Lyžování v Obertauern lze jednoznačně doporučit všem lyžařům. Vedle ledovců nabízí jedny z nejstabilnějších sněhových podmínek, velmi dobré zázemí a dobré, avšak maximálně středně dlouhé sjezdovky. Tipem pro šetřílky mohou být i tzv. TAUERN-SKITAGE, kdy cena denního skipasu padá z obvyklých 42 EUR na 25 EUR. S klesající cenou však roste i zalidněnost sjezdovek…
 

Testovací jezdec Lukáš Mach

 

Panu Machovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Obertauern ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE