Report ze střediska Leogang

Leogang - Saalbach 15.3.2015

Leogang je malé městečko, spíš větší vesnice. Poblíž asi 7 km od Saalfeldenu, což je větší město, kde najdete několik supermarketů. Saalfeden je 60 km od Salzburgu a 13 km od Zell am See. Při hledání ubytování budete mít asi nejvíce šancí pávě v Saalfeldenu a okolí v nějakém cenově dostupném apartmá. Leogang je v údolí v nadmořské výšce cca 800 m nad mořem. Prochází zde silnice na St. Johan in Tirol (28 km) a na druhou stranu Saalfelden 7 km, nemusíte se obávat, že byste tam nedojeli vlivem počasí, není to nikde v kopcích, ale dole v údolí.

 

 

 

Cesta do Leogangu

Příjezd z Prahy - nejkratší cesta (bez nutnosti kupovat rakouskou dálniční známku) vede přes Šumavu -Strakonice - Vimperk -hraniční přechod Strážný, pak přes Německý Pasov, dále podél řeky Inn po Německé straně, pak kolem Salzburgu, přes Bad Reichenhall, je to cca 408 km cca 5,5 hodiny jízdy autem. Druhá cesta je přes České Budějovic e (buď kolem Tábora nebo Písku) na hraniční přechod Dolní Dvořiště. Od Linz po jedete po dálnici A1 do Salzburgu , dále je cesta už stejná. Tady, ale budete potřebovat rakouskou dálniční známku (10-denní je za 8,70 Euro). Celkem je to asi 450 km a zhruba 5,5 hodiny jízdy.

Příjezd z Brna - po dálnici D1 na Břeclav - Vídeň po Rakouské dálnici A1 na Linz a Salzburg je to cca 510 km, cca 6 hodin cesty, budete samozřejmě potřebovat rakouskou dálniční známku za 8,70 Euro.

 

 

 

Středisko - Leogang, s nejvyšším vrcholem Grosse Asitz 1914 m, je součástí lyžařské oblasti Skicircus společně se Saalbachem nabízí 200 km sjezdovek. Patří tak mezi největší lyžařská střediska v Rakousku, má 56 lanovek a vleků. Oblast je propojená lanovkami. Je v nadmořské výšce 800 až 1914 m, v Saalbachu až 2096 m. Je tu 95 km červených, 90 km modrých a 15 km černých sjezdovek. Od roku 2000 zde bylo investováno 300 milionů Euro, což je cca 8 miliard 250 mil. Kč. Investovalo se především do nových lanovek a zasněžování. Jen před letošní sezónou postavili novou 8-mi sedačku za 7 mil. Euro - 192 mil. Kč a novou 10-ti místnou kabinku, která je ze Saalfeldenu o 1,5 km blíž než z Leogangu. Chybí u ní zatím jakákoliv sjezdovka, takže Vás vyveze jen jednou nahoru a pak zpátky dolu k autu.

 

 

 

Celá lyžařská oblast Skicirkusu je propojená lanovkami jen v Saalbachu musíte mezi lanovkami přecházet pěšky městem 80 - 300 m, jsou tam 3 lanovky na 3 strany. Jinak je středisko velmi dobře propojeno a lanovky a sjezdovky na sebe dobře navazují. Většinou jsou ve středisku moderní 6-ti nebo 8-mi sedačky s krycí bublinou. Vleků j zde naštěstí jen minimálně, jen krátké dole pro děti a dvojkotva vede na vrchol Bernkogel. Jen bohužel v Saalbachu jsou jižní svahy a při slunečných březnových dnech byl zde po poledni hlavně v údolí už velmi měkký mokrý sníh. Na severních svazích jsou většinou jen nepraktické kabinkové lanovky. Lyžuje se od 9-ti do 16-ti hodin.

 

 

 

Skipasy

Skipas stojí 47 Euro, na dvoudenním ušetříte jen 1,50 Eura (92,50). Mimosezóna začíná od 21.3 a trvá jen 3 týdny, jezdíte za 42,50 Euro. Každou sobotu je akce pro mladé do 19ti let, celodenní skipas pouze za 10 Euro. Na internetu už je ceník na sezonu 2015/16 a ten mě velmi nepříjemně překvapil , denní skipas za 51 Euro.

 

 

 

Sjezdovky jsou značené tyčemi i když v některých úsecích na spojovacích cestách tyče nejsou (to by mohl být v mlze problém), u lesa chybí bezpečnostní sítě. Jsou dobře upravené, pokud tedy přes noc po rolbování nenapadne nový čerstvý sníh, to pak jezdíte v hlubokém neupraveném sněhu. O 200 km sjezdovek se stará 58 roleb, které je upravují. Hlavní parkoviště v Leogangu je štěrkové, po dešti nebo odpoledne po oblevě je zde bláto, přejdete přes mostek a jste u pokladen, po eskalátoru vyjedete k hlavní kabinkové lanovce. U nově vybudované kabinkové lanovky, která je blíže Saalfeldenu je také štěrkové parkoviště, přímo pod lanovkou. O víkendech v sezóně jsou zde u některých oblíbených lanovek menší fronty, zejména u Schonnleiten. U kabinkové lanovky v Leogangu, je bikepark a sjezdová trať, jezdí se zde každoročně světový pohár horských kol ve sjezdu (11 - 14. června 2015) a v zimě jsou tu závody na sněhu na uměle vytvořených skocích. Kabinková lanovka má držáky na horská kola.

 

Služby 

Nahoře na svazích je několik restaurací. V případě pěkného počasí je možnost sedět na venkovních terasách. Ceny nápojů: káva a čaj kolem 2,50 Eura, Cola 0,33 za 3 Eura, voda/ minerálka 0,33 za 2,50 Eura. Polévky kolem 3-4 Eur. Hlavní jídla od 8 do 12 Euro. Přímo ve městě v Saalbachu v bistru pořídíte gulášovou polévku a Hamburger už za 3 Eura, nealko nápoje kolem 2,20 Eura, svařák za 3,20 Eura. V Pizzerii stojí pizza od 8-11 Eur, těstoviny a špagety od 7 do 10 Eur, polévky 3-4 Eura, saláty od 6-9 Eur, jídla z pánve a grilu od 12 do 21 Eur.

V Leogangu přímo u nástupní stanice lanovky je velká dvoupatrová prodejna sportovních potřeb Sport 2000 (lyží, zimního vybavení i horských kol), půjčovna, servis lyžařského vybavení s možností uschování lyží -deposit, hned vedle je další sportovní prodejna a půjčovna, stejně jako u nové stanice lanovky.

 

 

Můj názor

Do Leogangu jezdím velmi rád. Vyhovuje mi, že jsou zde většinou moderní šesti -sedačkové lanovky s bublinou. Nejlepší a nejdelší krásně široké sjezdovky jsou u Saalbachu - Schonnleiten, Magic a Panorama mají délku mezi 1,6 - 2 km, dále pak úplně až vzadu za Hinterglemmem jsou sjezdovky - Hochalm a Spieleck dlouhé kolem 2 km, u všech těchto sjezdovek jsou 6-ti sedačkové lanovky s bublinou a mají převýšení kolem 400 - 500 m. Všechny jsou ale orientovány na jih.

Sjezdovky jsou dobře upravené, ráno na vás čeká krásný manšestr, pokud přes noc nenapadne nový sníh. Což se nám tu už stalo, tak jsme lyžovali v novém volném neupraveném prašanu. Odpoledne se na prudších a užších úsecích tvoří boule, záleží na teplotách a sněhu. Jako plus, zde vidím vzdálenost z Čech, pouze 70 km za Salzburgem, do střediska je možné se dostat i bez rakouské dálniční známky a nemusíte zdolávat žádné hory ani platit tunely. Bohužel Leogang - Saalbach patří mezi nejdražší rakouská střediska a skipas na rok 2015-16 stojí už nemalých 51 Euro na den.

 

 

Oficiální stránky střediska: www.saalfelden-leogang.com/en/activities/winter/skiing/
Plán střediska - sjezdovek: http://ski2.intermaps.com/saalbach_hinterglemm/skimap_touch.asp?lang=en
Ceny skipasů: www.saalfelden-leogang.com

 

Testovací jezdec Karel Kolečko

 

Panu Kolečkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Leogang ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE