Report ze střediska Lech a Zürs

Úvod a zajímavosti

Lech am Arlberg a Zürs, dva rakouské fenomény mezi skiareály, jsem se rozhodl navštívit pro dlouhé sjezdy krásnými dolinami, freeridové zpestření, a také pro nezapomenutelnou atmosféru, která zde dýchá všude kolem. Lech a Zürs spadají do oblasti SKI ARLBERG a celkem nabízí úžasných 340km značených sjezdovek a 200km freeride zón, to značí, že své oblíbené místo si zde najde opravdu každý. Již 2 roky je navíc Lech lanovkou propojen s další oblastí Warth-Schröcken, což ještě umocňuje lyžařský zážitek, který zde čeká. V Lechu a Zürsu jsou sjezdovky rozmístěny v nadmořské výšce 1460-2450m.

 

 

  

Sjezdovky

Obě lokality jsou velmi rozdílné v náročnosti sjezdovek, zatímco nad Lechem a hlavně v části Oberlech se nacházejí lehčí modré sjezdovky, tak v okolí Zürsu najdeme poctivé červené a také vyhlášené sjezdovky krásnými údolími. Doporučuji absolvovat okruh Weisse Ring, který vede přes hlavní části obou oblastí, a také nabízí nádherné výhledy na okolní vrcholky.

Kdo zdolá Weisse Ring, bude mít za sebou 22km na lyžích a převýšení více než 5500m. Rozhodně ale stojí za to z okruhu odjet i na okolní sjezdovky. Já jsem začal okruh v Lechu a výjezdem na vrchol Rütikopf, odkud se pokračuje sjezdovkou 38a na oblasti Schüttboden. Zde čeká jediná kotva na okruhu, kolem ní jsou 2 pěkné sjezdovky, které stojí za to na ranním manšestru projet. Poté se přesouváme na Trittalp, odkud se dá již snadno dostat do Zürsu, ale doporučuji zde ještě chvíli zůstat a projet si sjezdovky jak na Hexenbodenu, tak Trittkopfu.

Poté přichází pro mě nejkrásnější část oblasti, výjezd na Zürsersee, odkud pokračuje Weisse Ring na Madloch Joch. Než se ovšem vydáte na toto sedlo, doporučuji odbočit doleva lanovkou Muggengrat do stejnojmenného sedla, které je také nejvyšší místem dostupné lanovkami v oblasti. Zde začíná nejkrásnější pista = Zürser Talli (č. 10). Svezete se nádherným údolím místy příkrou, místy pohodovou červenou sjezdovkou zpět do Zürsu, kde je zapotřebí opět se vrátit na lanovku Zürsersee. Ještě před pokračováním Weisse Ringu stojí za to znovu vyjet na Muggengrat a sjet velmi pěknou modrou sjezdovkou č. 11 k lanovce na Madloch. Ze sedla Madloch Joch čeká nejtěžší úsek celého okruhu, sjezd po ski-routě č. 33 do Zugu, převýšení je přes 900m a ačkoliv se jedná o ski-routu, je upravená rolbou, ale i tak vzhledem k jediné možnosti sjezdu je zde nápor lyžařů veliký a je zapotřebí počítat s plotnami a muldami. Po náročném sjezdu čeká výjezd na Balmalp, odkud je již možné spustit se zpět do Lechu a okruh Weisse Ring ukončit. Vyplatí se ovšem odskočit ještě na vrchol Zuger Hochlicht, kde je spousta červených variant sjezdů a i v odpoledních hodinách jsou zdejší svahy na slunečné straně. Výhodou je, že kdykoliv se zachce, dá se sjet až do Lechu. Při zpáteční cestě je pěkné projet si část Oberlech s luxusními hotely, pak již jen krátký modrý sjezd a jste zpět v Lechu. Freeridové zóny jsou téměř všude, je na každém, jak náročnou variantu si vybere, jen je zapotřebí dodržovat bezpečnost ohledně lavin.

 

 

 

Lanovky

V areálu jsou všechny druhy lanovek, na vrcholy Rütikopf a Trittkopf vedou velkokapacitní kabiny, kotvu nalezneme na Schüttenbodenu, v ostatních částech jsou převážně sedačky. Nejstarší sedačky jsou na Madloch Jochu a z Zugu na Balmalp. V nejnavštěvovanějších částech areálu je i několik lanovek vedle sebe, což zmenší čekací dobu. Co bych rád vyzdvihl, je otevírací doba lanovek – od 1.2. vyvážejí hlavní lanovky lyžaře již od 8:30 a některé lanovky jezdí až do 17:00, takže lyžařský den zde trvá déle, než v jiných střediscích.

 

 

 

Chaty a aprés-ski

Středisko je oproti ostatním areálům, které jsem měl možnost projet, chudší na horské chaty. Naopak ale na lyžích často projíždíte oblasti, kde jsou hotely a penziony, které také nabízí možnost občerstvení, ovšem již za výrazně dražší ceny. V Zürsu a Oberlechu se setkáte s hotelovými teráskami, kde na Vás dýchne luxus. Já ovšem raději klasické „hüttenky“, které jsou na Seekopfu, Balmalpu a Kriegealpu. Mě zaujala chata Balmalp nad Zugem, odkud jsou velkolepé výhledy na štíty nad Zürsem a hlavně majestátní Omeshorn, navíc zde mají výbornou „Hüttenpizzu“, která rozvoní i okolí chaty. Na tuto pochoutku je potřeba 12,50 EU, na dodržení pitného režimu v podobě Weissbieru 5,10 EU. Sladké pochutiny se pohybují kolem 11,- EU, řízek 15,- EU.

 

 

 

Zalidněnost

Vzhledem k luxusním podmínkám, které panují v této části Alp, byla návštěvnost vysoká. Ranní výjezdy proběhly poměrně rychle, ovšem kolem 11-té hodiny začal největší nápor a na lanovkách v Zürsu byly čekací doby cca 10min, jakmile se ovšem dostanete do vyšších pater areálu, fronty již nejsou a přeprava je rychlá. Na sjezdovkách ovšem není poznat, že je hlavní sezona a vynikající podmínky, možností, kam se vydat, je spousta, a tak se lyžaři rozprostřou po areálu. Jediná sjezdovka s velkým náporem lidí byla ski-routa č.33 z Madloch Jochu do Zugu, která je jedinou možností (kromě extrémních freeridů) pro pokračování Weisse Ringu.

 

 

 

Počasí a podmínky

Podmínky jsou přímo fantastické – otevřeny byly všechny sjezdovky, lyžuje se na prachovém sněhu, kterého je dostatek (85-150cm). Sjezdovky jsou po většinu dne v parádním stavu a každý se může „vyřádit do sytosti“ :) Stejně tak možnosti freeridu jsou momentálně obrovské, omezené jen lavinovým nebezpečím, které se zvyšuje odpoledne při vyšších teplotách. Přes den se na Slunci vyšplhala teplota až na +18 stupňů

 

Doprava

Z Prahy do Lechu je to cca 630km a cesta se dá pohodovým tempem zvládnout za 7 hodin. Vyrazil jsem přes Rozvadov, Mnichov, Ga-Pa, Fernpass, Landeck. Cesta je pohodlná a z velké části vede po dálnicích, pokud pojedete přes Fernpass přes špičku, počítejte s mírným zpožděním. Možnosti parkování jsou jak v Lechu, tak v Zürsu – pro klidnější parkování doporučuji zůstat v Zürsu, kde je parkoviště bezplatné.

 

 

 

Ubytování

Lech a Zürs jsou symbolem luxusu, všude zde naleznete špičkové hotely a penziony, které se předhánějí ve službách, které nabízí, a také v co nejbližším místě u sjezdovek. Je zde tedy možnost tzv. ubytování ski-in, ski-out, kde na lyžích dojedete až před vchod hotelu. Odpovídají tomu ovšem i ceny, kde ve špičce stojí nejlevnější ubytování kolem 100,- EU/os/noc, v dražších hotelích počítejte se sumou kolem 300,- EU/os/noc. Je na každém, co zvolí, já dal přednost lacinějšímu ubytování v cca 35km vzdáleném Landecku, kde vyšla noc na 40,- EU

 

 

 

Celkový dojem

Krásná lyžařská oblast, která nadchne každého lyžaře. Možnost lyžování na lehkých sjezdovkách, stejně tak sportovních pistách a několika dlouhých údolních sjezdů s možnosti freeridu. Navíc oblast nabízí i zajímavé možnosti vyzkoušet si slalom = v Zürsu na modré sjezdovce u lanovky na Trittkopf, nebo na černé pistě z Zürsersee. Nad Lechem je trať, kde Vám změří rychlost a radar Vás vyfotí, poté se můžete chlubit překonanými rekordy, pěknou možností je také „photopoint“, kde po přiložení skipasu máte možnost nechat se vyfotit profi fotoaparátem a na internetu si poté fotku stáhnout. Zkrátka, v Arlbergu se myslí na vše, kdo sem vyrazí, nebude litovat

 

Testovací jezdec Jaroslav Homolka
 

 

Panu Homolkovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Lech a Zürs ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE