Report ze střediska Laax/Flims/Falera
Cesta
Praha - Plzeň-Regensburg-Munchen-Bregenz-Vaduz-Chur. 650 km cca 7,5 hod cesty vlažným tempem se dvěma zastávkami. V Rakousku lze koupit coridorvignette za 4e (zpáteční), švýcarská dálniční známka bohužel jen roční za 40 CHF.
Info
Aplenarena je společný název pro areál rozprostírající se nad městečky Flims, Laax a Falera. Středisku vévodí ledovec Vorab (3018 m. n. m.), který je zárukou kvalitního sněhu po celou sezonu. Středisko se prezentuje jako mladé, pro mladé. Kromě 220 kilometrů sjezdovek různé obtížnosti jsou zde k dispozici čtyři prvotřídní snowparky zahrnující také největší U-rampu v Evropě . V neposlední řadě, je ale středisko rájem freeridu. 40 kilometrů značených žlutých tras, nespočet neznačených, a další neprojeté kopce Vás čekají jen pár minut hikingu od kterékoli z lanovek, zejména ve vyšších polohách (Crap Masegn,Vorab,La Siala, Cassons). Při opravdu velké sněhové nadílce si lze užít treeskiingu hned pod gondolou z Laaxu. Sněhu je tu dost pro všechny, takže i na ty, kteří nečekali ráno na první lano na kopec jako my, se odpoledne najdou neprojetá místa. Jen je to bude stát trochu hledání a šlapání.
Sředisko
Po příjezdu do rezortu nás ihned zaujala totální absence aut, resp. povrchových parkovišť. Příjemně samozřejmě. Laax je relativně nové středisko, a jelikož švýcaři mysleli na vše, v údolí je vše podkopáno a veškerý parking se odehrává v podzemních garážích. Toto ocení rodiny s dětmi i ostatní lyžaři při zhoršeném počasí, obouvání přeskáčů a příprava výstroje, stejně jako její balení, probíhá pod střechou, stran veškerého marastu (tato kratochvíle ale návštěvníka přijde na 9,6 CHF/den).
Odtud jsme se vyhoupli výtahem na povrch, do lyžařského "městečka" Rockresort. Je to shluk kamenných kostek-domů. Tyto apartmánové domy hned u sjezdovky hýří životem od samého rána, o večerech nemluvě. Kdybychom nebyli ubytováni u kamarádů, toto bychom si rozhodně nechali ujít jen velice neradi. V parteru těchto kostek najdeme nespočet barů, obchodů, kaváren i restaurací. Integrováno je sem také velké infocentrum a kasy.
Z Laaxu Vás vyveze gondola pro 100 lidí na vrchol Crap son Gion (2228m. n. m.). Odtud se můžete buďto nedočkavě pustit dolů, nebo si za cíl vybrat jiný vrchol. Středisko je velmi rozlehlé a členité, zorientovat se zde není jen tak.
Jelikož jsme si k lyžování vybrali Velikonoční pondělí, bylo to znát také na zalidněnosti. Areál je ale tak rozlehlý, že se zde dav lehko rozptýlí i v takto exponovaný den. Moderní šesti sedačkové lanovky na hlavních tazích ukrajují frontu s neuvěřitelnou lehkostí tak, že se člověk sotva vydýchá. Za zmínku stojí nová luxusní 6ti místná lanovka v designu Porsche, která Vás na vrchol vyveze tak komfortně, jako byste seděli doma na pohovce.
Mimo lyžařské a snowboardové radovánky má resort v záloze i další libůstky. Najíst se , nebo posedět na slunci můžete například v restaurantu ve tvaru Teepee, nebo v dřevěném amfiteátru Burton bar. Panoramatické výhledy a opravdu uvolněná atmosféra dá zapomenout i na pro nás vyšší ceny (polévka 8,5 CHF, bratwurst 10 CHF, calandabeer 5 CHF). Tyto momenty dotvářejí celkový zážitek z návštěvy tohoto pro mne jedinečného areálu a navždy se Vám vtisknou do paměti.
Verdikt
Jako zážitková dovolená rozhodně ANO. Pro českého lyžaře je Švýcarsko obecně destinací, kam asi nepojede čtyřikrát za sezonu. Zvláště, když v sousedním Rakousku najdeme střediska srovnatelné kvality. Ale zážitek jako celek je to neopakovatelný, a kdo jednou zkusí, bude se podle mne vracet.
Testovací jezdec: Vojtěch Hajný
CHCETE SE TAKÉ STÁT NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT
Podrobnější info najdete ZDE