Report ze střediska Kreischberg

V polovině března jsme navštívili štýrské středisko Kreischberg ležící v údolí Murtal a nedaleko městečka Murau. Jedná se o jedno z nejblíže položených středisek pro lyžaře z Jižní Moravy. Vzdálenost z Vídně je cca 270 km po dálnici S6. Posledních 50 km se jede po místních komunikacích, ale i tak je cesta velmi pohodlná a rychlá. Přímo ve středisku je velkokapacitní parkoviště. V době našeho příjezdu bylo poloprázdné. Zajímavostí je, že většina návštěvníků byla z Maďarska a není problém ve středisku narazit na nápisy a informace v maďarštině.

 

Ubytování

Jelikož se jednalo o jednodenní návštěvu, tak jsme nevyužili nabídky ubytování,ale tradičně zde najdete celou škálu ubytovacích kapacit. Přímo u nástupní stanice lanovky je velký 4* hotel , o 200 metrů dál chatová vesnička. Dále je pak možné ubytovat se v různých penzionech a apartmánech v okolí.

 

 

 

Středisko

Kreischberg je na alpské poměry spíše menší středisko, která nabízí 46 km sjezdovek různých obtížností v nadmořské výšce 868m – 2118m. Jedná se o 2patrový lyžařský areál. Do spodní části areálu sjedete po černé sjezdovce, v horní části pak najdete obrovské plato s modrou sjezdovkou a několik dalších variant modrých a červených sjezdovek.

Ve spodní části areálu je umístěný jeden z nejvýznamnějších evropských snowparků, zahrnující U-rampu a různé skoky. Pravidelně se zde jezdí Světový pohár a letos v lednu zde bylo i Mistrovství světa ve Snowboardingu. Tato část je obsluhována 4- sedačkovou lanovkou. Mimo snowpark jsou tady ještě 2 černé sjezdovky s vlnitým profilem – osobně bych je označil spíše jako červené. Jsou skvělé na doježdění, kdy jízdu můžete kombinovat s posezením v baru přimo u nástupní stanice lanovky. Zde najdete i 2 obchody, toalety a převlékárny.

Z údolní stanice Vás vyveze 6- místná kabinka. S délkou 3,7 km se jedná o nejdelší kabinovou lanovku ve Štýrsku. Z horní stanice lanovky se můžete pustit dolů po široké modré carvingové dálnici zpět do mezistanice.
Nad horní stanicí lanovky se rozprostírá široká pláň s mírnou modrou sjezdovkou, která je vhodná pro výuku lyžování. Bohužel je obsluhována pouze kotvovým vlekem, ale i tak zde bylo velmi živo a jednalo se prakticky o nejvíce vytíženou část střediska – spoustu lyžařských kurzů a dětských lyžařů, kteří zde dělali první krůčky. Pro zpestření zde najdete i dětskou zábavnou trať mezi stromy a měřenou slalomovou trať. Pokud chcete nechat děti trošku odpočinout, mohou za poplatek využít trampolíny nebo si společně můžete užít snowtubing.

 

 

 

My jsme se vydali prozkoumat jinou část areálu. Zejména jsme byli zvědaví na novou sjezdovku č. 18, která zde byla otevřena na podzim roku 2013 společně s moderní 10- místnou kabinovou lanovkou. Lanovka je skvělá, počet lyžařů zde byl ne nijak velký, sjezdovka pěkně široká,vlnitá, ale bohužel nás trochu zklamal její profil. Je značena sice červeně, ale jedná se maximálně o modrou, která je skvělá pro mírně pokročilé, lyžaře, ale my jsme ji sjeli pouze jednou a přesunuli se dále do okrajové části areálu, který sliboval svezení na červených a černých sjezdovkách, které se spouští z nejvyššího bodu střediska Rosenkranzhöhe (2118m).

Mohu říct, že zde jsme našli sjezdovky, které nás plně uspokojili. Pěkné širší sjezdovky s měnícím se profilem a příjemným sklonem. Navíc počet lyžařů v této části areálu byl minimální, takže jsme si užívali skvělých sjezdovek, které jsme měli téměř sami pro sebe. Jediné mínus byla pomalá dvousedačka, která tyto sjezdovky obsluhovala spolu s kotvou, která však v době naší návštěvy nejela. Zde jsme strávili podstatnou část dne a jen občas si odskočili na druhou stranu areálu na červenou sjezdovku č. 16, která taktéž nabízí pěkné svezení a je obsluhována novou komfortní 6 – sedačkou s bublinou.

 

 

 

Stravování

Středisko nabízí několik restaurací a barů. My jsme využili samoobslužnou restauraci Keischbergwirt, která je umístěna v centru střediska a nabízí jak venkovní, tak i vnitřní posezení. Nabídka jídel i ceny jsou na rakouské poměry standardní.

 

Hodnocení

Středisko bych doporučil rodinám s dětmi - před Vánoci a od půlky března zde lyžují děti do 15 let zdarma. Na jedno až dvoudenní lyžovačku i pokročilejším lyžařů, kteří si užijí zejména v části pod Rosenkranzhöhe. Díky severním svahům bylo na sjezdovkách sněhu dostatek a díky teplotám lehce nad nulou vydržely sjezdovky ve skvělém stavu po celý den.

Více informací o středisku najdete na www.kreischberg.at
 

 

Testovací jezdec Libor Masař

 

Panu Masařovi děkujeme za úžasný report, za který od nás dostal skipas do střediska Kreischberg ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE