Report ze střediska Kossen

Lyžařské středisko Kossen je jedním z nejbližších a nejdostupnějších rakouských skiareálů. I přes jeho relativně snadnou dostupnost z Čech je mezi českými lyžaři téměř neobjevený. Nejedná se sice o velký areál, ale právě díky jeho malé rozloze a tím pádem i menší návštěvnosti jsem se rozhodla Kossen objevit.

 

 

 

Kossen je areál, který se nachází ve spolkové zemi Tyrolsko. Z pohledu českého lyžaře jde vlastně o začátek Alp. Okolí stejnojmenné vesnice je úchvatné svou krajinou, která přímo láká k zimním radovánkám. Ačkoli hory v blízkém okolí nedosahují závratných výšek, oblast je díky návětrné straně Alp relativně bohatá na srážky a v zimním období je na Kossenu většinou sněhu dostatek. V okrajových částech sezóny, případně při sušším období, se o sněhovou jistotu stará nejlepší zasněžovací technika v Evropě, a to sněžná děla známého výrobce z italského města Bolzano.

Váhala jsem, zda Kossen navštívit. Přece jen jsem měla na výběr užít si slunný den v některém větším a známějším středisku. Nicméně okamžitě po příjezdu do areálu a prvním otestování sportovnějších sjezdovek jsem věděla, že zde si lyžování opravdu užiji.

 

 

 

Při pohledu na lyžařskou mapu střediska jsem zjistila, že zde převládají převážně dlouhé tratě vedoucí z vrcholu Hoch Kossenu až hluboko do údolí s převýšením okolo jednoho tisíce metrů, což rozhodně není málo. Přesně takové tratě mám ráda, tedy hlavně v ranních hodinách, kdy bývají většinou upravené. To na Kossenu platilo dvojnásob. Nejen že úprava sjezdovek byla naprosto skvělá, ale i v odpoledních hodinách zde byla k nalezení místa s neporušeným manžestrem.

Nejvíce jsem si lyžování užila právě na dlouhých sjezdech do údolí. Většinou bylo možné volit červené sportovní tratě nebo lehčí modré. Sjezdovky modré barvy jsou spíše úzké a připomínají lesní cesty. Zato červené tratě místy udivují svou šíří.
Z úplného vrcholu Kossenu vede jedna lehčí modrá trať, která byla o malinko více vytížená a využívalo ji především mnoho menších lyžařů.

 

 

 

V areálu jsem objevila jednu kabinovou lanovku, tři lanovky sedačkové a několik vleků. Možná jen škoda, že sedačkové lanovky jsou pouze dvou místné a nepříliš rychlé.

Lyžařskou pohodu umocnilo nádherné slunečné počasí, impozantní rozhledy do okolí a nepříliš vysoká návštěvnost, jejíž důvodem byla pravděpodobně má návštěva tohoto střediska v pracovní den.

Pokud bych měla možnost se ještě někdy na Kossen vrátit, tak bych ji určitě využila. Lyžování zde bylo krásné a bez front. Jelikož jsem procestovala více rakouských a italských středisek, mohu s klidným svědomím říci, že Kossen je skvělou volbou pro lyžaře, kteří mají rádi malinko prudší červené sjezdovky, neradi se ztrácejí v davu a chtějí si užít spíše poklidné lyžování. Mohl by být také ideálním doplňkem lyžařského půl dne či celého dne při cestě například do jiného tyrolského střediska nebo cestě do italských Alp. Vždyť Kossen se nachází nedaleko od městečka Kufstein, okolo kterého prochází dálnice vedoucí do nitra rakouských Alp.

 

Testovací jezden Jitka Sklenářová

 

Paní Sklenářové děkujeme za úžasný report, za který od nás dostala skipas do střediska Kossen ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE