Report ze střediska Kaprun od našeho testovacího jezdce

Nevíte kam na lyže z nepřeberného množství lyžařských středisek? Vyzkoušejte KAPRUN!

Kaprun-Zell am See, je jedno z největších a nejnavštěvovanějších lyžařských středisek v Rakouských alpách. Tato destinace disponuje mnoha lyžařskými areály. Díky propracovanosti sítě sjezdovek s výbornou návazností, jednomu z nejmodernějších zázemí v rakousku, velkou nadmořskou výšku a výbornému apres ski, zde můžete vždy zažít dokonalou lyžařskou dovolenou.

 

Celé středisko se rozkládá v nadmořské výšce od 750 m.n.m do 3020 m.n.m, což zajišťuje velmi dobré celosezóní podmínky pro lyžování. Ledovec Kitzsteinhorn potom nabízí jistotu lyžování na přírodním sněhu i v letních měsících, kdy je taky možné koupání v jezeře Zell am See.

Všichni členové naší skupiny jsou bývalí lyžařští instruktoři. Proto jsme hledali lokalitu zejména pro náročnější lyžaře, které Kaprun odpovídá. V celé oblasti se rozkládá 138 km sjezdovek. Tyto podmínky zaručeně uspokojí jak začínající rekreační lyžaře, tak náročné sportovní lyžaře, kteří zde mají možnost potkat trénující světové špičky lyžařského světa. Celé středisko disponuje precizně propracovaným systém sjezdovek, který s přepravní kapacitou 80500 os./h. zajistí, že i při velkém náporu návštěvníků, nebudete stát ve frontách, budete moci využít široký pohyb po celém středisku a užít si nezapomenutelné výhledy na zasněžené alpské vrcholy.

Jedinečnost této kouzelné oblasti potvrzuje také nedávné natáčení pořadu TOP GEAR.

Dvěma největšími lyžařskými areály v oblasti jsou Kaprun (Maiskogel + ledovcové středisko Kitzsteinhorn) a Zell am See (Schmittenhöhe), které jsou od sebe vzdáleny 7,5 km a propojené sítí skibusů. Pro obě střediska je možné využít stejný skipas, který umožňuje plynulý pohyb mezi středisky a dodatečné slevy pro vstupy na atrakce ve městech. Po lyžařském dni je možné navštívit nové a nezapomenutelné wellness centrum „Tauern Spa“ ve městečku Kaprun, které disponuje mimo jiné 4. venkovními bazény se sladkou a slanou vodou a s výhledem na Kitzsteinhorn.

 

Areál Kaprun (Maiskogel + ledovcové středisko Kitzsteinhorn) 

Městečko Kaprun je prominentní letovisko s nádhernou promenádou a nadstandardním zázemím (restaurace, aquapark, dětská hřiště, muzeum...), kde se rozhodně nebudete nudit. Přímo z Kaprunu, můžete sednou na lanovku s panoramatickým výhledem, která Vás doveze k vrcholu Maiskogel ve výšce 1675 m.n.m. Zde narazíte na několik převážně modrých sjezdvek, spíše pro začínající lyžaře. Druhou možností je se posunout cca 3 km ke Kitz (900m.n.m.). Zde poprvé a naposledy budete potřebovatpotřebovat Skipas, který v dalších zastávkách díky neprostupnosti terénu už není potřeba. Na výběr jsou dvě kabinkové lanovky, které mají přestupní stanici v 1976m.n.m. Dále můžete přesednout na vyhřívanou sedačku a využít množství převážně červených sjezdovek, nebo se další kabinkou přesunout do Alpincenra (2452m.n.m.), odkud vede síť lanovek a vleků včetně zubačky, která končí u vrcholu Kitzsteinhorn (3029m.n.m.).

 

Alpincenrum má skvělé zázemí s několika Iglu s ledovými bary, nebo možností přenocování. Další zajímavostí je např. ledová lezecká stěna, apreski s vyhlídkami na hřebeny hor a další. V této lokalitě si na své přijdou všichni lyžaři. Mezi Alpincentrem a vrcholem Kitzsteinhor se rozkládá množství sjezdovek od modrých pro začátečníky, množství červených, až po 3 černé sjezdovky pro sportovní lyžaře. Také je zde možné najít 2 velice slušné skiparky a nemálo možností pro
freeride mimo upravené sjezdovky. Z 2900 m.n.m. kam se dá dostat pomocí sítě lanovek Vás zubačka dostane do výšky 3029m.n.m., kde z vyhlídky uvidíte nezapomenutelné panorama rakouských alp. Nebo si, za ceny se skutečnou horskou přirážkou, dáte výborný oběd ve špičkové restauraci pod samotným Kitzsteinhornem. Přímo z restaurace vede vchod do podzemního muzea, které zachycuje jak se celá lyžařská oblast budovala.

 

Mezi největší přednosti střediska patří výborné zázemí, které nabízí jen málo alpských lokalit, propracovaná síť lanovek, skibusů a nadmořská výška, která zaručí nadprůměrné lyžařské podmínky.

 

 

Areál Zell am See (Schmittenhöhe)

Areál Zell am See oproti areálu Kaprun nabízí širší síť lanovek a je možné využít nástupní místa ze stanic Schuttorf, Zell am See, nebo Schmittental, které se rozkládají cca 2 km od sebe. Ve srovnání s areálem Kaprun Schmittenhöhe mírně pokulhává. Kvůli nižší nadmořské výšce s vrcholem ve 2000m.n.m. zvláště v době kdy se sezóna blíží konci, jsou sněhové podmínky mezi středisky nesrovnatelné.

Sjezdovky jsou celkově koncipovány tak, že v nižších výškách (při dojezdech ke kabinkovým lanovkám) jsou koncentrované černé sjezdovky, což může značně omezit méně zkušené lyžaře, kteří jsou nucení lyžovat na kratších úsecích výše. Středisko na druhou stranu oproti Kaprunu nabízí širší síť sjezdovek, proto už je na zvážení každého lyžaře posoudit své dovednosti a období dovolené. Zázemí na sjezdovkách dodržuje vysokou kvalitu, která je v oblasti standardem, avšak za Kaprunem Zell am See lehce pokulhává i zde. Najdete zde snow park, ale prostor pro lyžování ve volném terénu je zde hodně omezen.

To, co ale Schmittenhöhe v porovnání s Kaprunem ztrácí, vynahrazuje výhledem na jezero v Zell am See, kde se dá v letcích měsících koupat a pozorovat alpské panoramata. Také v mestečku Zell am See zažijete daleko bujarejší večerní život, což ocení zejména mladší návštěvníci. Předností střediska je možnost vyzkoušet měření rychlosti jízdy, nebo vyzkoušet trénink jízdy v brankách.

 

Ceny skipasů: http://www.zellamsee-kaprun.com/en/activities/ski-board/ski-pass

 

 

Tetovací jezdec Ondřej

 

 

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE